Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Delta Airlines (DAL) 2023’ün ilk çeyreğindeki kazançları

Delta Airlines (DAL) 2023’ün ilk çeyreğindeki kazançları

Delta Airlines’a yönelik bir Airbus A330neo geniş gövdeli uçak, Fransa’nın Toulouse kentinde test ediliyor.

Norfoto | Norfoto | Getty Resimleri

Delta Airlines, daha önce olduğundan daha büyük bir kayıp bildirdi tahmini Yılın ilk üç ayı için, ancak ikinci çeyrek için gelir ve kar artışı tahminleri analist tahminlerinden daha yüksekti ve bu, diğer sektörlerdeki zayıflığa rağmen güçlü seyahat talebine işaret ediyor.

İcra Kurulu Başkanı Ed Bastian, Perşembe günü tüketici harcamalarında düşüş olasılığını göz ardı etti.

Bastian bir röportajda, hava yolculuğunun “tüketiciyi ilk sıraya koyan bir şey” olduğunu söyledi. “Belki diğer alanlarda düşüyorlar… ama bunu kredi kartı ekstrelerimizde ve rezervasyonlarımızda görmüyorum.”

Atlanta merkezli taşıyıcı, cari çeyrekte satışların geçen yıla göre %15 ila %17 artmasını beklediğini, %16’ya varan düzeltilmiş işletme marjları ve hisse başına 2 ila 2,25 $ arasında düzeltilmiş kazanç beklediğini söyledi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, ikinci çeyrek gelirinde %14,7’lik bir büyüme ve hisse başına 1,66 dolarlık kazanç bekliyorlardı.

Havayolu, “yaz için rekor rezervasyon” öngörüsünde bulundu.

Bastien, havayolu şirketinin güvenilirliği artırmak amacıyla yaz kapasitesini artırma planlarını yeniden değerlendirdiğini söyledi. Havayolları, uçak teslimatlarında, personel ve eğitim birikimlerinde ve hava sahası kısıtlamalarında gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

Delta, ikinci çeyrekte kapasitesini bir önceki yıla göre %17 artırmayı planladığını ancak bunun, taşıyıcıyı daha önce planlandığı gibi 2019 seviyelerine geri döndürmeyeceğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Bastien, “Kasıtlı olarak bazı kapasiteleri geri çekiyoruz.” “Yeteneklerimizin ötesine geçmediğimizden emin olmak istiyoruz.”

Havayolunun yıl sonuna kadar 2019 kapasite seviyelerine ulaşması gerektiğini söyledi.

ABD havayolları, gelirlerinin büyük bölümünü genellikle yoğun ilkbahar ve yaz seyahat sezonunda elde ediyor ve Delta’nın görünümü, seyahat talebinde daha fazla güç ve güçlü fiyatlandırma gücüne işaret ediyor. Delta, kazanç bildiren ilk ABD havayolu şirketidir. United Airlines Salı günü rapor verecek ve American Airlines ve Southwest Airlines takip eden hafta takip edecek.

READ  Sadece Sri Lanka değil, bu ülkeler doların yayılması nedeniyle ekonomik kriz riski altında.

İşte Delta’nın ilk çeyrekteki performansı: 31 Mart’ta sona eriyorRefinitiv konsensüs tahminlerine dayanan Wall Street tahminine kıyasla:

  • Düzeltilmiş hisse başına kazanç: Beklenen 30 sente karşı 25 sent.
  • Düzeltilmiş gelir: Beklenti 11,99 milyar dolara kıyasla 11,84 milyar dolar.

Delta, kısmen %34’lük artışlar içeren yeni bir dört yıllık deneme sözleşmesine atıfta bulunarak, 363 milyon $ veya hisse başına 57 sent net zarar bildirdi. Bu, seyahat talebinin hala toparlandığı ve şirketin 940 milyon $ veya hisse başına 1.48 $ net zarar açıkladığı geçen yılın aynı dönemine göre hala bir gelişme.

Tek seferlik kalemler için ayarlama yapan şirket, 2022’nin ilk çeyreğindeki 748 milyon $ veya hisse başına 1.23 $’lık zarardan 163 milyon $ veya hisse başına 25 sent net gelir bildirdi.

Yakıt hariç birim maliyetler, kısmen kış fırtınalarının uçuşları durdurması nedeniyle yıldan yıla %4,7 arttı.

Delta, Mart ayında yurt içi satışların %85 oranında 2019 seviyelerine geri dönmesiyle kurumsal rezervasyonlarının toparlandığını söyledi.Delta, American Express ile ortak markalı kredi kartı ortaklığının 1,7 milyar dolar katkıda bulunmasıyla sadakat programında da bir artış elde ettiğini söyledi. en son çeyrek, bir yıl öncesine göre% 38 arttı.

Havayolu, birinci sınıf gibi lüks kabinlerden elde edilen satışların normal otobüslerden elde edilen gelirleri geride bıraktığını söyledi.

Delta hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %2 yükseldi.