Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Danimarka füze arızası nedeniyle nakliye boğazını kapattı

Danimarka füze arızası nedeniyle nakliye boğazını kapattı

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Fırkateyn Niels Juel (arşiv fotoğrafı)

Danimarka ordusu, bir gemideki füze rampasının arızalanmasının ardından büyük bir nakliye hattını ve yakındaki hava sahasını geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

Ulusal Denizcilik Otoritesi, perşembe günü öğleden sonra “füze ​​parçaları” riski nedeniyle gemilerin Danimarka kıyılarındaki Büyük Kuşak Fiyordu'nun bir kısmından kaçınmaları konusunda bir uyarı yayınladı.

Geçtiğimiz ay bölgede başlayan bir deniz tatbikatının Cuma günü sona ermesi planlanıyor.

Nakliye şeridi yaklaşık altı saat sonra Perşembe akşamı yeniden açıldı.

Ordu şunları ekledi: “Füze fırlatıcısı etkisiz hale getirilene kadar füzenin fırlatılıp birkaç kilometre uzağa uçma riski var.”

Füze, 2023'ten bu yana NATO'nun Daimi Deniz Kuvvetlerinin bir parçası olan Niels Juel fırkateyninden fırlatıldı.

Uyarı, Korsor kasabasının güneybatısında, boğazı geçen Büyük Kuşak Köprüsü'nün yaklaşık 4 kilometre (2,5 mil) güneyindeki bir alanı kapsıyordu.

Köprü operatörü köprünün trafiğe açık kaldığını söyledi.

Savunma Bakanlığı, füzenin 150 kilogram patlayıcı içerdiğini belirterek, füzenin silahlı olmadığını ve denize düşmesi halinde patlamayacağını ifade etti.

Bakanlık daha sonra yaptığı açıklamada, uzmanların “bir dizi farklı test yaptığını, ardından füzenin silahlı olmadığının ve füzenin fırlatılması tehlikesinin artık bulunmadığının netleştiğini” söyledi.

Büyük Kuşak Fiyordu'nda meydana gelen kaza, Danimarka Donanması için zorlu bir haftanın sonuna denk geliyor.

Çarşamba günü Savunma Bakanı General Fleming Lintver, Kızıldeniz'deki Danimarka fırkateyni Ever Huitveldt'in silah sistemlerindeki bir arızayı bildirmemesi nedeniyle görevden alındı.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, Husi militanları tarafından kontrol edilen bir drone tarafından saldırıya uğrayan firkateynin radar ve füze sistemlerinin arızalandığı konusunda Savunma Bakanlığı'na bilgi vermeyen Lintver'e olan güvenini kaybettiğini söyledi.

Ever Heitfeldt gemisi, İsrail'in Gazze'ye saldırısının ardından Filistinliler için bir destek kampanyası başlatırken, ticari deniz trafiğinin Husi saldırılarından korunmasına yardımcı oluyordu.

Dağıtım sırasında ne mürettebat ne de gemi zarar görmedi.

READ  Papa'nın Hayırlı Cuma ayininin metni Ukrayna protestosunun ardından iptal edildi