Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cumhuriyet’in ilk kurtarma paketi, ABD bölgesel banka hisselerindeki düşüşü durduramadı

Cumhuriyet’in ilk kurtarma paketi, ABD bölgesel banka hisselerindeki düşüşü durduramadı

Bu haftaki First Republic kurtarma paketi, yatırımcıların JPMorgan’ın sorunlu California bankasını devralmasını sindirmesiyle Salı günü düşen bölgesel banka hisselerindeki satışları durdurmada başarısız oldu.

En zayıf orta ölçekli bölgesel bankalardan biri olarak görülen PacWest’te işlem, oynaklık nedeniyle kısa süreliğine durduruldu ve yüzde 27,8 düşüşle kapandı. Düşüş, PacWest’in bir Silikon Vadisi bankasının çökmesinin tüm sektör üzerinde baskı oluşturduğu 10 Mart’tan bu yana en kötü günlük düşüşü oldu. Batı İttifakı yüzde 15,1 düştü.

Her iki banka da, Federal Deposit Insurance Corporation tarafından büyük mevduat çıkışları ve uzun vadeli varlıklarda büyük kağıt kayıpları yaşadıktan sonra satın alınan SVB ve First Republic ile benzerlikleri nedeniyle incelemeye alındı.

JPMorgan, Pazartesi günü First Republic’in mevduatlarını ve varlıklarının çoğunu satın aldı, ancak hissedarları tamamen yok edildi.

En zayıf bankadan en zayıf bankaya giderler. Whalen Global Advisors başkanı Chris Whalen, mevduatlarının güvende olup olmadığını soranların sadece açığa satış yapanlar değil, aynı zamanda müşteriler olduğunu söyledi. “Piyasa en zayıf halkalara odaklanıyor ve risk altında olan bankaları arıyor.”

Bölgesel bankacılık hisselerinin KBW endeksi yüzde 5,5 düştü. Comica ve Utah merkezli Zions Bancorp, sırasıyla yüzde 12,4 ve yüzde 10,8 düşüşle S&P 500’de en çok kaybedenler arasında yer aldı.

Bir bankacılık analisti, First Republic’in satın alınmasından sonra JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon tarafından yapılan yorumlarda bir uyarıya işaret etti. Pazartesi günkü Bank of California kurtarma paketinin “hemen hemen her şeyi çözdüğünü” söylese de sözlerine gelecekte “daha küçük bir tane daha olabilir” uyarısında bulundu.

Analist, “İnsanlar bu yoruma bağlı kalıyor” dedi.

First Republic başarısızlığının ardından State Street Global Markets makro strateji başkanı Michael Metcalf, “Piyasadaki oynaklık anlaşılabilir,” dedi.

READ  Grayscale, Bitcoin borsada işlem gören fonların potansiyel vergi sonuçlarını değerlendiriyor

Ancak, uzun vadeli yatırımcıların son haftalarda daha fazla banka hissesi satın aldıklarını ve bunun “ne panik ne de daha geniş bir bulaşma” olduğunu belirtti. O ekledi, “Anlamı şudur ki [Tuesday’s] Fiyat hareketi daha çok spekülasyon tarafından yönlendiriliyor.”

Goldman Sachs ve Morgan Stanley sırasıyla yüzde 2,1 ve yüzde 1,9 düşüşle daha büyük banka hisseleri de sert olmasa da düştü. JPMorgan yüzde 1.6 düştü.

Bankacılık hisseleri oldukça döngüsel olma eğilimindedir ve Çalışma İstatistikleri Bürosu Salı günü açık pozisyon sayısının Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeye düştüğünü ve ABD’nin borçlanma sınırını aşacağına dair artan endişeler olduğunu bildirdi.

Birçok üst düzey yatırımcı ve CEO, banka iflasları dizisinin daha fazla serpinti potansiyeli konusunda uyarıda bulundu.

PGIM CEO’su David Hunt Pazartesi günü Beverly Hills’teki Milken Enstitüsü konferansında katılımcılara “Daha yeni başlıyoruz” dedi. [to see] ABD ekonomisine etkileri”, Investcorp Eş Başkanı Rishi Kapoor ise “Hiç şüphe yok ki ikinci ve üçüncü etki bankacılık sektörü üzerinde. . . Kısıtlayıcı finansal koşullara neden olacaktır.”

Bölgesel bankalar, daha yüksek faiz oranlarına maruz kalmaları ve evden çalışmanın yaygınlaşmasının ofis talebini azaltacağı korkusu nedeniyle son zamanlarda endişe alanı olarak ortaya çıkan ticari gayrimenkule özellikle maruz kalıyor.

Hafta sonu Financial Times’a verdiği bir röportajda Berkshire Hathaway’den Charlie Munger, bölgesel bankaları kötü ticari gayrimenkul kredileriyle “dolu” oldukları konusunda uyardı.

Yatırımcılar, özellikle California merkezli PacWest’te yüksek faizle birlikte, bazı orta ölçekli bankaların hisse senetlerinde daha fazla düşüş olacağı üzerine yoğun bir şekilde bahis oynuyorlar. Ancak, Markit verilerine göre açığa satış faaliyetinin seviyesi geçen ay pek değişmedi.

100 milyar ila 250 milyar dolar arasında varlığa sahip orta ölçekli bankalar da endişe kaynağı çünkü ABD’li düzenleyiciler, küçük borç verenler için maliyetleri artırması ve kârlarına zarar vermesi muhtemel olan gözetim ve düzenleyici gereklilikleri sıkılaştırmayı planladıklarını söylediler.

READ  Amazon Care kapatıldı

Jefferies hisse senedi analisti Casey Heyer, borç tavanına ilişkin endişelerin de banka hisselerindeki düşüşe katkıda bulunabileceğini söyledi. “Bu dalga geçiyor [Treasury] Getiri eğrisi.” “Ters bir getiri eğrisi bankalar için hiç iyi değil.”