Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İstihdam piyasası soğumaya devam ederken, iş ilanları Mart ayında düştü

İstihdam piyasası soğumaya devam ederken, iş ilanları Mart ayında düştü

Salı günü yayınlanan İş Fırsatları ve İstihdam Ciro Anketi veya JOLTS adlı rapor, Fed’in ekonomiyi yavaşlatma ve yaygın işten çıkarmalara yol açmadan enflasyonu düşürme çabalarını ölçmek için her ay yakından izlediği pek çok rapordan biri.

Fed, hızlı enflasyonu yüzde 2 hedefine indirmeye çalışırken bir yılı aşkın süredir faiz oranlarını yükseltiyor. Bir sonraki kararını çarşamba günü açıklayacak. Yetkililerin faiz oranlarını çeyrek puan artırarak yüzde 5’in biraz üzerine çıkarması bekleniyor. JOLTS raporu, Fed politika yapıcılarının bir karar vermeden önce göreceği son büyük veri parçası.

Özellikle, birkaç aydır inatla yüksek olan, mevcut işsiz işçi başına açık iş sayısıyla ilgileniyorlar. Bu uyumsuzluk ücretlerin artmasına yardımcı oldu ve enflasyona katkıda bulundu. Ancak son zamanlarda oran düşüyor ve bu, Federal Rezerv için işgücü piyasasında kademeli bir yavaşlamayı teyit eden bir memnuniyet sinyali.

Yetkililer, işten çıkarılanların ve işlerinden ayrılan işçilerin sayısı da dahil olmak üzere rapordaki diğer ayrıntıları da takip ediyor.

Aydan aya işgücü piyasası, beklentilere meydan okuyarak ve Fed’in ekonomiyi soğutma çabalarını karmaşıklaştırarak güçlü kaldı. En son kanıt, Cuma günü, hükümet verilerinin özel sektör çalışanlarının ücret ve maaşlarının Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 arttığını, Aralık ayındaki aynı büyüme oranını gösterdiğinde geldi.

Ancak yüksek faiz oranları işgücü piyasasını kademeli de olsa olumsuz etkiliyor. İşverenler Mart ayında 236.000 iş ekledi, bu sağlıklı bir sayı ancak önceki altı ayda eklenen ortalama 334.000 işin altında. Ortalama saatlik kazançlardaki yıllık artış da Temmuz 2021’den bu yana en yavaş tempoya geriledi.

Salı günkü rapor, ekonomi haberleri için birkaç büyük gün başlattı.

READ  İkinci çeyrekte %0,1'lik ekonomik daralma

Çarşamba günü Fed’in kararına ek olarak, Cuma günü istihdam durumunun aylık Çalışma Bakanlığı anlık görüntüsü olacak. Nisan ayı verilerine dayanan rapor, iş sayısındaki değişim de dahil olmak üzere işgücü piyasasının daha net ve daha güncel bir resmini sunacak — bu sayı art arda 27 aydır pozitif olan — ve işsizlik oranı.