Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs’ün yeni bir görüntüsünü yakaladı

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Uranüs’ün yeni bir görüntüsünü yakaladı

Portland, cevher. (KOİN) – en iyisini aldıktan sonra Neptün’ün onlarca yıl öncesinden fotoğrafları 2022’de NASA, James Webb teleskopunu gösterdi Yüksek mukavemetli lensler Güneş sisteminin diğer buz devi Uranüs’te.

NASA, teleskopun 6 Şubat’ta çekilen “çarpıcı” yeni Uranüs görüntüsünün, gezegenin nadiren fotoğraflanan soluk halkalarına ayrıntılı bir bakış sunduğunu söyledi.

NASA 6 Nisan’da “yeni görüntünün gezegenin atmosferindeki parlak özelliklerin yanı sıra dramatik döngüler içerdiğini” duyurdu. 1986’da gezegenin yanından geçen iki uzay aracı ve Gelişmiş Uyarlanabilir Optiklere sahip Keck Gözlemevi.

Uranüs’ün büyütülmüş görüntüsü aynı zamanda gezegenin benzersiz eksenini de gösteriyor. NASA, 23.4 derecelik bir eksende dönen Dünya’nın aksine, Uranüs’ün yaklaşık 90 derecelik bir açıyla döndüğünü söylüyor. Bu aşırı eğim, Uranüs’ü neredeyse tamamen kendi tarafında dönen tek gezegen yapar. Sonuç olarak, gezegenin kutupları gezegenin her iki tarafında yer alır ve ona güneşin etrafında dönen bir top görünümü verir.

NASA, “Gezegenin sağ tarafında, kutup başlığı olarak bilinen, güneşe bakan kutupta parlak bir bölge var” diyor. “Bu kutup başlığı Uranüs’e özgüdür, çünkü güneş sisteminde kendi tarafında eğik olan tek gezegendir ve bu da eşsiz mevsimlere neden olur. Webb tarafından ortaya çıkarılan kutup başlığının yeni bir yönü, Uranüs’ün kuzey kutbu yakınındaki ince parlaklıktır. ”

Görüntüde görülen parlak noktalar, NASA’nın muhtemelen fırtınanın olağan etkinliği ile ilgili olduğunu söylediği gezegenin bulutlarıdır. Uranüs sisteminin daha geniş bir görünümü, çoğu görüntüde görülemeyecek kadar küçük olan gezegenin bilinen 27 uydusundan altısını gösteriyor. Geniş planda görülebilen nesneler arasında Uranüs ve uyduları Ariel, Miranda, Oberon, Bek, Titania, Umbriel ve daha pek çok uzak gökada yer alıyor.

READ  Zengin bir adamın ikinci kez uzaya gitmesi bu yüzden bu kadar önemli.

Telif Hakkı 2023 Nexstar Media Inc. Tüm Hakları Saklıdır. tüm hakları saklıdır. Bu materyal yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.