Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Devasa yıldızlar bir süpernovaya gitmek üzere oldukları konusunda uyarıyorlar

Betelgeuse Supernova Illustration

Sanatçının Betelgeuse süpernova izlenimi. Kredi: Avrupa Güney Gözlemevi / L. Calsada

Liverpool John Moores Üniversitesi ve Montpellier Üniversitesi’nden gökbilimciler, kısa bir süre içinde büyük bir yıldızın yaşamını sona erdirmek üzereyken alarm vermek için bir ‘erken uyarı’ sistemi tasarladılar. süpernova patlaması. Çalışma bugün (13 Ekim 2022) ‘de yayınlandı. Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.

Bu yeni çalışmada, araştırmacılar, yaşamlarının son aşamasında olan ve “kırmızı dev” olarak adlandırılan evredeki büyük kütleli yıldızların (tipik olarak 8 ila 20 güneş kütlesi arasında), görünür ışıkta aniden yaklaşık yüz kat daha sönük hale geleceklerini belirlediler. Ölmeden önceki son birkaç ay. Bu kararmaya, yıldızın etrafında ışığı engelleyen ani bir malzeme birikmesi neden olur.

Kırmızı dev yıldızlar, dev bir parlaklık sınıfına (Yerkes sınıf I) sahip K veya M tayf tipindeki yıldızlardır. Boyut olarak, evrendeki en büyük yıldızlardır. Ancak, en büyük veya aydınlık değildir. Betelgeuse ve Antares en parlak ve en ünlü dev kırmızı devlerdir.

Şimdiye kadar yıldızın bu maddeyi ne kadar sürede sentezlediği bilinmiyordu. Bilim insanları ilk kez, patlama öncesi ‘kozalara’ gömüldüklerinde kırmızı dev gezegenlerin nasıl görünebileceğini simüle ettiler.

Eski teleskop arşivleri, görüntü çekildikten yaklaşık bir yıl sonra patlayan yıldızların görüntülerinin var olduğunu gösteriyor. Bu görüntülerde yıldızlar doğal olarak görünür, yani teorik bir koza oluşturamazlar. Bu, kozanın bir yıldan daha kısa sürede toplandığını gösterir ki bu çok hızlı kabul edilir.

Gazetenin baş yazarı Liverpool John Moores Üniversitesi’nden Benjamin Davies, “Yoğun madde yıldızı neredeyse tamamen gizleyerek, tayfın görünür kısmında 100 kat daha sönük hale getiriyor” diyor. muhtemelen onun orada olduğunu göremezdin.” “Şimdiye kadar, süpernovaların ayrıntılı gözlemlerini ancak gerçekleştikten saatler sonra alabildik. Bu erken uyarı sistemiyle, onları gerçek zamanlı olarak izlemeye, dünyanın en iyi teleskoplarını öncüllere yönlendirmeye hazırlanabiliriz. yıldızlar ve onların tamamen önlerine saçılmalarını izle.” gözlerimiz.”

Referans: Ben Davies, Bertrand Blaise ve Mike Pettrault, 13 Ekim 2022, Buradan ulaşılabilir. Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnras/stac2427

READ  Sadece bir günde yanan en hızlı nova