Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Daha fazla araştırma, doktorları kadın olan cerrahi hastaların daha az riskle karşı karşıya olduğunu gösterdi

Daha fazla araştırma, doktorları kadın olan cerrahi hastaların daha az riskle karşı karşıya olduğunu gösterdi

Yeni bir çalışma, belirli cerrahi prosedürleri geçiren kişilerin, cerrahi ekibinin en az üçte birini kadınların oluşturduğu hastanelerde daha güvenli olabileceğini öne sürüyor ve kadın doktorların erkek meslektaşlarından daha iyi hasta sonuçları elde edebileceğini öne süren, halihazırda büyüyen bir araştırma grubuna katkıda bulunuyor.

the Son çalışmaÇarşamba günü İngiliz Cerrahi Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, özellikle hastanelerdeki cinsiyet çeşitliliği ile Kanadalı cerrahi hastalarında iyileşmelerinin ilk üç ayında ölüm de dahil olmak üzere ciddi ameliyat sonrası sağlık komplikasyonlarının görülme sıklığı arasındaki ilişkiye bakıldı.

Araştırmacılar, 2009 ile 2019 yılları arasında, insanların 88 farklı hastanede acil olmayan ancak büyük yatarak tedavi prosedürlerine tabi tutulduğu 709.899 vakayı inceledi. Genel olarak, tıbbi terimlerle bir prosedür veya tedaviden kaynaklanan herhangi bir sorun olarak tanımlanan hastalığın, bu hastaların %14,4’ünde ameliyattan hemen sonraki 90 günlük süre içinde meydana geldiğini buldular.

Personeldeki cerrah ve anestezi uzmanlarının %35’ten fazlasını kadınların oluşturduğu hastanelerde o dönemde ölme veya ameliyat sonrası ciddi komplikasyon yaşama olasılığı çok daha düşüktü. Araştırmaya göre, bu ortamlardaki hastaların ciddi hastalık olasılığı, bu rollerde daha az kadının bulunduğu hastanelere kıyasla %3 azaldı.

Genel olarak, hastane personeli içindeki ortalama kadın cerrah ve anestezi uzmanı sayısı, araştırmacıların hasta başarısı için en uygun olarak tanımladığı oranın (hastane başına yılda sadece %28) gerisinde kaldı.

Özellikle doğrudan sağlayıcı olarak bir cerrah veya anestezi uzmanıyla prosedür uygulanan hastalar için, ameliyatı takip eden aylarda ciddi ameliyat sonrası komplikasyon veya ölüm olasılığı azaldı; araştırmacılar bunun özellikle önemli olduğunu vurguladı.

“Bu bulgular, kasıtlı olarak çeşitli ekipler oluşturarak hasta sonuçlarını ve bakım kalitesini iyileştirmek için önemlidir” diye yazdılar.

Bu çalışma bulguları bakımından yalnız değildir. Geçen yıl dergide başka bir çalışma yayımlandı. Gama ameliyatı 2007 ile 2019 yılları arasında acil veya elektif prosedür uygulanan hastaların, bu işlemleri yapmaları halinde, işlemden sonraki bir yıl içinde ölme, tekrar hastaneye kaldırılma veya ciddi sağlık komplikasyonları yaşama olasılıklarının daha düşük olduğu ortaya çıktı. Kadın cerrah tarafından tedavi ediliyor. Bu çalışma bir milyondan fazla vakayı inceledi ve hastaların bireysel özelliklerine, uyguladıkları cerrahi işlemin türüne, anestezi uzmanının kim olduğuna veya ameliyat sırasında hangi hastanede bulunduklarına bakılmaksızın sonuçları tutarlıydı.

Araştırmacılar yıllardır bu açık modeli deşifre etmeye çalışıyorlar. Gruplardan biri Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndandır. Bir çalışma yürüttü 2011-2014 yılları arasında kadın doktorlar tarafından uygulanan tedavilerin hastaların sağlığı açısından daha etkili olup olmadığı sorusunu ele almayı amaçlayan bir proje.

Harvard çalışması felç, kalp krizi ve diğer oldukça yaygın rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye kaldırılan ve tamamı genel dahiliye uzmanları tarafından tedavi edilen, tümü Medicaid yararlanıcısı olan 1 milyondan fazla hastayı inceledi. Kadın doktordan bakım alan hastaların, erkek doktorlardan bakım alan hastalara kıyasla 30 gün içinde ölme olasılığı %4 daha az, aynı dönemde hastaneye kaldırılma riski ise %5 daha düşüktü.

Şu anda Brown Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı ve eski sağlık politikası profesörü ve Harvard Küresel Sağlık Enstitüsü müdürü olan Dr. Ashish Jha, bu çalışma 2016’da yayınlandığında CBS News’e, bulgularının ek araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini söyledi. Kadın doktorların hastalarının sonuçlarını iyileştirmek için neler yaptığını öğrenin. Tamamı erkek olan çalışmanın yazarları, “bu farklılıkların neden var olduğunu daha iyi anlamakla ilgileniyorlardı, ancak nedenini henüz bilmiyoruz” dedi.

READ  Papa Francis, solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanede