Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Füze fırlatma sesi ne kadar yüksek?

İzler NASA’nın Apollo programı sırasında Satürn V lansmanının görüntüleri 1960’lar ve 1970’ler ve sizi şaşırtabilecek bir şey – ağır polyester moda ve eski saç modellerinden bile daha fazla – nasıl Uzakta, ana etkinlikten gelen seyirci kalabalığı.

Bunun birkaç iyi nedeni vardı ve gürültü bunlardan biriydi: yüksek sesler öldürebilir ve insanlar tarafından yapılan çok az şey bu kadar gürültülü olmuştur. Satürn V.

Apollo astronotları Ay’a görevlerini başlattıklarında, onları görünüşte coşkulu kalabalıktan 3,2 milden (5,1 kilometre) fazla ayırdılar. Bu mesafelerde bile gürültü inanılmazdı. O zamanlar popüler bir efsane, Saturn V motorlarından gelen ses dalgalarının fırlatma rampasındaki betonu eritecek ve bir mil (1,6 km) ötedeki çimleri ateşe verecek kadar güçlü olduğuydu (her ikisi de yanlıştı).

O sırada NASA ölçümleri fırlatma sesini 204 desibel olarak kaydetti. Bunu, 120 ila 160 desibel arasında olan bir jet uçağının kalkış sesiyle karşılaştırın. 30 saniyeden fazla devam ederse işitmek tehlikelidir.. 1,5 mil (2,4 km) uzaklıkta bile, Saturn 5’in ateşleme sesi 120 desibel olarak kaydedildi – yaklaşık bir rock konseri veya çok yakın mesafedeki bir araba kornası kadar yüksek.

Saturn V günlerinden beri lansmanları izleyen ve fotoğraflayan Floridalı bir kafe sahibi olan Anthony Rowe, “Bir fırlatmanın fizikselliği beni her zaman şaşırtmıştır,” diyor. Tiyatroda ses altı sismik bir “deneyim” yaratmak için Deprem gibi afet filmlerinde kullanılır.

Rowe, “Yakından lansmanlar biraz Sensurround’a benziyor” diyor. “Gerçek bir ses duymadan önce göğsünüzde hafif bir ürperti, ardından bir binanın gümbürtüsünü hissedebilirsiniz. Ses altı bas frekansları kulaklarınızı çınlatıyor. Birkaç saniye sonra ses, büyük bir kaynak gibi bir kükremeye dönüşüyor. meşale.”

Şunlar da hoşunuza gidebilir:

Geçen yıl, Utah’daki Brigham Young Üniversitesi’nden bir bilim insanı ekibi tam da bunu hesapladı. Saturn V ne kadar gürültülüydü?. NASA kayıtlarına oldukça benzer bir sonuca ulaştılar – 203 desibel.

READ  Ay, Dünya'dan giderek daha da uzaklaşmaya başladı.

160 ve 200dB arasındaki fark, büyük şemaya göre kulağa pek hoş gelmeyebilir, ama öyledir.

Araştırmanın baş yazarı ve o dönemde Brigham Young Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Kent Gee, “Yüz yetmiş desibel, 10 uçak motoruna eşdeğer olacaktır. İki yüz desibel, 10.000 motora eşdeğer olacaktır. Her 10 desibel, büyüklüğünde bir artış.”