Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Deprem bölgesinde Japon Türk köyü kurmak için ilk temas kuruldu

Pandemi nedeniyle dört yıldır dünyanın en büyük gıda ithalatçılarından biri olan Japonya’ya fiziki olarak gidemeyen Türk gıda ihracatçıları, 7-10 Mart tarihlerinde Japonya’nın en büyük gıda fuarı Foodex Japan’a katılmak üzere yeni ihracat bağlantılarıyla Türkiye’ye döndü. .

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatörü Jack Eskinassi, Japonya’nın yılda 65 milyar dolarlık gıda ithalatı gerçekleştirdiğini ve Türk gıda sektörünün hedef pazarlarından biri olduğunu söyledi. 4 yıl sonra başarılı bir sergiye imza attı. attığını açıkladı.

Pandemi öncesi Japon pazarına yönelik başarılı TURQUALITY projelerini hatırlatan Eskinazi, “48. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı olan Foodex Japan 2023’te Japon damak tadına göre hazırlanan Türk lezzetlerinden dört gün boyunca tadım etkinlikleri düzenledik. Zeytinyağı tadım etkinliği ile Türk ton balığı ve somonlu sushi etkinliği de yoğun ilgi gördü. Türk gıda ihracatçıları ile Japon alıcılar arasında ikili iş görüşmeleri düzenledik. Türk mutfağının Japon influencerlar tarafından tanıtılması da büyük ilgi gördü.

“Japonya’ya ihraç edilen her 100 doların 48 doları gıda”

Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Foodex Japan 2023’te Ege İhracatçılar Birliği heyetine liderlik etti. Alıcılar için uzun bir test. İş ilişkileri başladıktan sonra da ürün ve hizmet kalitesi korunursa sadık alıcıların uzun vadeli iş birliği istediğini söyledi.

Türkiye’nin Japonya’ya ihracatında gıda sektörünün güçlü bir konumda olduğuna işaret eden Işık, “Japonya’ya 2022 yılı sonunda genel ihracatımız 619 milyon dolar olurken, gıda sektörü 291 milyon dolarlık ihracat başarısı yakaladı. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı her 48 doların 100 dolarını Türk gıda sektörü olarak çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Ege bölgesinden Japonya’ya yaptığımız ihracatımızın 146 milyon dolarını gıda ihracatımız oluşturdu; 106 milyon dolara ulaşıyor. Ege bölgesinden Japonya’ya yapılan ihracatın yüzde 72’sini gıda ürünleri oluşturuyor. Deniz Ürünleri, Kuru Meyveler, Hububat, Bakliyat & Yağlı Tohumlar, Meyve & Sebze Ürünleri, Zeytin, Zeytinyağı, Tıbbi Aromatikler Asya-Pasifik pazarında güçlü olduğumuz sektörlerdir. Türkiye’nin yıllık gıda ihracatı 25 milyar dolar. Japonya’ya gıda ihracatımızı kısa vadede 500 milyon dolar, uzun vadede 1 milyar dolar artırma potansiyeline sahibiz.

READ  Moğolistan'da 'Türk' yazılı ilk yazıt bulundu

“Deprem bölgesine Japon-Türk köyü kurulacak”

1890 yılında Japonya ile Türkiye arasında Osmanlı Padişahı II. 532 denizcinin ölümü ve dönüş yolunda Kuşimoto açıklarında Erdukurul zırhlısının batması üzerine Abdülhamid’in dostluk mesajını Japon İmparatoru Meiji’ye ulaştırmak Japon Oshima köylülerinin çabalarına kalmıştır. Türk denizcilerimizi kurtarmak ve Kahramanmaraş depreminden sonra Japon halkının yardım kamplarında başlayan Türk-Japon dostluğunu kurtarmak için bir halka daha eklendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Foodex Japan 2023- 48. Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı Heyeti, Türk heyeti olarak Japon muhataplarına bir Japon-Türkiye kurulması çağrısında bulunduklarını söyledi. Depremzedeler için. Celeb, “Japon ihracatçılar konuyu Japon hükümeti ile görüşecek. 8 milyon dolarlık bir proje ile deprem bölgesine Japon-Türk köyü kurulması yönünde çok olumlu bir yaklaşımla karşılaştık. 7 Ekim 2023 tarihinde Japonya ve Türkiye arasında sosyal ve kültürel alanlarda iş birliğini kapsayan bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantının İzmir’de yapılması Japonya-Türkiye ilişkileri açısından büyük bir fırsat.

“Japonlarla sık sık görüşüyoruz”

Uzakdoğu sofralarına Ege lezzetlerini daha fazla katmayı hedefleyen TURQUALITY projesinin pandemi öncesinde de çok başarılı bir şekilde devam ettiğini anlatan Celep, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçtiğimiz yıllarda TURQUALITY programlarımız kapsamında Japonya, Çin, Güney Kore ve Amerika’da unutulmaz lansman ve karşılama etkinlikleri gerçekleştirdik. Pandemi sonrasında TURQUALITY programımızı yeniden hayata geçirerek daha etkin olmayı planlıyoruz. Japonya’da.AB pazarında bir yoğunlaşma ve durgunluk var.Japonya dünyanın lideri.Üçüncü büyük ekonomisi ve gıda ihtiyacını ithalat yoluyla karşılıyor.TURQUALITY, URGE,FAIR, Ticaret Komiteleri ve Satın Alma Komiteleri ikisi arasındaki ticaret hacmini artırabilir. Yılda en az 3-4 kez Türk ihracatçısı ile Japon ithalatçısını bir araya getirmemiz gerekiyor.

Türk somonunun Japonya’ya ihracatı yüzde 626 ile rekor kırdı

Ege Balıkçılık ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Pedri Krit, Türkiye’nin somon ve ton balığı ihracatının Japonya’nın 2022’de 291 milyon dolar olan gıda ürünleri ihracatını geride bırakarak 2022’de 291 milyon dolara ulaştığı bilgisini paylaştı. Halkı daha çok Türk somonu ve ton balığı yemeye teşvik etmek için Foodex Japan fuarında Türk ton balığı ve somonu ile suşi etkinliği düzenlediler.

READ  Turks ve Caicos Liderlerini İçeren Sahte Haber Dolandırıcılığı - Magnetic Media

“Türkiye-Japonya yakında STA imzalayacak”

Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Korkut Kunkan ile görüşen Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık liderliğindeki ihracatçılar, Japon pazarının büyüdüğünü söyledi. büyük ilerleme kaydetti. Su ürünleri, kuru meyve, makarna ve zeytinyağı sektörlerinde. Bu nedenle iki ülke arasında müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşması’nın bir an önce hayata geçirilmesi taleplerini dile getirdiler.

Büyükelçi Güngen; Japon aşk hikayelerinin, ürünlerinin, markalarının ve firma sahiplerinin hikaye sahibi olmasının önemli olduğunu, Türk ürünlerinin de buna çok uygun olduğunu, Türkiye ile Japonya arasındaki ticari ilişkilerin asimetrik gelişme gösterebileceğini söyledi. Gelecek yıllar.

Türk gıda ihracatçılarının ziyaret ettiği diğer kuruluşlar ise Japonya Ulusal Pazar Birliği, Japonya Zincir Mağazalar Birliği, Japonya Süt İthalatçıları Derneği, Japonya Balıkçılık Derneği, Japonya Et Tüccarları Derneği, Japonya Bal Ticaret Konseyi. Bu ziyaret eden firmalarla ikili ticareti artırmak için 2023 sonbaharında Türkiye’de bir araya gelmek üzere fikir birliğine varıldı.