Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Trump: İsrail'in Gazze'deki halkla ilişkiler savaşını kaybetmesi savaşı 'hızlı bir şekilde' bitirmeli | İsrail'in Gazze'ye savaşıyla ilgili haberler

Trump: İsrail'in Gazze'deki halkla ilişkiler savaşını kaybetmesi savaşı 'hızlı bir şekilde' bitirmeli |  İsrail'in Gazze'ye savaşıyla ilgili haberler

Eski ABD başkanı, İsrail'i Gazze'deki hava saldırılarının “en çirkin” videolarını yayınladığı için eleştiriyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Gazze Şeridi'nden gelen üzücü görüntüler nedeniyle İsrail'in Gazze'deki “halkla ilişkiler savaşını kaybettiği” uyarısında bulundu.

içinde Röportaj Trump, Perşembe günü muhafazakar radyo sunucusu Hugh Hewitt ile birlikte İsrail'i, Gazze'deki İsrail hava saldırılarında yıkılan binaların “en çirkin” ve “en çirkin” videolarını yayınladığı için eleştirdi.

Trump, “Ve insanlar bu binalarda çok fazla insan olduğunu düşünüyor… ve bundan hoşlanmıyorlar ve savaş zamanında neden böyle ateş ettiklerini bilmiyorum” dedi.

“Bence bu onları güçlü gösteriyor. Ama bana göre bu onları güçlü göstermiyor. Halkla ilişkiler savaşını kaybediyorlar. Büyük kaybediyorlar. Ama başladıkları işi bitirmeleri gerekiyor ve onlar da 'Bu işi çabuk bitirmeli ve hayata devam etmeliyiz.”

Hala “yüzde 100” İsrail'in yanında olup olmadığı sorulduğunda Trump doğrudan yanıt vermedi ancak İsrail'in savaşı “hızla” sonlandırıp “normal hayata dönmesi” gerektiğini söyledi.

“Ve onların bunu yapma şeklini beğendiğimden emin değilim, çünkü zaferi elde etmeniz gerekiyor. Zaferi elde etmeniz gerekiyor ve bu uzun zaman alıyor.”

Trump, Amerikan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına atıfta bulunarak kendisini ABD tarihinin en İsrail yanlısı başkanı olarak tanımladı.

Ancak Trump, ABD Başkanı Joe Biden'ın 2020'de geçerli bir şekilde seçildiğini kabul ederek Cumhuriyetçileri kızdıran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu da sert bir şekilde eleştirdi.

Geçtiğimiz ay İsrail gazetesi Israel Hayom'a verdiği röportajda Trump, çatışma devam ettikçe İsrail'in uluslararası desteğini kaybedeceği konusunda benzer bir uyarıda bulunmuştu.

Trump ayrıca Biden'ın Gazze savaşına ilişkin politikasını da eleştirdi, hatta Demokratlara oy veren Yahudilerin “İsrail'den nefret ettiğini” iddia etti, ancak çatışmaya nasıl farklı yaklaşacağını somut olarak açıklamadı.

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, Biden'ın Netanyahu'yu telefon görüşmesinde ABD'nin savaşa verdiği desteğin devamının sivilleri korumaya yönelik “spesifik, somut ve ölçülebilir adımlara” bağlı olacağı konusunda uyardığını söyledi.

READ  Amerikalı Blinken, bölgesel bir çatışma korkusu nedeniyle Irak'a habersiz bir ziyarette bulundu İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Biden'ın ABD'nin sadık müttefiki için şimdiye kadarki en güçlü uyarısı, İsrail ordusunun ABD merkezli yardım kuruluşu World Central Kitchen için çalışan, aralarında bir ABD-Kanada vatandaşının da bulunduğu yedi yardım çalışanını öldürmesinin ardından geldi.