Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ölümcül bir yangının ardından Sincan ve Pekin’de protestolar patlak verdi.

Ölümcül bir yangının ardından Sincan ve Pekin'de protestolar patlak verdi.

(Reuters) – Çin’de, COVID-19 karantinalarının ülke genelinde genişletilmesine yönelik halkın öfkesi, Çin’in uzak batı bölgesi Sincan’da ve enfeksiyonların yeni bir rekora ulaştığı ülkenin başkentinde ender görülen protestolarda patlak verdi.

Sincan’ın başkenti Urumçi’de Cuma gecesi kalabalıklar “Tecridi durdurun!” sloganları atarak sokaklara döküldü. ve Cuma gecesi Çin sosyal medyasında dolaşan videolara göre, Perşembe günü ölümcül bir yangının ardından yumruklarını havaya kaldırmaları, uzun süreli bir COVID-19 kilitlenmesine öfke uyandırıyor.

Videolar, bir meydanda insanların “Köle olmayı reddedenler kalkın!” sözleriyle Çin’in milli marşını söylediğini gösteriyordu. Diğerleri tecritten kurtulmak istediklerini haykırdı.

Reuters, görüntülerin, 4 milyon sakininin çoğunun, 100 güne kadar evlerinden çıkmalarının yasaklandığı, ülkenin en uzun tecrit uygulamalarından bazılarının uygulandığı Urumçi’den yayınlandığını doğruladı.

2.700 kilometre (1.678 mil) uzaktaki başkent Pekin’de, tecrit altındaki bazı sakinler küçük çaplı protestolar düzenlediler veya hareket kısıtlamaları konusunda yerel yetkililerle yüzleştiler ve bazıları onları planlanandan önce kaldırmaları için başarılı bir şekilde baskı yaptı.

Halkın öfkesi için belirleyici kıvılcım, Perşembe gecesi Urumçi’de yüksek katlı bir binada çıkan ve 10 kişinin ölümüne neden olan yangındı ve birçok netizenin bina kısmen kilitlendiği için sakinlerin zamanında kaçamayacaklarını tahmin etmesiyle olay sosyal medyada yayıldı.

Urumçi yetkilileri Cumartesi gününün erken saatlerinde aniden bir basın toplantısı düzenleyerek COVID önlemlerinin kaçış ve kurtarmayı engellediğini inkar etti, ancak netizenler resmi versiyonu sorgulamaya devam etti.

Pekin’de ikamet eden Xun Li, “Urumçi yangını ülkedeki herkesi kızdırdı” dedi.

Cuma günü “Berlin Ayu” kompleksi için planlanan kapatma, sakinlerin yerel liderlerini protesto etmesi ve onu iptal etmeye ikna etmesi üzerine iptal edildi, müzakereler sosyal medyada yayınlanan bir videoyla kaydedildi.

Plan, işçilerin kapılarına barikat kurduğunu gören mahalle sakinlerinin dikkatine sunuldu. Bu trajedi hepimizin başına gelebilirdi” dedi.

READ  İngiltere'nin bir sonraki başbakanı Rishi Sunak, büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıya

Sakinlerin sosyal medyada yayınladığı bir Reuters çetelesine göre, Cumartesi akşamı en az bir düzine apartman kompleksi daha sakinlerin şikayet etmesi üzerine ilan edilen süreden önce kapanışlarını kaldırdı.

Reuters ile paylaşılan ayrı bir videoda, Pekin sakinlerinin Cumartesi günü şehrin açıklanmayan bir bölgesinde bir açık otoparkta “Tecridi durdurun” sloganları atarak yürüdüğü görüldü.

Pekin hükümeti Cumartesi günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Zor sorular sorun

Chicago Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Dali Yang, yetkililerin Urumçi binasının sakinlerinin aşağı inebildikleri ve bu nedenle muhtemelen kurbanı suçlayan olarak görülebilecekleri yönündeki açıklamalarının yalnızca halkın tepkisini artırdığını söyledi.

Yang, “COVID’nin ilk iki yılında insanlar kendilerini virüsten korumak için en iyi kararları alacağı konusunda hükümete güvendi. Şimdi insanlar giderek daha fazla zor sorular soruyor ve emirleri yerine getirme konusunda endişeleniyor” dedi.

Sincan, on milyon Uygur’a ev sahipliği yapıyor. İnsan hakları grupları ve Batılı hükümetler, Pekin’i uzun süredir toplama kamplarında zorunlu çalıştırma da dahil olmak üzere Müslüman etnik azınlığa yönelik suiistimallerle suçluyor. Çin, bu tür iddiaları kesin olarak reddediyor.

Çin, Başkan Xi Jinping’in koronavirüsü yaymama politikasını hayat kurtarıcı ve sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemek için gerekli olarak savunuyor. Yetkililer, artan halk muhalefetine ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki artan kayıplara rağmen bunu yapmaya devam edeceklerine söz verdiler.

Çin Cuma günü yaptığı açıklamada, bankaların rezerv olarak tutması gereken likidite miktarını bu yıl ikinci kez azaltacağını ve hasta ekonomiyi desteklemek için likiditeyi serbest bırakacağını söyledi.

READ  Sunak, Mordaunt veya Boris Johnson: İngiltere Başbakanı olarak Liz Truss'un yerini alabilecek adaylar

Capital Economics’ten Mark Williams bu hafta bir notta, mevcut salgını kontrol altına alma çabaları birçok şehirde ek yerel tecritler gerektireceğinden, önümüzdeki birkaç hafta Çin’in ekonomi ve sağlık sistemi için salgının ilk haftalarından bu yana en kötü haftası olabilir dedi. aktiviteyi daha da düşürecektir.Ekonomist.

Cuma günü, ülke günlük 34.909 yerel vaka kaydetti; bu, küresel standartlara göre düşük, ancak enfeksiyonlar birçok şehre yayılarak yaygın kilitlenmelere ve hareket ve ticaret üzerinde diğer kısıtlamalara yol açtığı için art arda üçüncü rekor.

Çin’in en kalabalık şehri ve bu yılın başlarında iki aylık bir kilitlenme yaşayan finans merkezi Şangay, Cumartesi günü müzeler ve kütüphaneler gibi kültürel mekanlara girmek için test gerekliliklerini sıkılaştırdı ve insanların 48 saat içinde negatif bir COVID testi sunmasını zorunlu kıldı. 72. Saatler önce.

(Yu Lun Tian tarafından bildiriliyor) Kurgu William Mallard, Brenda Goh ve Louise Heavens tarafından

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.