Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles'taki The Broad'a “yoldaş” bir bina tasarladı

Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles'taki The Broad'a “yoldaş” bir bina tasarladı

New York mimarlık stüdyosu Diller Scofidio + Renfro, stüdyonun yaklaşık on yıl önce yarattığı Los Angeles'taki The Broad Museum'un heykelsi, gri tonlu genişletmesinin görüntülerini açıkladı.

Yanında bulunan Geniş55.000 metrekarelik (5.109 m2) genişletme, ek sanat galerileri, depolama, performans alanı ve iki açık hava plazasını içerecek.

Renderler bir plazanın üzerinde yükselen dikdörtgen bir binayı gösteriyor. Kanatlı pencereler, binanın dışını içeriye doğru çekiyormuş gibi görünen cam açıklıkların kenarları ile cepheye doğru itilmiştir. Stüdyo, genişlemenin ayırt edici özellikleri korurken mevcut yapıyı tamamlayacağını söyledi.

“Yeni binanın mevcut geniş binaya eşlik ettiğini düşünüyorum” dedi. Diller Scofidio + Renfro Ortak Elizabeth Diller. “İkisi aynı DNA'yı paylaşıyor, ancak her birinin kendine özgü karakteri ve muadili ile sürekli diyalog içinde olma amacı var.”

Kapsamlı genişleme
Diller Scofidio + Renfro, Los Angeles'taki Broad Museum'un genişletilmesine ilişkin görselleri yayınladı

Form, müzenin, iç mekanı oluşturan büyük gri organik “tonoz” üzerine katlanan bal peteği şeklindeki “peçe”den oluşan orijinal “peçe” ve “tonoz” konseptinden türetilmiştir.

Ekip, “Genişlemenin dış kısmı, tonozun yüzey görünümünü yansıtıyor – sanki bu çekirdek açığa çıkmış ve 'ortaya çıkmış' gibi – sembolik olarak The Broad'un erişime olan bağlılığını ifade ederken, mevcut binanın görsel kelime dağarcığını şakacı bir şekilde yansıtıyor” dedi.

Genişleme, birinci, ikinci ve üçüncü katlarda galerilere, ikinci katta ise ziyaretçilerin gezinebileceği ek sanat eserlerinin yer alacağı depolama raflarına ev sahipliği yapacak.

Ekibe göre bu aynı zamanda geçiş alanlarına özel önem verilen ilk yapının dolaşımına da saygı duruşu niteliğinde olacak.

“Orijinal Broad, lobiden başlayıp, bodruma doğru kıvrılarak ilerleyen yürüyen merdivenlerden yukarı çıkıp, koleksiyonun içinde üçüncü kattaki galeriye inen ve geri dönüşte koleksiyonun deposundan süzülerek ortaya çıkacak bir deneyim olarak tasarlandı. sokağa.” Diller şunları söyledi.

READ  Knight, Clooney ve Grant, Kennedy Center'da onurlandırıldı

“Binaya daha fazla alan eklemenin zorluğu, ziyaretçiye tamamen yeni deneyimler sunarken bu sezgisel dolaşımı ve mantığı korumaktı.”

İç mekanda raylı aydınlatma, parke zemin ve çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı, bir köşeye doğru kavisli bir pencereye sahip büyük beyaz kübik bir galeri görülmektedir.

Genişlemenin altında ve çevresinde yer alan bir açık hava meydanı, müzeyi yerel bir metro istasyonuna bağlayacak.

Müzenin içiMüzenin içi
Heykelsi formu, geniş alanın orijinal “peçe” ve “tonoz” konseptine saygı duruşu niteliğindedir.

Broad açık kalırken proje 2025 yılında temel atacak. Ekip, beklenen tamamlanmanın 2028 yılında, “Los Angeles'ın 2028 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasından önce” planlandığını belirtti.

The Broad 2015'te açıldığında yazar Mimi Zeiger bunu “sıradanlığın zarif bir egzersizi” olarak tanımladı. 2022'de Elizabeth Diller, Dezeen tarafından üretilen ve beton binalara adanmış bir video serisinde The Broad'un “çok misafirperver” hissettirecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Diller Scofidio + Renfro kısa süre önce Massachusetts'teki bir üniversite kampüsünde bir performans sanatları merkezini tamamladı ve Hamptons'daki ilk müstakil konut projesi, tamamlanmasından yıllar sonra çekildi.

Fotoğraflar: tombul