Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İklim değişikliği nedeniyle artan gece sıcaklıkları, 2100 yılına kadar uyku düzenini bozabilir ve ölüm oranını altı kat artırabilir.

İklim değişikliği nedeniyle artan gece sıcaklıkları, 2100 yılına kadar uyku düzenini bozabilir ve ölüm oranını altı kat artırabilir.

Anza-Borrego Çöl Eyalet Parkı.

(Eans)

Yeni bir küresel çalışma, iklim değişikliği nedeniyle daha yüksek gece sıcaklıklarının yanı sıra, normal uyku düzenini bozan aşırı sıcaktan ölüm riskinin – gelecekte yaklaşık altı kat daha fazla – olduğu konusunda uyardı.

Çin, Güney Kore, Japonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden araştırmacılara göre, iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı sıcak gecelerin, yüzyılın sonuna kadar küresel ölüm oranını yüzde 60’a kadar artırması bekleniyor.

The Lancet Planetary Health’de yayınlanan çalışma, gece boyunca ortam sıcaklığının normal uyku fizyolojisini kesintiye uğratabileceğini ve uyku eksikliğinin bağışıklık sistemine zarar verebileceğini ve kardiyovasküler hastalık, kronik hastalık, iltihaplanma ve zihinsel sağlık koşulları riskini artırabileceğini söyledi. .

ABD’deki Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nden bir iklim bilimcisi olan çalışmanın ortak yazarı Yuqiang Zhang, “Geceleri aşırı ısınma riskleri sıklıkla göz ardı edildi” dedi.

Gillings Okulu Çevre Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Zhang, şunları söyledi:

Sonuçlar, sıcak gece olaylarının ortalama yoğunluğunun 2090 yılına kadar Doğu Asya’daki 28 şehirde 20.4 °C’den 39.7 °C’ye neredeyse iki katına çıkacağını ve aşırı sıcaklık normal uyku düzenini bozduğu için hastalık yükünü artıracağını gösteriyor.

Bu, sıcak gecelerin iklim değişikliği ile ilişkili ölüm riskleri üzerindeki etkisini tahmin eden ilk çalışmadır.

Sonuçlar, ölüm yükünün tahmini ortalama günlük sıcaklık artışından çok daha yüksek olabileceğini göstererek, iklim değişikliğinden kaynaklanan ısınmanın Paris iklim anlaşmasının kısıtlamaları altında bile endişe verici bir etkisi olabileceğini düşündürdü.

Ekip, 1980 ve 2015 yılları arasında Çin, Güney Kore ve Japonya’daki 28 şehirde aşırı ısınma ölümlerini tahmin etti ve bunu ilgili ulusal hükümetler tarafından uyarlanan karbon azaltma senaryolarıyla uyumlu iki iklim değişikliği modelleme senaryosuna uyguladı.

Bu modelle ekip, 2016 ile 2100 yılları arasında şiddetli gecelerden ölüm riskinin yaklaşık altı kat artacağını tahmin edebildi.

Bu beklenti, iklim değişikliği modellerinin önerdiği ortalama günlük ısınmadan kaynaklanan ölüm riskinden çok daha yüksektir.

Fudan Üniversitesi’nde profesör olan Haidong Kan, “Çalışmamızdan, düşük sıcaklıktan kaynaklanan hastalık yükünü değerlendirirken, hükümetlerin ve yerel politika yapıcıların gün içinde sıcaklıktaki orantısız değişikliklerin ek sağlık etkilerini göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladık” dedi. Çin’de.

Çalışma üç ülkeden sadece 28 şehri içerdiğinden, Zhang “bu sonuçları tüm Doğu Asya veya diğer bölgeler için tahmin etmenin temkinli olması gerektiğini” söyledi.

**

Yukarıdaki makale, başlık ve metinde çok az değişiklik yapılarak bir haber ajansından yayınlanmıştır.

READ  Şanghay, Corona virüsünden etkilenen bölgelerin etrafına çit çekti ve bu da yeni protestolara yol açtı.