Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden’ın Elon Musk ve Tesla’ya hediyesi

Tesla CEO’su Elon Musk Cumhuriyetçi eğilimlive Joe Biden’ın arkadaşı değil. Ancak Başkan Biden ve Demokrat arkadaşları, Musk’a ve şirkete hiçbir Cumhuriyetçinin muhtemelen dikkate almayacağı bir iyilik yaptı.

Biden’ın Çevre Koruma Ajansı tarafından 12 Nisan’da önerilen yeni egzoz emisyon kuralları, 2027-2032 yılları arasında emisyon yapmasına izin verilen otomobillerin kirliliğini keskin bir şekilde sınırlayacak. otomobil endüstrisini daha çok elektrikli araba ve çok daha az benzinle çalışan araba üretmeye etkili bir şekilde zorlayacaktır.

Bu, karlılıklarını yok etmeyen ölçülü bir hızda gazla çalışan arabalardan elektrikli araçlara geçmeye çalışan birkaç otomobil üreticisi için kargaşaya neden olabilir. Tesla (TSLA) için, işler her zamanki gibi olacak – ancak rekabet, büyük kurumsal geri dönüşlere sıklıkla eşlik eden tökezlemelerin yanı sıra devasa yeni maliyetler nedeniyle eninde sonunda sekteye uğrayabilir. Bu, Tesla’yı EPA’nın otomobille ilgili emisyonları azaltmaya yönelik yeni çabalarının en büyük yararlanıcısı yapıyor.

İroniler çoktur. Musk ve Biden, Biden’ın kilit bir seçim bölgesi olarak gördüğü ve Musk’ın hoşlanmadığı işçi sendikaları konusunda tartıştı. Biden, elektrikli araba sunumunu vurgularken genellikle sendikalaşmış olan Ford (F) ve General Motors (GM) için yeni çabalar sunarken, olmadıkları Tesla’yı görmezden geliyor. Yine de Tesla, ABD elektrikli araç pazarının %65’i ve bu kategoride Ford, GM veya diğer herhangi bir otomobil üreticisinden çok daha fazla satışla ABD’de elektrikli araç satışlarında tartışmasız liderdir.

Musk, Biden’ın reddine o kadar üzüldü ki, Ocak 2022’de Biden’ı “birıslak çoraplı kuklaO yılın ilerleyen saatlerinde Musk, ekonomi hakkında “çok kötü hisleri” olduğunu söyledi ve bir Biden basın toplantısında bir muhabir, Biden’a yanıtını sordu. Biden, “Aya yaptığı yolculukta çok şanslı,” diye alay etti , ondan alıntı Musk uzaya gitmeyi umuyor SpaceX roketlerinden birinde. Musk, Twitter’da Biden’ı değiştirmeye devam etti ve geçen yılki ara seçimlerden önce Musk, 134 milyon Twitter takipçisine Cumhuriyetçilere oy vermelerini tavsiye etti.

READ  NLRB, işverenlerin işçileri susturan maddeler içermesini yasaklıyor

Biden’ın Tesla’ya hediyesi? Model 3 Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir galeride – REUTERS/Florence Lu

[Drop Rick Newman a note, follow him on Twitter, or sign up for his newsletter.]

Ancak Demokratlar, otomobil şirketi için daha iyi. Musk ve Tesla, elektrikli geleceği öngördükleri ve ölüme yakın deneyimlerde sebat ettikleri için övgüyü hak ediyor. Ama biraz yardım aldılar. Elektrikli bir aracın maliyetini sübvanse etmeye yardımcı olan elektrikli araç vergisi kredisi, Demokratlar tarafından kabul edilen ve Başkan Obama tarafından imzalanan 2009 tarihli bir yasadan kaynaklanmaktadır. Bu kaz satış vergisi muafiyeti, Tesla’nın para kaybettiği ve her kuruşa ihtiyacı olduğu zor yıllarda yardımcı oldu. Başkan Trump istedi Vergi kredisini öldürama yapamadı.

Tesla da yararlandı Kaliforniya düzenleme kredileri, büyük ölçüde Demokratlar tarafından yönetiliyor. California, Tesla’ya sıfır emisyonlu otomobiller üretmesi için kredi veriyor ve bunları kirliliği dengelemek için kullanan diğer şirketlere satabiliyor. Bu satışlar Tesla’ya yüz milyonlarca doları netleştirdi.

Biden yönetiminin yeni kirlilik kuralları, otomobil endüstrisinde tarihinin en büyük geri dönüşünü zorlayabilir. EPA, kuralların önerildiği gibi yürürlüğe girmesi halinde, yeni araba satışlarının bir parçası olarak elektrikli araçların şu anda %6’nın altından 2032’ye kadar yaklaşık %67’ye çıkacağını tahmin ediyor. Bu, yalnızca 10 yıl için önemli bir değişim olacaktır.

