Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hata! Avusturya’da Sosyal Demokratlar liderlik yarışında yanlış kazananı açıkladı – POLITICO

Hata!  Avusturya’da Sosyal Demokratlar liderlik yarışında yanlış kazananı açıkladı – POLITICO

Avusturya’da seçimler aslında beceriksizlikten dolayı hileli.

Sosyal Demokratlar (SPÖ), hafta sonu yapılan sancılı parti seçiminde yanlış adayı galip ilan ettiklerini söyledi.

Doğu Burgenland’ın popülist hükümdarı Hans-Peter Doskozil’in yerine, küçük sol görüşlü kasabanın belediye başkanı Andreas Babler ülkenin en eski partisinin başına geçecek.

Cumartesi günü yapılan olağanüstü parti toplantısında yaklaşık 600 SPÖ delegesi oy kullandı. Doskozil, oyların yüzde 53’ünü alarak açık bir zafer gibi görünen şeyi kutladı. Aslında, ayarlanan dengeye göre Babler yüzde 53, Doskozil ise yüzde 47 kazandı.

Garip olaylara tam olarak neyin yol açtığı Pazartesi günü geç saatlere kadar belirsizliğini korudu. SPD’nin seçim direktörü Mikaela Grubisa, bir basın toplantısında, sonuçları tablolaştırırken “bir meslektaşın Excel tablosuyla yaptığı teknik bir hatadan” sorumlu tutarak kafası karışmış bir açıklama yaptı.

Hata, Pazartesi günkü yeniden sayım sırasında fark edildi ve bu nedenle Cumartesi günkü ilk sayımda tek bir oy bile sayılmadı.

Grubisa, “Seçim sırasında veya Seçim Komisyonu’nun çalışmasında herhangi bir hata olmadığını doğrulamak benim için önemli.” diyerek, hata olmamasını sağlamak için hafta sonu yeniden sayım talebinde bulunmadığına pişman olduğunu da sözlerine ekledi. .

Doskozil, “zor bir gün” geçirmesine rağmen yeni sonucu kabul edeceğini söyledi.

Parti kongresinden çıkan sonuç bu” dedi.

Ancak, seçim başarısızlığının uzun süredir Avusturya demokrasisinin temel direklerinden biri olan partiyi daha derin bir kargaşaya itip sürüklemeyeceği ise daha az net. Parti şu anda aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nden sonra ikinci sırada ve SPÖ destekçileri liderlik oylamasının partiye yeni bir ivme kazandıracağını umuyordu.

Doskozil ile eski parti lideri Pamela Rende Wagner arasında partinin yönetimi ve onu kimin yönetmesi gerektiği konusunda yıllarca süren bir çekişme, seçim haftasonunun başlangıcı oldu. Rendi-Wagner geçen ay üyelik oylamasında üçüncü oldu ve parti kongresinde hafta sonunu ikiye katlayarak yarıştan çekildi.

READ  Japonya'nın yabancı uyruklu sakinleri, ırksal profilleme iddiasıyla hükümete dava açıyor

Çoğu Avusturyalı, eski bir tamirci olan Babler’ı birkaç hafta öncesine kadar duymamıştı. Bununla birlikte, halkın açık sözlü bir adamı olarak yürüttüğü kampanya, parti tabanında yankı uyandırmış görünüyor.

Ancak, 2020’den sonraki son süreçte bocalıyor gibiydi. Podcast röportajı Görünüşe göre Avrupa Birliği’ni “şimdiye kadarki en saldırgan dış politika askeri ittifakı” olarak tanımlıyor ve bloğun “NATO’dan daha kötü” olduğunu ekliyor.

Ayrıca bir televizyon röportajında ​​kendisini Marksist ilan edip, olmadığında ısrar etmesi de kafa karışıklığı yarattı.

Babler, “Yaygarayı anlamıyorum,” dedi. “Marksizm hakkında konuşmaktan başka bir şey yapmıyorum.”