Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Diane Abbott: Milletvekilinin Avam Kamarası yarış tartışması sırasında konuşma fırsatı reddedildi

Diane Abbott: Milletvekilinin Avam Kamarası yarış tartışması sırasında konuşma fırsatı reddedildi
  • Sam Francis'in yazdığı
  • Siyasi muhabir, BBC News

Videolu anlatım,

İzleyin: Abbott konuşmacının dikkatini çekmek için 46 kez ayağa kalktı

Avam Kamarası Sözcüsü Diane Abbott, kendisi hakkındaki açıklamalara odaklanan bir tartışma sırasında konuşmasına izin vermeyerek demokrasinin başarısızlığını suçladı.

Muhafazakâr Partili bir bağışçının Bayan Abbott'un “tüm siyah kadınlardan nefret etme isteği uyandırdığı” iddiası, Çarşamba günü Başbakan'ın Soruları'nın yarım saatlik bölümünde hakim oldu.

Milletvekili defalarca Başbakan'a soru sormaya çalıştı ancak soru sorulmadı.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü'nün bir sözcüsü, Bayan Abbott ile iletişime geçmek için “zamanının dolduğunu” söyledi.

Rishi Sunak, milletvekillerinin, Bayan Abbott'un “tüm siyah kadınlardan nefret etmesine” ve “vurulması gerektiğine” neden olduğu söylenen Frank Hester'ın Tory bağışlarının 10 milyon sterlinini geri ödeme çağrılarını defalarca reddetti.

Başbakan, Bay Hester'ın iddia edilen yorumlarının “yanlış” ve “ırkçı” olduğunu söyledi ancak işadamı özür diledi ve “pişmanlığının kabul edilmesi gerektiğini” söyledi.

Bayan Abbott haftalık oturum boyunca muhalefet sıralarında yer aldı ancak ayakta durmasına rağmen en az 46 kez Meclis Başkanı'nın dikkatini çekme şansı bulamadı.

Sonrasında bir sosyal medya paylaşımında Bayan Abbott, Sir Lindsay Hoyle'un Avam Kamarası ve demokraside başarısız olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Temsilciler Meclisi Başkanı'nın kimin çıkarlarına hizmet ettiğine inandığını bilmiyorum.”

Yazma Muhafız Daha sonra Bayan Abbott, Konuşmacı hakkında şunları söyledi: “Sipariş kağıdındaki kişileri inceledikten sonra yeterli zamanın olmadığını iddia etti.

“Ama ben ikna olmadım; gerçek şu ki, istediği kişiyi arayabiliyor.”

Milletvekilleri, parlamento haftasının en önemli anlarından biri olan PMQ'larda soru sormak için sandık başına gidiyor. Ancak Meclis Başkanı'nın, Başbakan'a bir soru sormak istediğini belirtmek için ayağa kalkabilen veya sallanabilen ilave milletvekilleri seçme takdiri de bulunuyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı'nın bir sözcüsü şunları söyledi: “Başbakan'ın Soruları sırasında, Adaletin sağlanması için Meclis Başkanı dönüşümlü olarak Meclisin her iki tarafından milletvekillerini seçmelidir.

“Bu, Başkanın sipariş kağıdında zaten listelenmiş olan üyelere öncelik vermesiyle sınırlı bir zaman çerçevesi içinde yapılıyor. Bu hafta – çoğu zaman olduğu gibi – soru sormak isteyen tüm üyelerle iletişime geçmek için yeterli zaman yoktu.”

Tartışmadan önce Bayan Abbott, Bay Hester'ın “kendisini vurması” gerektiği şeklindeki iddia edilen yorumunun “ürkütücü” olduğunu söyledi.

Hem İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer hem de Westminster'ın İskoç Ulusal lideri Stephen Flynn, Bay Hester'ın Başbakan'a yaptığı iddia edilen yorumlarını dile getirdi.

Tartışma bittikten sonra Bayan Abbott'un konuşmaya çağrılmaması üzerine başını salladığı görüldü.

İşçi Partisi Milletvekili Charlotte Nicholls, Meclis Başkanı'nın kararını “gerçekten kötü” olarak nitelendirdi.

Nichols bir sosyal medya gönderisinde, “Diane onun hakkında konuşmak yerine konuşmak isteseydi bunu yapma fırsatına sahip olmalıydı” dedi.

Tartışma sırasında, bir başka İşçi Partili milletvekili Stella Creasy, sosyal medyada “Eğer [Ms Abbott’s] Bugün ses duyulmuyor.”

Bir İşçi Partisi sözcüsü de bu yorumları yineledi ve tartışmanın ardından “Meclis için Bayan Abbott'tan haber alabilmenin iyi olduğunu” söyledi.

Bayan Abbott, Observer'a gönderdiği ve İrlandalıların, Yahudilerin ve Gezginlerin “hayatları boyunca” ırkçılıkla karşılaşmadıklarını yazdığı bir mektup için özür dilediği Nisan 2023'ten bu yana bağımsız olarak çalışıyor. İfadelerini geri çekti ve “neden olduğu acılardan dolayı” özür diledi.

PMQ toplantıları sona erdiğinde Sir Keir ve Flynn, bir dizi İşçi Partili milletvekiliyle birlikte odanın arka tarafından Bayan Abbott'a yaklaştı.

Konuşma sırasında Bayan Abbott'un defalarca Sir Keir'den parti kamçısını geri almasını istediği bildirildi. Bildirildiğine göre şu cevabı verdi: “Anlıyorum.”

İşçi Partisi tarafından uzaklaştırıldıktan sonra bağımsız milletvekili olarak yarışan Bayan Abbott, daha önce Bay Hester'ın yorumlarının ardından “Keir Starmer'dan kamu desteği” çağrısında bulunmuştu.

READ  Mısır'da insani yardım sıkışıp kalırken, bugün Gazze'ye daha fazla hava saldırısı düzenleniyor