Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, 52 yıllık tahttan sonra tahtı bırakıyor

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, 52 yıllık tahttan sonra tahtı bırakıyor

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, Yılbaşı Gecesi konuşmasında tahttan çekilip yerine oğlu Veliaht Prens Frederik'in geçmesini planladığını duyurdu.

Kraliçe, 14 Ocak 1972'de tahta çıkışının 52. yıldönümü olan 14 Ocak'ta istifa edeceğini söyledi. Margaret, babası Kral Frederick IX'un ölümünden sonra tahta çıktı. Şubat ayında Kraliçe başarılı bir sırt ameliyatı geçirdi.

“Ameliyat doğal olarak gelecek hakkında ve sorumluluğu gelecek nesle aktarma zamanının gelip gelmediği hakkında düşünmeye yol açtı” dedi.

Anayasal monarşiyle yönetilen Danimarka'da tahtın varisi Veliaht Prens Frederik'tir. Sırada en büyük oğlu Prens Christian var, onu Frederick'in üç küçük çocuğu izliyor.

Danimarka Veliaht Prensesi Mary ve Danimarka Veliaht Prensi Frederik

Carlos Alvarez/Getty Images


Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen Haberi doğruladı Pazar günü yaptığı açıklamada Kraliçe'ye teşekkür ederek kendisini “Danimarka'ya örnek” olarak nitelendirdi.

Frederiksen, “Yeni yılda Veliaht Prens Frederik kral ilan edilecek. Veliaht Prenses Marie kraliçe olacak.” dedi. “Krallığın yeni bir naibi ve yeni bir kraliyet çifti olacak. Onların sorumluluğu ve görevi üstlenmeye hazır olduklarını bilerek tüm bunları sabırsızlıkla bekleyebiliriz.”

Danimarka anayasasına göre kraliyet ailesinin siyasi gücü yok ve parti siyasetine katılması yasak.

Geçen yıl Margarita Sekiz torunundan dördünün unvanları elinden alındı. Saray, o dönemde resmi nedenin, en küçük oğlu Prens Joachim'in dört çocuğunun daha normal bir yaşam sürmesine izin vermek olduğunu ve Avrupa'daki diğer kraliyet ailelerinin de mal varlıklarını azaltmak için benzer adımlar attığını açıklamıştı. Kraliçe'nin Veliaht Prens Frederik'in oğlu olan diğer dört torunu da unvanlarını korudu, ancak yetişkinliğe ulaştıklarında 2016 yılında alınan bir kararla tahsisi yalnızca müstakbel kral Prens Christian alacak.

Margaret çoğu zaman Kopenhag sokaklarında neredeyse tek başına yürürdü ve sıcak tavırları ve dilbilimci ve tasarımcı olarak yetenekleriyle Danimarkalılara hayran kalırdı.

Tutkulu bir kayakçıydı ve prenses olarak Danimarka Kadın Hava Kuvvetleri biriminin bir üyesiydi ve judo turnuvalarına ve karda dayanıklılık testlerine katıldı. Margaret büyüdükçe bile dayanıklı olmaya devam etti. 2011 yılında 70 yaşındayken askeri üniforma giyerek güney Afganistan'daki Danimarka güçlerini ziyaret etti.

Kraliçe olarak ülke çapında seyahat etti, Danimarka krallığının bir parçasını oluşturan iki yarı özerk bölge olan Grönland ve Faroe Adaları'nı düzenli olarak ziyaret etti ve her yerde tezahürat yapan kalabalıklar tarafından karşılandı.

Danimarka Kraliçesi Margrethe, 06 Kasım 2023'te Danimarka'nın Kopenhag kentindeki Christiansborg Sarayı'nda bir akşam yemeğine katılıyor.

Fotoğraf: Carlos Alvarez/Getty Images


READ  ABD, Mısır'ın Gazze sınır kapısını açacağını duyurdu