Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalı ordu komutanı, Rusya'nın ülkenin doğusunda önemli “kazanımlar” elde ettiğini söyledi

Ukraynalı ordu komutanı, Rusya'nın ülkenin doğusunda önemli “kazanımlar” elde ettiğini söyledi
  • Thomas Mackintosh'un yazdığı
  • BBC haberleri

Fotoğrafa yorum yapın, General Oleksandr Sersky (solda), geçen yıl Cumhurbaşkanı Zelenskyy tarafından Ukrayna ordusunun komutanlığına atandı.

Ukraynalı ordu komutanı, ülkenin doğusundaki savaş alanındaki durumun son günlerde “önemli ölçüde kötüleştiği” konusunda uyardı.

Doğu Donbass bölgesindeki birçok köyde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Orgeneral Oleksandr Sirsky, Rusya'nın sıcak havadan yararlanarak araziyi tankları için daha erişilebilir hale getirdiğini ve taktiksel kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Bu, Almanya'nın Ukrayna'ya hava saldırılarını püskürtmek için ek bir Patriot füze savunma sistemi vereceğini açıklamasının ardından geldi.

Cumartesi günü sosyal medyada yaptığı güncellemede General Sirsky, Rusya'nın zırhlı saldırılarını yoğunlaştırması nedeniyle Doğu Cephesi'ndeki durumun kötüleştiğini açıkladı.

Yıkılan Bakhmut şehrinin batısında yer alan Bohdanivka köyünü kontrol altına almak için çatışmaların çıktığını sözlerine ekledi.

Yerleşim, Rusya'nın geçen Şubat ayında güneydeki Avdiivka kasabasını ele geçirdikten sonra ulaşmaya çalıştığı Kiev kontrolündeki kale Chasiv Yar kasabasının birkaç kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.

Ukraynalı yetkililer, Batı'dan, özellikle de ABD'den gelen askeri yardımdaki yavaşlamanın, ülkeyi hava saldırılarına karşı daha savunmasız bıraktığını ve savaş alanında çok geride bırakıldığını söylüyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna'yı savunmaya kararlı olduğuna dair defalarca verilen güvencelere rağmen yeni bir askeri yardım yasa tasarısı sunmayı başaramadı. Demokratların kontrolündeki Senato, Şubat ayında Kiev'e yapılacak 60 milyar dolarlık yardımı da içeren yeni fonu onayladı ancak Temsilciler Meclisi'ndeki muhafazakar Cumhuriyetçiler, sınır güvenliğine yönelik parayı içermediği için tasarıya itiraz etti.

General Sersky, yeni yardım ve gelişmiş silahlar olmadan Kiev'in sayısal olarak üstün Rus kuvvetlerinden “stratejik inisiyatifi ele geçiremeyeceğini” söyledi.

Cuma günü Rus saldırıları Kiev yakınındaki büyük bir elektrik santralini tamamen yok etti. Yetkililer, Trebylia enerji santralinin Kiev de dahil olmak üzere üç bölgedeki en büyük elektrik sağlayıcısı olduğunu söyledi.

Buna yanıt olarak Berlin, Kiev'e ek bir Patriot füze sistemi vermeyi kabul etti. Kinzhal hipersonik füzeleri de dahil olmak üzere en gelişmiş Rus mühimmatlarını önleme kapasitesine sahiptir.

Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya'nın Ukrayna şehirlerine ve enerji altyapısına yönelik saldırılarının anlatılmaz acılara yol açtığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky karar için Almanya'ya teşekkür etti ve bunu “Ukrayna'ya gerçek bir destek gösterisi” olarak nitelendirdi.

Başkan Vladimir Putin'in geçen ayki başkanlık seçimlerini kazanmasından bu yana Moskova, Ukrayna'ya yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdı.

Son günlerde Rusya enerji sistemine üç büyük hava saldırısı düzenledi, enerji santrallerini ve trafo merkezlerini bombaladı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Herson bölgesinin valisi Oleksandr Prokudin'e yönelik bir suikast girişimini önlediğini açıkladı. Yetkililer, iki adamın Prokudin'in arabasına Rus yapımı bir drone ile saldırmaya çalıştığını söyledi.

Prokudin, Telegram uygulamasında yayınlanan bir mesajda, “Bu ne ilk girişim ne de sonuncusuydu” dedi.

SBU yetkilileri ayrıca 2024'ün başından bu yana 11 Rus ajan ağını tutukladıklarını söyledi. SBU başkanı Vasyl Malyuk, başka bir Telegram gönderisinde bunun geçen yılki 47'ye ek olduğunu söyledi.