Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dikembe Mutombo beyin tümörü teşhisiyle tedaviye başladı

Dikembe Mutombo beyin tümörü teşhisiyle tedaviye başladı

Dikembe Mutombo Ulusal Basketbol Birliği (NBA) bugün Cumartesi günü, Hall of Fame Center ve ailesi adına beyin tümörü tedavisi gördüğünü duyurdu.

Ulusal Basketbol Birliği yaptığı açıklamada, NBA tarihinde kariyer bloklarında ikinci sırada yer alan Mutombo’nun Atlanta’da tedaviye başladığını ve “harika bir ruh halinde” olduğunu söyledi.

Dernek, “Dikembe ve ailesi, bakımına odaklanabilmek için bu süre zarfında mahremiyet talep ediyor.” Dedi. Dualarınız ve iyi dilekleriniz için minnettarlar.

56 yaşındaki Mutombo, 2008-09 sezonundan sonra emekli olmadan önce NBA’de Denver Nuggets, Atlanta Hawks, Philadelphia 76ers, New Jersey Nets, New York Knicks ve Houston Rockets ile 18 sezon oynadı.

Dört kez ligin en iyi savunma oyuncusu oldu, üç NBA seçimi kazandı ve 18 sezon boyunca sekiz All-Star maçında oynadı. Mutombo ribaundlarda (12359) 17. sırada ve 3.289 kariyer bloğu ile ikinci sırada yer aldı. Hakim Alivan (3830). Mutombo blokların çoğunu sağ parmağını şakacı bir şekilde sallayarak izledi, bu onun kalıcı imzası haline gelen bir hareketti.

Oyunculuk kariyerinin ardından Mutombo, hayırsever ve insani amaçlar için yoğun bir şekilde çalıştı. Özellikle Mayıs ayında ikinci sezonunu tamamlayan Afrika Basketbol Ligi’nin gelişiminde sporun elçisi olarak görev yaptı.

Mutombo, 2015 yılında Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi’ne alındı. En son Springfield, Massachusetts’teki Hall of Fame onur etkinliklerinde ve Japonya, Saitama’da bir çift ön maçta yer aldı. Mutombo, Ağustos ayında Mutombo’nun evi olan Kongo’da düzenlenen bir etkinlikte ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile birlikte göründü.

Blinken, birlikte olduklarında Mutombo’yu övdü ve ona “Dünyayı birleştirmek için çok şey yaptın” dedi.

Mutombo dokuz dil biliyor ve 1997 yılında Kongo halkı için sağlık, eğitim ve yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanan Dikembe Mutombo Vakfı’nı kurdu. Onun vakfı başkent Kinşasa’da 170 yataklı bir hastanenin inşasına öncülük etti ve tesis, bakım için ödeme gücünden bağımsız olarak yaklaşık yarım milyon insanı tedavi etti.

READ  US Bank Stadyumu 23'ü erken vurdu

Ayrıca Uluslararası Özel Olimpiyatlar, CDC Vakfı ve UNICEF için Birleşik Devletler Fonu Ulusal Kurulu da dahil olmak üzere çeşitli kuruluşların yönetim kurullarında görev yaptı.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.