Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen görüntüde birkaç yıldız bir ‘parmak izi’ oluşturuyor

James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen görüntüde birkaç yıldız bir 'parmak izi' oluşturuyor

İki dolaşmış yıldız, uzayda “parmak izi” gibi görünen bir şey yaratır. NASA bir fotoğraf yayınla Evli çift tarafından alınan James Webb Uzay Teleskobuyıldızları çevreleyen en az 17 toz halkası gösterir.

wolfrayetfingerprintstar.jpg
Birlikte Wolf-Rayet 140 olarak bilinen iki yıldız, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan bir görüntüde parmak izine benzeyen uzayda toz halkaları oluşturuyor.

NASA


Görüntüler, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından oluşturulan teleskopun orta kızılötesi enstrümanı yardımıyla çekildi.

NASA bir basın açıklamasında, topluca Wolf-Rayet 140 olarak bilinen yıldızların Dünya’dan 5.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunduğunu söyledi. NASA, her bir toz halkasının, iki yıldızın yörüngeleri sırasında birbirine yaklaştığında oluştuğunu ve her ikisinden de gazların yayılmasına neden olarak sıkıştırarak halkaları oluşturduğunu açıkladı.

NASA, toz halkaları hakkında “Gazı toza dönüştürmek biraz unu ekmeğe dönüştürmek gibidir: belirli koşullar ve malzemeler gerektirir” dedi.

Her halkanın oluşması yaklaşık sekiz yıl sürer.

Gökbilimci Ryan Lau, “Bu sistemden bir asırdan fazla toz üretimine bakıyoruz” dedi.

NASA, çiftin hayatlarının sonuna yaklaştığını ve bunun da çöküşlerine ve bir kara delik oluşumuna yol açacağını açıkladı. Wolf-Rayet olarak sınıflandırılan yıldızlar, Güneş’in kütlesinden en az 25 kat daha büyük bir kütleye sahiptir ve büyük miktarlarda gaz pompalamaktadır.

NASA’ya göre ikili, zamanla orijinal kütlelerinin yarısından fazlasını dökmüş olabilir.

Gökbilimciler ayrıca, yıldızlardan gelen rüzgarların, halkaları bozabilecek herhangi bir enkazın etrafındaki alanı süpürdüğüne inanıyorlar, bu yüzden onlar açıkça görülebiliyorlar. teleskop.

NASA, “Muhtemelen, Webb’in bile verilerde göremediği kadar soluk ve dağınık olan daha fazla bölüm olacak.” Dedi.

Wolf-Rayet yıldızlarından sürüklenen malzeme birikebilir ve yeni yıldızlar oluşturabilir. NASA, Güneş’in de bu şekilde oluşmuş olabileceğini gösteren bazı kanıtlar olduğunu ortaya koydu.

Gökbilimciler gökyüzünde yalnızca 600 Wolf-Rayet yıldızı buldular, ancak en az birkaç bin olması gerektiğini söylüyorlar.

READ  NASA'nın Artemis 1 görevi web yayınını ücretsiz izleyin