Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Daha yavaş telesiyejler, daha az suni kar: Fransız tatil köyleri enerji kriziyle mücadele ediyor | Fransa

Fransız Alpleri’ndeki kayak merkezlerinin yöneticileri, tüketimi azaltmaya yönelik ulusal çabanın bir parçası olarak enerjiyi korumanın yollarını bulmak için çabalıyor ve tatil köylerinin yaklaşık yarısı da enerji faturalarının önceki yıllara göre üç ila altı kat daha yüksek olmasını planlıyor.

İsviçre yakınlarındaki Chamonix’te kalabalık yoksa asansör %10 daha yavaş olacaktır. Tesis, güç kaynağının talebi karşılayamadığı konusunda bir uyarı alırsa, Chamonix asansörleri %30 oranında yavaşlatacaktır.

Yetkililer, aralarında Chamonix ve Val Thorens’in de bulunduğu bir dizi kayak merkezinin de suni kar üretimini azaltma ve iç mekan ısıtmasını azaltma sözü verdiğini söyledi.

Val Thorens’te bakım ve restoran personelinin, pistler açılmadan iş yerlerine götürülmek üzere – bir saat yerine – yaklaşık 10 dakikalık bir geri dönüş süresi olacak.

Val Thorens’in de içinde bulunduğu Les 3 Vallees’in yöneticisi Benjamin Blanc, “Bu önlemler müşterilerimiz için görünmez ve acısız olacak. Amaç, müşterilerimizin elektrik kesintisinin etkisini hissetmemelerini sağlamak” dedi.

Fransa’daki Kayak Merkezleri Federasyonu başkanı Alexandre Moulin, Fransa’daki kayak merkezlerinin yarısının rekor enflasyon nedeniyle bu yıl uzun vadeli elektrik sözleşmelerini yeniden müzakere etmek zorunda kaldığını ve 2023’te üç ila altı kat artabilecek yıllık bir fatura beklediğini söyledi. .

Örneğin, Maulin tarafından Savoie’deki Sybelles bölgesinde işletilen kayak merkezleri için enerji faturası, 2020’de 400.000 € iken, gelecek yıl 1.6 milyon €’ya (1.4 milyon £) ulaşacak.

Daha yüksek bilet fiyatlarının yaklaşık %5 artacağını, ancak tüm yüksek işletme maliyetlerini karşılamayacağını da sözlerine ekledi.

Val Thorens, 2023’ün büyük bir bölümünde enerji krizinden önce EDF kuruluşuyla sözleşme sağlamayı başardı. Ancak şimdi yaklaşan kayak sezonu için bir çözüm bulması gerekiyor.

Val Thorens’teki telesiyej operatörü Cetam’ın başkanı Jérôme Grillet, “Biz dağ insanlarıyız” dedi. “Sloganımız, her zaman zor durumlardan çıkmaktır ve bu sefer de durum böyle olacak, çünkü uyum sağlayacağız.”

READ  Amerika Birleşik Devletleri şimdi nerede