Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dark and Darker’ın geliştiricisi, yasal sorunlar arttıkça dava edildi

Dark and Darker’ın geliştiricisi, yasal sorunlar arttıkça dava edildi

Dark and Darker geliştiricisi Irongate, Mart ayında DMCA’nın yayından kaldırılmasının ardından Nexon tarafından telif hakkı ihlali nedeniyle dava edildi.

Bahsettiğim gibi EurogamerNexon’un davası, P3, Dark ve Darker arasındaki benzerlikleri vurguladı ve ayrıca daha önce Nexon için çalışmış olan bazı Irongate çalışanlarının, “Nexon’un ticari sırlarını” doğrudan yeni bir geliştiriciye vermelerini engelleyen bir yıllık rekabet etmeme maddesi imzaladıklarını iddia etti. .

Davada şu ifadeler yer aldı: “Davalıların davranışlarını gözden kaçırmak, Nexon’u, video oyun endüstrisini ve üst düzey video oyunları oynamaktan zevk alan tüm tüketicileri tehlikeye atar. Video oyunu geliştiricileri, video geliştirmeye yıllarca emek harcayamazlar.” oyunları, eğer çalışanları işverenlerinin proje dosyalarını kişisel sunucularına kolayca aktarabilir ve yeni bir şirket kurabilirse.”

Irongate personelinin neredeyse yarısı eski Nexon çalışanlarından oluşuyor, ancak dava sözleşmelerinde bir yıllık rekabet yasağı maddesi imzalayan eski çalışanlar olarak yalnızca ikisini (Ju-Hyun Choi ve Terence Seungha Park) belirtiyor.

Ortaya çıkan benzerlikler açısından Nexon, her iki oyunda da oyuncu karakterinin elini dairesel bir hareketle hareket ettirerek açtığı sandıklara sahip olduğunu ve her iki oyunda da oyuncu karakterinin beline takılan kayışlara takılan parlayan iksirlere sahip olduğunu vurguluyor.

14 Nisan’da açılan dava, bir durdurma ve vazgeçme mektubunun ve Nexon’dan alınan bir DMCA iptalinin ardından Dark and Darker’ın Steam’den kaldırılmasıyla sonuçlandı. O sırada Erungit, “Şu anda bu sorunu mümkün olan en iyi şekilde ele almak için hukuk ekibimizle birlikte çalışıyoruz” dedi ve kaldırmanın “çarpıtılmış iddialara dayandığını” kaydetti.

Dark and Darker geliştirme ekibinin bir üyesi, başlangıçta bir dolandırıcılık olduğu düşünülen ancak daha sonra gerçek olduğu ortaya çıkan yasal ücretler için 500.000 $ talep eden bir GoFundMe sayfasını paylaştığında durum daha da arttı. Irongate, gerekirse daha sonraki bir tarihte başlatmak için bir bağış toplama kampanyası planladı, ancak tek geliştirici bunu erken başlattı.

READ  Samsung, ücretsiz bir Galaxy Z Flip 4 yükseltmesi ve anında 100 $ indirim sunuyor

Yasal sorunlar, Irongate’in halka açık bir test çalıştırması başlatmayı planlamasından kısa bir süre önce de su yüzüne çıktı, ancak oyun Steam’den kaldırıldığından, Irongate bunun yerine beta sürümünü Discord’da paylaşılan torrentler aracılığıyla başlattı.

Ryan Dinsdale, IGN ve Birleşik Krallık haber editörü için serbest çalışan bir gazetecidir. Bütün gün The Witcher hakkında konuşacak.