Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dallas Stars’tan Rick Bowness, üç sezonun ardından baş antrenör olarak görevinden ayrıldı.

Dallas Stars'tan Rick Bowness, üç sezonun ardından baş antrenör olarak görevinden ayrıldı.

Ekip Cuma günü yaptığı açıklamada, Rick Bowness’in üç sezonun ardından Dallas Stars teknik direktörlüğü görevinden ayrılacağını duyurdu.

67 yaşındaki Bowness’in iki yıllık sözleşmesi, yıldızların Batı Playofflarının ilk turunda yedi maçta Calgary Flames tarafından elenmesinin ardından sona erdi. Yardımcı antrenörler Derek Laxdale, John Stevens ve Todd Nelson da gelecek sezon yıldızlara geri dönmeyecekler.

Bowness yaptığı açıklamada, “Eşim Judy ile dikkatli bir şekilde görüştükten sonra, uzaklaşmanın ve organizasyonun lider koçluk pozisyonunda farklı bir yön izlemesine izin vermenin en iyisi olduğunu düşünüyoruz.” Dedi. “Burada geçirdiğim süre boyunca destekleri ve sıkı çalışmaları için tüm coşkulu taraftarlara ve özverili personele teşekkür etmek istiyorum. Yıldızları ve Dallas şehrini temsil etmek benim ve ailem için bir onurdu.”

Bowness, yıldızları üç sezon boyunca 89-62-25’lik bir rekor kırarak çalıştırdı. O zaman yardımcı antrenör olarak, takımın teknik direktörle ayrılmasından sonra geçici olarak görevi devraldı. Jim Montgomery Aralık 2019’da Bowness, COVID-19 pandemisinin gerektirdiği sezon sonrası “balon” sırasında Dallas’ı Stanley Cup Finaline taşıyarak Tampa Bay Lightning’e yenildi. Bu sürenin ardından iki yıllık sözleşme imzaladı.

Dallas, 2020-21 sezonunda playofflara kalamadı, ancak bu sezon şampiyonluğu Batı’da birinci sırada tamamladı ve Pasifik Bölümü liderleri Calgary’yi daha uzağa iterek, 7. Maçtan uzatmalarda 3-2’lik bir yenilgi aldı.

Takım tarihindeki yirmi dördüncü teknik direktördü. 0,577 puanı, franchise tarihindeki en yüksek beşinci puandı. Genel Müdür Jim Neil Bowness, onu NHL’de “koçluk yaptığı en saygın ve sevilen kişilerden biri” olarak nitelendirdi.

Bowness, Ulusal Hokey Ligi tarihinde herhangi bir kişi tarafından en fazla yedek veya baş antrenör olarak yedek kulübesinde 2.562 maça çıktı. Winnipeg (1988-89), Boston (1991-1992), Ottawa (1992-1996), New York Islanders (1996-1998), Phoenix (2003- 04) ve Dallas (2019-2022). Ek olarak, Winnipeg Jets, Boston Bruins, Ottawa Senatörleri, New York Islanders, Phoenix Coyotes, Vancouver Canucks ve Tampa Bay Lightning ile koçluk asistanlığı pozisyonlarında çalıştı. Ayrıca, NHL tarihinde, Hockey Hall of Famers Pat Quinn ve Scotty Bowman ile birlikte beş farklı on yılda baş antrenör olarak görev yapan üç antrenörden biridir.

READ  Joel Embiid, Toronto Raptors Force 5'ten sonra parmağını bükerek oynamaya devam edeceğini söyledi

“Onun oyuna olan bağlılığı ve bağlılığı ve ligdeki elli yılı boyunca sayısız oyuncu, koç ve destek personeli üzerinde yarattığı etki eşsizdir. Hayatını oyunumuza adadı ve şunu söylemekten onur duyuyoruz. Dallas Stars onun mirasının bir parçası,” dedi Neal. “Birkaç sezon önce takımımıza liderlik etmesi için çağrıldığında, pozisyonu sorunsuz bir şekilde aldı ve oyuncularımızı ve çalışanlarımızı buzun içinde ve dışında etkileyen benzeri görülmemiş küresel olaylarda ekibimize rehberlik etti. Tüm organizasyon adına diliyorum. Rick, Judy ve ailelerinin geri kalanı, ilerlemenin en iyisinden başka bir şey değil. “.

Stars, Detroit Red Wings, Philadelphia Flyers, Vegas Golden Knights ve Winnipeg Jets’e katılarak sezon dışında yeni bir koç arayan beşinci NHL takımı oldu. Barry Trotz ve Peter Debord gibi yakın zamanda görevden alınan koçlardan Claude Julien, Paul Morris, Alan Vinault, Rick Tucci ve John Tortorella gibi kıdemli yedek şeflere kadar koçluk adayları için güçlü bir pazar olması bekleniyor.

Şimdiye kadarki en iyi koçlardan ikisi olan Mike Babcock ve Joel Quinville, her ikisi de çok fazla bagaj getirse de etrafta olabilir. Babcock, Toronto’ya gönderildikten sonra eski oyuncular tarafından zihinsel tacizle suçlandı. Quinville, 2010 yılında Quinville’in baş antrenörüyken bir oyuncunun bir yardımcı antrenör tarafından cinsel tacize uğradığı iddialarını Chicago Blackhawks’ın nasıl yanlış ele aldığıyla ilgili bir raporun ardından Florida Panthers’tan istifa etti.