Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Daha çok Chunkleosteus’a benziyor | başına buyruk

Cleveland, onu içeren bir hile skandalıyla ünlü bir şehir olmadan çok önce Hafif ağırlıklar, binlerce pound ağırlığındaki zırhlı balıkların yönettiği sığ bir okyanustu. Yaşayan en iyi avcı yuvarlanamaz DunkleosteusBalık kemikli yüz Dişli bir elektronik kamyona benziyordu. Balık, kemiği ısırabilen bıçak benzeri çenelere sahip ilk omurgalı avcılardan biridir.

Modern omurgalıların ya tamamen kıkırdaktan ya da tamamen kemikten yapılmış iskeletleri olmasına rağmen, Dunkleosteus İkisinden de biraz vardı: kemikli bir kafa ve çoğunlukla kıkırdaklı bir iskelet. Bu tuhaf anatomi, fosil kayıtlarının dolu olduğu anlamına geliyor. Dunkleosteus Şefler ama hayır Dunkleosteus arkasında, bu nedenle balığın vücudunun geri kalanı bir sır olarak kalır. Bazı bilim adamlarının tahminleri, eski balıkların, modern balina köpekbalıkları gibi, 16 ila 33 fit uzunluğunda herhangi bir yere ulaştığını ileri sürdü. Ancak dergide yeni bir makale yayınlandı. çeşitlilik O öneriyor Dunkleosteus Daha tıknazdı: vücut şekli korkutucu bir köpekbalığından daha az ve daha şişman bir balık olan “sadece” 11 fit uzunluğunda bir balık.

Gazete Twitter’ı vurduğunda, birçok eski moda sanatçı bu fırsattan yararlandı. Burpee fosil balık f kucaklamak Yeni yuvarlak şekli. Ancak dışarıdan uzmanlar, küçülmenin aslında önceki yeniden yapılanmalardan büyük bir sapma olmadığına dikkat çekti. Sara Z dedi ki: Yeni araştırmaya dahil olmayan Minnesota’daki St. Cloud State Üniversitesi’nden bir paleontolog olan Gibson, bir e-postada şunları söyledi: “Dunkleosteus için daha gerçekçi bir soyağacı çıkarmak için gerçek verileri alma meselesi.” “Hala büyük bir balık! Onu ondan alamayız!”

Buffalo’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde paleobiyolog olan ve yeni makaleye dahil olmayan James Boyle, “Hala biraz oval, daha önce düşünülenden biraz daha bodur” dedi. Boyle, özellikle daha önceki yeniden yapılandırmalar göz önüne alındığında, yeni gazetenin önerisini “oldukça savunulabilir” buluyor. Dunkleosteus Daha az titiz bir istatistiksel analize dayandıklarını söyledi.

READ  Tartışmalı tarih öncesi yumurta, son 'şeytanın ölüm ördeği' olarak tanımlandı
Chomp! Kredi bilgileri: James St John

Yeni makalenin tek yazarı Russell Engelman, daha önceki araştırmaları büyük ölçüde fosil memelilere odaklanan Case Western Reserve Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi. Ancak Engelman’ın Cleveland’daki kökleri, onu yerel fosillere – 360 milyon yıldan daha uzun bir süre önce Devoniyen döneminde yaşamış, soyu tükenmiş zırhlı balıklar olan eklembacaklıların büyüleyici bir karışımı – sevdirdi. “Biliyordum Dunkleosteus Hatırlayabildiğim kadarıyla, ”diye yazdı Engelman bir e-postada.

Pandemi, Engelmann’ın laboratuvar grubunun dışarıda saha çalışması yapmasını veya büyük müzelerdeki koleksiyonları incelemesini engelledi, bu nedenle Engelmann daha küçük projeler aradı. Neyse ki, Cleveland Doğa Tarihi Müzesi en iyi korunmuş tarihi eserlerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Dunkleosteus Dünyadaki kafatasları, içeri girmesine izin verin. Engelman, müzenin omurgalı paleontoloji koleksiyonları başkanı Amanda McGee ile, Dunkleosteus 18 fit uzunluğundaki bir örnekten geldiği öne sürülen müzedeki kafalar. Tahmin şüpheli görünüyordu. Engelman kendi kendine, “Bu kadar büyük bir balık bu odaya sığmaz,” diye düşündü.

Balık kalıntıları ilk olarak 1867’de keşfedilmiş olsa da, bilim adamlarının bu tür hakkında bildiklerinin çoğu, Eser 1932’de yayınlandı. paleontolog Anatole Heinz tarafından, Napoli ekledi. Napoli’ye göre makale o kadar iyiydi ki, “gerçekten çok az insan geri dönüp bu organizma hakkında daha fazla araştırma yaptı, çünkü o çok iyiydi.” “Ama şimdi 90 yıl oldu.”

