Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Depremi algılayan telefonlar

Depremi algılayan telefonlar

Ancak sensörler şaşırtıcı derecede hassastır ve Minyatür bir sismometre gibi de çalışabilir..

Google, kullanıcıların telefonlarının otomatik olarak veri göndermesine izin veren bir işlevi kullanıma sundu. Android Deprem Uyarı Sistemi, eğer aletleri bir depremin birincil (P) dalgalarının karakteristik titreşimlerini aldıysa. Binlerce hatta milyonlarca başka telefondan gelen verileri entegre ederek, sistem bir deprem olup olmadığını ve nerede meydana geldiğini anlayabilir. Daha sonra sismik dalgaların çarpması muhtemel olan bölgedeki telefonlara uyarı göndererek erken uyarı verebilir.

Ve radyo sinyalleri sismik dalgalardan daha hızlı hareket ettiğinden, uyarılar sarsıntı başlamadan önce depremin merkez üssünden uzaktaki bölgelere ulaşabilir.

Mark Stogaitis, Android Yazılım Mühendisi, böyle koy“Temelde ışık hızıyla (ki bu kabaca bir telefondan gelen sinyallerin hızıdır) deprem hızıyla yarışıyoruz. Şansımıza ışık hızı çok daha hızlı!”

Verilerin çoğu kitle kaynaklı olduğundan, teknoloji, kapsamlı pahalı sismometre ağlarının olmadığı alanlarda depremleri izleme olasılığını açar. Bu, dünyanın en uzak ve en fakir bölgelerinde deprem uyarısı verme olasılığını artırdığı anlamına gelir.

Ekim 2022’de Google’daki mühendisler, San Francisco Körfez Bölgesi’nde telefonlar gördü Deprem algılama verileriyle aydınlatın Sismik dalgaların merkez üssünden dışarı doğru hareket ettiği yer.

Mevcut sistem düzenli olarak bu titreşimleri alıyor. Geçenlerde, 4 Nisan 2023 öğle saatlerinde, 4.5 büyüklüğünde deprem California, Tres Pinos yakınlarında meydana gelen olay ShakeAlert sistemi tarafından alınmıştır., Alandaki kullanımlar için cep telefonlarında mesaj başlatma. Depremler Kaliforniya’da yaygın bir olaydır. Günde 100’e kadar küçük deprem yaşıyor. Bunların çoğu hissedilemeyecek kadar küçüktür. Bununla birlikte, Kaliforniya’da genellikle her yıl daha büyük depremler olur. 4.0 beden üzeri yaklaşık 15-20.

Tahmin edilenden daha büyük ölçekte 16 milyar cep telefonu Dünya çapında kullanımda, üzerinde Üzerinde üç milyar Android çalışıyor Deprem uyarı sistemi şu anda özellikle deprem eğilimli 90’dan fazla ülkede mevcuttur.

READ  SpaceX, 40 OneWeb internet uydusunu yörüngeye gönderiyor - Spaceflight Now

Ancak sistemin sınırlamaları vardır, özellikle Telefon kullanıcılarının az olduğu uzak alanlar Ve yurtdışında meydana gelen depremlerde tsunamilere yol açabilirler. Ve birkaç saniye önceden uyarı vermek yardımcı olsa da, depremleri gerçekleşmeden önce tahmin etme bilimi her zamanki gibi anlaşılması zor. (hakkında devamını oku Bilim adamları bu doğal afetlerin erken belirtilerini nasıl tespit etmeye çalışıyor?.)

Bizi beğenerek 1 milyon Future hayranına katılın Facebookveya bizi takip edin twitter veya instagram.

Bu hikayeyi beğendiyseniz, bbc.com haftalık haber bültenine abone olun“The Essential List” olarak adlandırılır – BBC’den özenle seçilmiş öyküler koleksiyonu gelecekVe kültürVe iş hayatıVe Seyahat Ve erken Her Cuma gelen kutunuza teslim edilir.