Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışından 2 milyona yakın Türk oy kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışından 2 milyona yakın Türk oy kullandı.

Türk diplomatik misyonlarındaki oylama, yurtdışındaki Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş rakibi Kılıçdaroğlu arasında seçim yapmasıyla Çarşamba günü sona erdi.

Yurt dışındaki Türk vatandaşları için oy verme işlemi Çarşamba günü sona erdi. [Abu Adem Muhammed/Anadolu Agency via Getty Images]

Resmi hükümet istatistiklerine göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda yurt dışında yaşayan 2 milyona yakın Türk vatandaşı oy kullandı.

Çarşamba günü büyükelçiliklerde sona eren oylama, Pazar günü gümrük kapılarında yerel saatle 17.00’ye kadar devam edecek.

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu’na göre Perşembe günü saat 10.00 itibariyle 1.89 milyondan fazla Türk – 1.895.430 – yurt dışı seyahat ve gümrük kapılarında oy kullandı.

Bu, 14 Mayıs’ta yapılan ilk tur seçimlerde yurt dışından alınan 1,88 milyon oyundan neredeyse 56 bin fazla.

Seçim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yirmi yıllık iktidarı hakkında bir referandum olarak görülüyor. Son zamanlarda, Şubat ayında Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzeyini sallayan yıkıcı depreme verdiği tepki nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi.

Ancak, muhalefetin kötü performansı nedeniyle toparlanmış görünüyor ve partisi Halk İttifakı ilk turda meclis çoğunluğunu kazandı. Erdoğan oyların yüzde 49’dan fazlasını kazanmasına rağmen, hiçbir cumhurbaşkanı adayı ikinci tur için gerekli olan yüzde 50’lik basit çoğunluğu sağlayamadı.

Erdoğan’ın ana rakibi muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu oyların yüzde 45’ini aldı.

Her iki lider de ikinci tur öncesinde göçmen karşıtı partilerin oylarını aldı – Erdoğan, Sinan Ogün tarafından onaylanırken, Klikdaroğlu mülteci karşıtı söylemini artırdı ve aşırı sağcı Zafer Partisi’nin desteğini kazandı. Ümit Özdağ.

READ  Wolves Open 2023, Lapeer ve Fenton'u yenerek