Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler mutfağı benimsedikçe suşiye talep artıyor

Emre Ezer- İstanbul

Türkler mutfağı benimsedikçe suşiye talep artıyor

Son zamanlarda Türklerin yeni mutfakları benimsemesiyle suşi restoranları yükselişe geçiyor ve sektör temsilcileri, suşinin etten daha ucuz olması nedeniyle suşi menülerinin milyonlarca turist için önemli bir alternatif haline geldiğini söylüyor.

sınıf=”cf”>

Son zamanlarda ülkede daha fazla suşi restoranı açılıyor, bazı restoranlar menülerindeki suşi çeşitliliğini artırıyor ve oteller daha fazla suşi şefi istihdam etmeye başlıyor.

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, yerel basına yaptığı açıklamada, bu artışın en büyük nedeninin Türk vatandaşlarının yabancı kültürlere olan ilgisi olduğunu söyledi.

“Artan maliyetlerle birlikte suşi menülerde daha fazla yer almaya başladı. Ayrıca suşi şefleri Türk şeflere göre daha ucuza mal oluyor. Yurt içinde suşi restoranlarının açılması ve yabancı suşi ustalarının çalışma izni sorununun ortadan kaldırılması bu artışa hızlı cevap verilmesinde etkili oldu. aranılan.

W İstanbul Oteli Genel Müdürü Ahmet Arslan, suşinin vatandaşlar tarafından uzun süredir pahalı ve ulaşılmaz bir yiyecek olarak görüldüğüne ancak konseptin artık “daha ulaşılabilir bir ürün” haline geldiğine dikkat çekti.

Restoranlar ve Turizm Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Pingol’e göre bazı suşi ürünlerinin kırmızı etten daha ucuz olması insanların tercihlerini etkiliyor. Bununla birlikte, tüketim kalıplarındaki değişiklikler ve insanların suşi lezzetlerine olan yeni iştahı, Uzak Doğu’nun kültürel çalkantısını yansıtıyor. [Turkish] yemek pişirmek.”

sınıf=”cf”>

Kırmızı ete de değinen Bingöl, kırmızı et fiyatlarının önemli ölçüde arttığını ve bunun sonucunda kırmızı etli gıdaları tüketmenin zorlaştığını söyledi.

“Orta ve düşük kaliteli restoranlarda menüye daha fazla tavuk ve sebze ürünü girmeye başlıyor. Bu, özellikle esnaf lokantaları gibi yerlerde geçerlidir. Ancak lüks segmentte talep azalmadı. Özellikle Arap turist akını ile talep daha da artacak” dedi.