Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yüzlerce trenin iptal edilmesi ve yolcuların seyahate karşı uyarılmasıyla yılbaşı gecesi seyahat kaosu

Yüzlerce trenin iptal edilmesi ve yolcuların seyahate karşı uyarılmasıyla yılbaşı gecesi seyahat kaosu

Ülke genelinde yüzlerce trenin iptal edilmesi ve Eurostar'ın ikinci gün kaosa girmesiyle yolcuların yılbaşı planları darmadağın oldu.

Sel ve personel sıkıntısı, tren seferlerinin iptal edilmesine veya ertelenmesine yol açarken, kötü hava koşullarının aksamayı daha da kötüleştirebileceği uyarıları yapıldı.

Cumartesi günü tünel su baskını nedeniyle trenleri iptal edilen on binlerce Eurostar müşterisi, trenlerin Pazar sabahı yeniden başlamasına rağmen şirketin herhangi bir ek hizmet sağlayamaması nedeniyle daha fazla kaosla karşı karşıya kaldı.

Her iki tünel de çalışır durumda olmasına rağmen seyahat kaosu devam ediyor; 36.000'e kadar birikmiş müşteri Pazar trenlerinden birinde yer kapmak için yarışıyor ve bunların çoğu zaten tükenmiş durumda.

Yolcular Cumartesi günü St Pancras Uluslararası İstasyonu'nun Eurostar girişindeki yolcu salonunda beklediler.

(PA teli)

İlk Eurostar treni Londra'daki St Pancras Uluslararası Havalimanı'ndan sabah 8'den kısa süre sonra Paris'e gitmek üzere ayrıldığında, bazı yolcular bilet rezervasyonu yapmak için istasyonda sıraya giriyordu.

Her ikisi de 45 yaşındaki Maes Bert ve Levins Neely, Cumartesi günkü trenleri iptal edildikten sonra iki kızlarıyla birlikte Yeni Yıl geri sayımının tadını çıkarabilmek için Pazar günü Brüksel'e dönüş treninde yer bulmayı umarak bilet kuyruğunda duruyorlardı.

“Biletlerimiz dün iptal edildi, bu yüzden yeni bir bilet istiyorsanız burada beklemeniz gerekecek ve umarım bir tane alırsınız ve umarım bugün eve gideriz, ancak bilet olduğundan emin değilim, o yüzden biz' Beklemek zorundayım” dedi Bayan Burt. Ve bekler, bekler ama daha ileri gitmez, uzun zaman alır.

Brüksel'den 45 yaşındaki Mace Bert ve 45 yaşındaki ortağı Levins Neely, Yeni Yıl'da kızlarının yanına dönmeyi umuyorlar.

(Lucas Comiskey/PA Wire)

Yaklaşık yarım saat boyunca kuyruğa girdiklerini söyledi: “Dün biletlerinizi rezerve edebilirsiniz (yeniden) ama bugün her şey rezerve edildi, ancak şimdi tren için daha fazla yer geldiğini söylediler, bu yüzden şimdi umarız olacak iki kişilik yer olsun, aksi takdirde “Yarın ama tatilde evde değiliz. Çocuklarımız evde.”

READ  COP27: Zirve, tarihi anlaşmada 'kayıp ve hasar için' iklim fonunu onayladı

22 yaşındaki Fransız vatandaşı Emilio Fernandez de Pazar günü ebeveynleri, kız kardeşi ve dört yaşındaki yeğeni Amani ile birlikte karakola döndü.

“Geç (Cumartesi) yola çıkmamız gerekiyordu ama öğleden sonra iptal edildi” dedi. Çok endişeliydik çünkü öncelikle ülkemize dönüp yılbaşını orada kutlamamız önemli, o yüzden hâlâ çok endişeliyiz çünkü gidebileceğimizden emin değiliz.

Kuzey Trenleri, Manchester Victoria'dan Chester ve Stalybridge'e ve Manchester Piccadilly'den Altrincham üzerinden Chester'a olan bağlantılara ilişkin 31 Aralık tarihli bir seyahat yasağı bildirimi yayınladı.

(Simon Calder)

Bu arada, yerel ağ üzerinden Northern Trains, Manchester Victoria'dan Chester ve Stalybridge'e ve Manchester Piccadilly'den Altrincham üzerinden Chester'a olan bağlantılarla ilgili 31 Aralık tarihli bir seyahat yasağı bildirimi yayınladı.

Yolcular ayrıca yılın son gününde Preston'u Colne'a, Bolton'u Clitheroe'ye ve Lancaster'ı Morecambe'ye bağlayan güzergahlarda tren çalışmayacağı konusunda da uyarıldı.

Banliyö demiryolu şirketi şunları söyledi: “Tren personelinin bulunmaması nedeniyle Kuzey Batı'da azaltılmış bir hizmet sunacağız.”

Batı Pennines'te bulunan Northern Trains personeli, çalışma haftalarına bir Pazar gününü dahil etmiyor, bu nedenle, diğer Pazar günleri olduğu gibi Yeni Yıl Arifesindeki hizmetler fazla mesaiye bağlı.

Diğer yerlerde uzun mesafe ve şehir içi tren seferlerinin iptalleri yaygınlaştı. London King's Cross'u Yorkshire, kuzeydoğu İngiltere ve İskoçya'ya bağlayan LNER, yılbaşı gecesi 20'den fazla şehirlerarası treni iptal etti veya azalttı.

Bedford ve Luton'u Gatwick ve Brighton'a bağlayan Londra'nın merkezinden geçen Thameslink hattındaki trenlerin çoğu, personel sıkıntısı nedeniyle iptal edildi.

Yılbaşının erken saatlerinde düzenli gece seferleri hiç yapılmayacaktır.

Cumartesi günü Ouse Nehri'nin taşması sonucu York'ta sel suları oluştu

(Filistin otoritesi)

Met Ofisi, Birleşik Krallık genelinde etkili olan rüzgar ve yağmurun yol açabileceği daha fazla aksama olasılığı konusunda uyardı.

READ  Polonya'daki anketler eski Başbakan Donald Tusk'a iktidara dönüş yolunun olası olduğunu gösteriyor

Meteorologlar, rüzgar uyarılarının Pazar günü gece yarısına kadar geçerli olduğunu, karayolu, demiryolu, hava ve feribot taşımacılığında bazı gecikmeler olabileceğini söyledi.

Manchester, Blackburn, Burnley ve Blackpool'un da aralarında bulunduğu kuzeybatıdaki bölge için Pazar günü saat 18.00'den Pazartesi sabah 6'ya kadar sarı yağmur uyarısı yapıldı ve yerel olarak 30-40 mm yağış ihtimali var.

Pazar günü şu ana kadar kaydedilen en yüksek rüzgarlar Wight Adası'nda 74 mil/saat, Swansea yakınlarındaki Mumbles'ta 64 mil/saat ve Scilly Adaları'nda 62 mil/saat idi.