Tüm Tesla montaj hatları elektrikli araçlar üretiyor. Diğer otomobil üreticilerinde elektrikli araçlar, büyük yeni elektrifikasyon taahhütleri olsa bile üretimin küçük bir parçası. Bir otomobil montaj hattı inşa etmek milyarlarca dolara mal oluyor ve artık kullanılmayan eskileri kullanımdan kaldırmak daha da pahalıya mal oluyor. Eski otomobil üreticileri muazzam dönüşüm maliyetleriyle karşı karşıya. Tesla değil.

2019’dan bu yana, Kuzey Amerikalı otomobil üreticileri yaklaşık 80 milyar dolarlık yeni yatırım elektrikli arabalarda. EPA, sektörün bu yöndeki önemli yatırımları göz önüne alındığında, elektrikli araçlara hızlı bir geçişin ne olursa olsun gerçekleşeceğini savunuyor.

READ  Dünya ilk gerçek küresel enerji krizini yaşıyor - Uluslararası Enerji Ajansı'ndan Birol

Bununla birlikte, yeni EPA kuralları, otomobil üreticilerinin halihazırda planlamış olduğu yatırımların üzerine yeni maliyetler getirmeye devam edecek. Yeni kurallar, sektördeki maliyetleri bir miktar artıracak 180 ila 280 milyar dolar arasında bir yerde Çevre Koruma Ajansı’na göre yedi yıllık süre boyunca. Gazla çalışan modellere kıyasla sürücüler için daha iyi yakıt ekonomisi ve elektrikli araçlar için daha az bakım gibi tasarruflar da olacak. Ancak üreticiler maliyetleri büyük ölçüde peşin öderler ve daha sonra tüketicilere daha yüksek fiyatlar yoluyla yapabildiklerini aktarırlar. Eski otomobil üreticileri için zor olan kısım bu: Elektriğe geçişi kayıplara uğramadan veya stoklarında çok fazla satış tavsiyesi olmadan finanse etmek.

Ford ve GM hisse senetleri, parasal teşvikin tüm piyasayı hareket ettirdiği Covid rallisi sırasındaki ılımlı artış dışında, yıllardır oldukça fazla menzil bağlıydı. İstikrarsız hisse senedi eğilimleri, Wall Street’in devasa geri dönüş maliyetleriyle ilgili endişelerini yansıtıyor. Tesla, elbette, hissesi 2021’deki zirvesinden yarıdan fazla düşmüş olsa da, hala GM ve Ford’un değerinin altı katı değerinde birinci sınıf bir otomobil. Yatırımcılar, Tesla’nın liderliğindeki bir sektöre hükmetmeye hazır olduğuna inanıyor. elektrikli araçlar tarafından ve Biden’ın kuralları sabit kalırsa bu hakimiyet daha erken gelebilir.

Olmayabilirler.

Otomobil üreticileri, elektrikli araçlara bu kadar çabuk geçemeyeceklerini söyleyerek yeni teklife meydan okuyacak gibi görünüyor. Böylece son kural önermeden zayıflatılabilir. Biden yönetiminin kongre mevzuatı olmaksızın böylesine büyük bir değişiklik yapma yetkisine meydan okuyan bir dava da muhtemeldir. 6’ya karşı 3’lük muhafazakar çoğunluğa sahip mevcut Yüksek Mahkeme, yürütme organının otoritesine geçmişte olduğundan daha fazla şüpheyle yaklaşıyor ve bu tür dramatik değişiklikleri engellemek için bir fırsat var. Yeni kuralların nihai tehlikesi, 2024’te olası bir yönetim değişikliği ve gelecekteki bir Cumhuriyetçi başkanın Biden’ın standartlarından geri adım atma potansiyeli.

READ  Petrol üreticisi, Biden kar vergisi talep ederken Exxon ve Chevron'u biriktiriyor

Tüm bu riskler, eski otomobil üreticileri için piyasanın halihazırda beğenmediği pek çok belirsizliğe yol açıyor. Bu şirketlerin CEO’ları, dönüşüm hızının zorludan yıkıcıya kadar değişebileceği bir gelecek için plan yapmalıdır. Tesla’da var zorluklarama katı kirlilik düzenlemesinin yükü bunlardan biri değil.

Belki de Biden ve Musk birbirlerine karşı daha dostça davranmalı.

Rick Newman kıdemli bir köşe yazarıdır. Yahoo Finans. Onu Twitter’da takip edin: @çalışan

İşletme ve finansla ilgili politika haberleri için burayı tıklayın

Yahoo Finance’ten en son finans ve iş haberlerini okuyun