Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna'da drone saldırıları: Kiev, Putin'in seçilmesi öncesinde drone saldırılarını artırırken Rus petrol rafinerileri vuruldu

Ukrayna'da drone saldırıları: Kiev, Putin'in seçilmesi öncesinde drone saldırılarını artırırken Rus petrol rafinerileri vuruldu

Stringer/AFP/Getty Images

Belgorod Belediye Binası, Salı günü şehre yapılan drone saldırıları sonrasında hasar gördü.CNN

Ukraynalı bir savunma kaynağı Çarşamba günü CNN'e verdiği demeçte, Ukrayna'nın Rusya'nın derinliklerindeki üç petrol rafinerisine gece boyunca insansız hava aracı saldırıları düzenlediğini, Kiev'in Başkan Vladimir Putin'in beklenen yeniden seçilmesinden günler önce sınır ötesi saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Kaynak, CNN'e Ukrayna'nın “Rusya'nın ekonomik potansiyelini azaltmak için iyi planlanmış bir strateji uyguladığını” söyledi.

Hedeflenen üç Rus petrol rafinerisi, Moskova'nın yaklaşık 210 kilometre güneydoğusundaki Ryazan şehirlerinde bulunuyor; Nizhny Novgorod bölgesindeki Kostovo, başkentin yaklaşık 300 mil doğusunda; Ve Rusya'nın kuzeybatısındaki Kirishi. Kaynak, üç tesisin Rusya'nın en büyük rafinerileri arasında yer aldığını söyledi.

Bu, Ukrayna'nın Rus enerji tesislerine düzenlediği saldırıların üst üste ikinci günüydü ve hedef alınan yerler, Rusya toprakları içindeki bir dizi saldırıyı temsil ediyor.

CNN'e konuşan kaynak, “Amacımız düşmanımızın kaynaklarını ele geçirmek ve Rusya'nın savaşta doğrudan kullandığı petrol ve yakıt parasının akışını azaltmak” dedi.

Onlar, Ukrayna sınırının Rusya tarafında, Ukrayna yanlısı Rus savaşçı gruplarının, kaotik bir günün ardından geldiler. Sınır ötesi saldırılar başlatıldı Rusya'nın Kursk bölgesindeki Tyutkino köyünün kontrolünü ele geçirdiklerini iddia ettiler.

Bölge valisi, köyün Çarşamba günü “tüm gün” ateş altında kaldığını söyledi.

Stringer/AFP/Getty Images

Belgorod sınır bölgesi, savaş sırasında Ukrayna'nın sınır ötesi saldırılarının en ağır darbesini çekti.

Saldırının yankıları çarşamba gününe kadar devam etti. Ukrayna için savaşan ve daha önce Rusya'ya yapılan saldırıların sorumluluğunu üstlenen bir grup Rus muhalif olan Rusya Özgürlük Birlikleri, Çarşamba günü bir dizi Telegram gönderisinde savaşçılarının Kursk'un Tyutkino köyündeki bir komuta merkezini yok ettiğini söyledi. Bölge daha da ilerlemektedir.

READ  Donald Trump'ın bugünkü konuşması - En son: Trump, 'silahlı' adalet sistemi hakkında bağırırken kalabalığın 'dev kırmızı dalga'da oy kullanmasını istiyor

CNN, grubun iddialarını bağımsız olarak doğrulayamıyor. Ancak CNN, grup tarafından yayınlanan, Teotkino'da duman ve alevler içinde kalan bir binayı gösteren video görüntülerinin coğrafi konumunu belirlemeyi başardı.

Grup, “Bir kontrol merkezi vardı ve kontrol merkezi yoktu” dedi. “Krizi kanlı rejimin savunma sanayisine yaklaştırıyoruz.”

Rusya Savunma Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, hava savunmasının bir gecede 58 Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini, bunların bir kısmının Finlandiya sınırındaki Leningrad bölgesine kadar seyahat ederek Kiev'in iddialarını desteklediğini söyledi.

Ryazan bölge valisi Pavel Malikov, tesisteki yangının çıktığını ancak daha sonra söndürüldüğünü söyledi. 2 kişinin de yaralandığını sözlerine ekledi.

Rusya'nın en büyük rafineri kompleksinden sosyal medyada yayınlanan bir video, uzaktaki bir binadan büyük bir duman bulutunun yükseldiğini gösteriyordu.

Önceki gün, Rus yetkililer en az 25 insansız hava aracı saldırısı olduğunu bildirdi; Oryol ve Nizhny Novgorod bölgelerindeki yerel yetkililer, yakıt ve enerji tesislerinde kayıpların olduğunu bildirdi.

Salı veya Çarşamba günkü saldırılarda herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Ancak Rus yetkililere göre, Salı günü gerçekleşen sınır ötesi saldırıda Ukrayna'nın Kharkiv bölgesindeki Odnorubovka köyüne ve komşu Rus köyleri Belgorod'daki Nekhotivka ve Spodaryushino'ya saldırılar görüldü.

Rusya'nın Belgorod bölgesinin valisi Vyacheslav Gladkov, Salı günü 10 sivilin yaralandığını ve altı sivilin bölgedeki hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Bölge valisi Roman Starovoit, komşu Kursk bölgesindeki Rus Tyukino köyünün, Ukrayna yanlısı grupların kontrolü ele geçirdiklerini söylemesinin ardından Çarşamba günü “tüm gün boyunca” ateş altında kaldığını söyledi.

Bir bina ve deponun hasar gördüğünü sözlerine ekledi.

Starovoit, “Güvenlik sağlandıktan sonra köyde kapı kapı denetim yapılacak. Hasar gören mülklerin tüm sahiplerine restorasyonlarında mutlaka yardım sağlayacağız” dedi.

Kiev'in son saldırıları, Rusya'nın derin petrol rezervlerini hedef almanın yanı sıra kısmen, ülke başkanlık seçimine hazırlanırken Rusları savaşın etkileri konusunda bilinçlendirmeyi de amaçlıyor olabilir.

READ  Ukraynalı ordu komutanı, Rusya'nın ülkenin doğusunda önemli "kazanımlar" elde ettiğini söyledi

Oylama: Putin'e beşinci dönem vereceği kesinHükümdarlığını 1930'lara kadar uzattı. Başkan, özgür veya adil kabul edilmeyen ve gerçek bir rekabetle karşı karşıya olmayan bir oylamayla başka bir dönem iktidara doğru ilerlerken, oylama Cuma gününden itibaren üç gün sürecek.

Çarşamba günü devlet televizyonu kanalı Rossiya 1'e verdiği uzun röportajda Putin, Ukrayna'nın Belgorod ve Kursk'a yönelik saldırılarının Kiev'in savaş alanındaki “başarısızlıklarının” ortasında gerçekleştiğini söyledi.

Bütün bunlar, temas hattındaki, ön cephedeki başarısızlıkların arka planında gerçekleşiyor. Putin, “Geçen yıl kendileri için belirledikleri hedeflerin hiçbirine ulaşamadılar” dedi. “Bu başarısızlıkların arka planına karşı en azından bir şeyler göstermeleri gerekiyor ve temel olarak dikkatin konunun bilgi yönüne odaklanması gerekiyor.”