Engelman şu anki tahminleri biliyordu. DunkleosteusBüyüklüğü, balığın ağzının kısımlarına dayanıyordu. Kafa uzunluğuna dayalı modelleri deneyin ve tahminlerin ağız modeli tarafından üretilenlere benzer olmasını bekleyin. Ancak kafa tahminleri bir tahminde bulundu Dunkleosteus uzunluğunun yarısından daha az. Engelman, balığın yörünge uzunluğuna veya kabaca göz ile solungaç odası arasındaki mesafe olan OOL’ye dayanan özel bir modelleme yaklaşımı kullanmaya karar verdi. Bu uzunluk genellikle vücudun uzunluğunu gösterir. Uzun, pürüzsüz kafatasına sahip uzun, zarif bir balık olan piranhayı veya kısa kafatasına sahip yumuşacık bir balık olan piranhayı düşünün.

READ  Bilim adamları 'asteroit saldırısı gününde öldürülen' dinozor fosilini keşfettiler dinozorlar
Lütfen bu anımsatıcı 3D sanatın tadını çıkarın Dunkleosteus Getty Images’da bulundu.

Gibson, uzun burunlu, kısa gövdeli denizatı gibi bu kuralın her zaman istisnaları olacağını söyledi. Ancak genel olarak, bu hacim tahmini stratejisi, özellikle atılacak başka veri olmadığında yararlı olabilir. Dunkleosteus. “Bilim adamları, bu yeni yöntemin gücünü ancak birisi tam vücut fosili bulana kadar doğrulayabilecek. Dunkleosteus Kıkırdağın korunduğunu da sözlerine ekledi.

Engelmann, modeli büyük bir modern balık veri setine uyguladı ve Napoli, yeni makalenin tam vücut formlarında fosilleşmiş daha eski organizmaları içermesini dilediğini söyledi. Napoli, “Modern şeyler, Dünya tarihinde olduğu gibi yaşam çeşitliliğinin yalnızca küçük bir anlık görüntüsüdür.” Dedi. “Bir şeyleri değiştirmek ve garip hale getirmek için çok zaman geçti ve belki de bugün sahip olduğumuz örnek, tarihin akışına göre oldukça önyargılı.”

Engelman, fosil balıklardan daha fazla veri eklemek istediğini, ancak pandeminin ona erişimini ciddi şekilde kısıtladığını söyledi. “En büyük korkum, eğer yöntem modern balıkların muazzam çeşitliliğinde işe yaramadıysa, işe yarama ihtimalinin çok düşük olmasıydı. DunkleosteusEngelman dedi. Ayrıca eklembacaklılar gibi DunkleosteusNesli uzun süre önce tükenmiş olsa da, diğer bazı gruplardan daha canlı balıklara benzeyen vücut şekillerine sahipler, bu da onları bu yöntem için daha güvenli bir test durumu haline getiriyor. Gibson, bu yöntemi takip edip etmediklerini görmek için avladığı geç Triyas balıklarına uygulamak istediğini söyledi.

Nesli tükenmiş eklembacaklılar uzun süre evrimsel bir dal olarak reddedildi – yaşayan akrabaları olmayan garip bir balık grubu. Ancak son 15 yılda Çin’in güneyinde fosil keşifleri yapıldı. eksik bölümler Napoli, modern eklembacaklılar ve köpekbalıkları ve vatozlar gibi kemikli balıklar arasında, grubun daha önce düşünülenden daha fazla evrimleştiğini söyledi.

İyi bilim inceleme çalışmasıdır ve değerli editörüm Barry’nin bir zamanlar yazdığı gibi, Bilimle ilgili en heyecan verici şey, yanıldığımızı anladığımız zamandır. küçülmüş Dunkleosteus Fosil anlayışımızı önemli ölçüde değiştirmez; Gibson, en tehlikeli balıklar hakkındaki hayal gücümüzü değiştirdiğini söyledi. Diğer fosil balıklar için, Dunkleosteus Napoli, korkunç bir avcı olarak ününden dolayı çok dikkat çektiğini söyledi. Bu aynı zamanda tırtıklı bıçaklarla dolu şiddetli bir sırıtışı tasvir eden balık resimlerini de etkiler. Ama yüzüp yüzmediği belli değil. Dunkleosteus Tırtıklı bıçaklarını bile gösterecektir. Napoli, “Oldukça uysal görünebilir,” dedi.

Ayrıca çömelmek aylaklık anlamına gelmez. yeni Dunkleosteus En az bir koruyucu grup olarak gördüğüm ton balığı gibi okyanus ferrarisi, saatte 43 mile varan hızlarda sudan geçebilir. Şimdi bu etkileyici! ne kadar çabuk olabilir Charles Leclerc arabası olmadan mı koşuyor? Bir çağda yaşadığım için memnunum. chunkleosteus– Olduğu kadar korkutucu, iki kat daha alakalı.