Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhuriyetçi Senatör, ABD'nin İran'a misillemede bulunması çağrısında bulundu

Cumhuriyetçi Senatör, ABD'nin İran'a misillemede bulunması çağrısında bulundu

Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn (R-Tenn.), Tahran'ın Cumartesi günü İsrail'e insansız hava aracı ve seyir füzesi saldırıları başlatmasının ardından İran'a misilleme saldırıları yapılması çağrısında bulundu.

Blackburn cumartesi günü sosyal medya platformunda “İran, İsrail'e drone saldırıları düzenlemeye başladı” dedi. X. “@POTUS – Hızlı hareket etmeli ve İran'a agresif misilleme saldırıları başlatmalıyız.”

Blackburn'ün gönderisi, daha geniş bir bölgesel savaş korkusu nedeniyle Başkan Biden'ın Kongre'deki bazı Cumhuriyetçiler tarafından baskı altına alınabileceğine dair bir fikir veriyor.

İsrail askeri sözcüsü Amiral Daniel Hagari, İran'dan gelecek “doğrudan bir saldırının” “ciddi ve tehlikeli bir tırmanış” teşkil edeceğini belirtti.

Cumartesi günü yayınlanan bir video konuşmasında, “İran'dan gelecek bu büyük çaplı saldırı öncesinde savunma ve saldırı yeteneklerimiz en üst seviyede hazır durumda” dedi. “Bu, kararlı olduğumuz ve başarmaya hazır olduğumuz bir görevdir.”

IDF, İsrail'in yüksek alarm durumunda olduğunu ve güçlerin gelişmeleri “sürekli izlediğini” söyledi. İsrail Savunma Kuvvetleri'ne göre deniz gemileri ve savaş uçakları savunma görevi yürütüyor. Hava savunması da yüksek alarma geçti.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, İran saldırısının “muhtemelen birkaç saat içinde ortaya çıkacağını” söyledi. Saldırıların, Suriye'nin Şam kentindeki İran büyükelçiliği binasının 1 Nisan'da İsrail tarafından vurulmasının ardından birkaç gün daha sürmesi bekleniyordu. Nisan ayı başlarında meydana gelen saldırı, Tahran'daki İslam Devrim Muhafızları'ndan iki üst düzey subayın ölümüne yol açtı.

Milli Güvenlik Kurulu, Başkan Biden'ın devam eden durum hakkında düzenli olarak bilgilendirildiğini söyledi. Beyaz Saray Cumartesi günü öğle vakti yaptığı açıklamada, Trump'ın İran'la yaşanan durum ışığında Cumartesi günü Beyaz Saray'a döndüğünü ve ulusal güvenlik ekibiyle görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Telif Hakkı 2024 Nexstar Media Inc. tüm hakları saklıdır. Bu materyal yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

READ  BA.2.12.1, ABD'de baskın olmaya hazırlanıyor ve gelecekteki aşılarla ilgili endişeleri artırıyor