Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dallas Fed Başkanı Logan, mevcut verilerin henüz faiz artışlarına ara verilmesini haklı çıkarmadığını söyledi

Dallas Fed Başkanı Logan, mevcut verilerin henüz faiz artışlarına ara verilmesini haklı çıkarmadığını söyledi
  • Dallas Fed Başkanı Lori Logan Perşembe günü yaptığı açıklamada, şu ana kadarki verilerin Haziran ayı faiz artırımını atlamayı haklı kılmadığını söyledi.
  • Bir konuşma için hazırlanan sözlerinde, “Veriler, bir toplantıyı atlamanın uygun olduğunu önümüzdeki haftalarda gösterebilir. Bugün itibariyle henüz o noktada değiliz” dedi.

Yeni atanan Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su Logan, yayınlanan bu tarihsiz fotoğrafta, 11 Mayıs 2022’de çekilmiş.

Dallas Merkez Bankası | Reuters aracılığıyla

Dallas Federal Rezerv Başkanı Lori Logan Perşembe günü yaptığı açıklamada, şu ana kadarki ekonomik verilerin, Haziran ayındaki bir sonraki merkez bankası toplantısında faiz artırımının atlanmasını haklı çıkarmadığını söyledi.

Logan, enflasyonun düşürülmesinde ve istihdam piyasasının sakinleştirilmesinde bazı ilerlemeler kaydedildiğini belirtmekle birlikte, Fed’in fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için hâlâ yapacak işleri olduğunu söyledi. Logan, oranları belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bu yıl oy hakkı olan bir üye.

San Antonio’da bankacılara hitaben yaptığı konuşmada, “Son 10 FOMC toplantısının her birinde federal fon oranı için hedef aralığı yükselttikten sonra, biraz ilerleme kaydettik” dedi. “Önümüzdeki haftalardaki veriler, bir toplantıyı atlamanın uygun olduğunu gösterebilir. Yine de bugün bile, henüz tam olarak bu noktada değiliz.”

Piyasa fiyatlaması, Fed’in 22 Mart’ta başlayan faiz artırım döngüsüne ara vererek 13-14 Haziran’daki toplantısında duruşunu sürdüreceği beklentisini gösteriyor. FedWatch CME Grubu kıyaslamasıFederal fon vadeli işlem piyasasındaki fiyatları ölçen Fed, toplantıda 0,25 puanlık bir zam olasılığını %26 olarak belirtiyor, ancak oranlar son günlerde artıyor.

Son zamanlarda konuşan diğer Fed yetkilileri gibi Logan da kararın nihai olarak bir sonraki toplantıdan önce açıklanacak enflasyon ve istihdam verilerine bağlı olacağını vurguladı.

Ancak şimdiye kadar gördüklerinin, Fed’in toplam yüzde 5’lik faiz artışından yalnızca mütevazı bir etki gösterdiğinden endişeliydi.

READ  Brezilya Devlet Başkanı Elon Musk, Amazon Yağmur Ormanlarını Korumak İçin İletişim ve Çabaları Tartışıyor

Logan, Fed’in uzun vadeli hedefine atıfta bulunarak, “Henüz kaydetmemiz gereken ilerlemeyi kaydetmedik. Buradan yüzde 2 enflasyona ulaşmak için hala çok yol var” dedi.

Fed’in favori enflasyon veri noktası olan çekirdek PCE fiyat endeksinin ilk çeyrekte yıllık %4,9 oranında olduğunu kaydetti. Bu, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki %4,4’lük hızdan daha yüksekti.