Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Disney’in “Wish” filmi Şükran Günü’nde gişede hayal kırıklığı yarattı

Disney’in “Wish” filmi Şükran Günü’nde gişede hayal kırıklığı yarattı
  • Disney’in “Wish” filmi Şükran Günü haftasonunda gişede tökezledi ve beş günlük dönemde yalnızca 31,6 milyon dolar hasılat elde etti.
  • “Açlık Oyunları: Ötücü Kuşların ve Yılanların Şarkısı”, “Napoleon” ve “Trolls Band Together” filmlerinin bilet satış yarışmasıyla karşı karşıya kaldı.
  • Disney’in Şükran Günü’nde gişede geride kalması tarihsel olarak nadir görülen bir durum, ancak pandemiden bu yana sinemaseverlere en son uzun metrajlı filmini görmek için sinemalara gitme konusunda ilham vermekte zorlandı.

Ariana DeBose, Disney’in yeni animasyon filmi “Wish”te Asha’yı canlandırıyor.

Disney

Disney’in bazı yıldızların animasyon rutininden çıkmasını istemekten daha fazlasını yapması gerekiyor.

100 yıllık hikaye anlatımının bir kutlaması olarak ilan edilen son animasyon filmi “Wish”, Şükran Günü hafta sonunda gişede tökezledi. Beş günlük dönemde yalnızca 31,6 milyon dolar hasılat elde etti; bu, gişe analistlerinin 45 milyon ile 55 milyon dolar arasındaki beklentilerinin oldukça altındaydı.

Lionsgate’in “Açlık Oyunları: Ötücü Kuşların ve Yılanların Şarkısı”, beş günlük tatilde 42,2 milyon dolarlık bilet satışıyla birinci sırada yer aldı. Yapımcılığını Apple ve Sony’nin üstlendiği, Ridley Scott’ın yönettiği, R dereceli epik film “Napoleon” ise 32,75 milyon dolarlık hasılatla ikinci sırada yer aldı.

Disney’in Şükran Günü’nde gişeye geç kalması tarihsel olarak nadir görülen bir durumdur. Şirket, on yıldan fazla bir süredir en yüksek hasılat yapan animasyon filmlerini Çarşamba-Pazar çerçevesinde yayınladı ve hatta Şükran Günü’nde vizyona giren filmler için en yüksek hasılat yapan açılış rekorlarını bile kırdı.

Ancak pandemiden bu yana sinemaseverlere filmin en son özelliklerini görmek üzere sinemalara gitme konusunda ilham vermekte zorlandı.

Comscore’un kıdemli medya analisti Paul Dergarabedian, “Geçmiş performansa dayalı kur ve unut stratejisi artık hiçbir stüdyo tarafından kullanılamaz” dedi. “Bu kafa karıştırıcı film piyasasının kuralları yeniden yazmaya devam etmesi ve izleyicilerin tercihlerini sinemalarda bulunup bulunmamalarıyla belli etmesi nedeniyle öğrenilmesi gereken bazı zor dersler var.”

READ  Balayı çiftlerinin sonuncusu Joyce Randolph 99 yaşında hayatını kaybetti

“Wish”in zayıf performansı, iki animasyon stüdyosu olan Walt Disney Animation ve Pixar’ı işleten şirket için talihsiz bir tabloyu daha da genişletiyor.

Disney’in sorunlarının çoğu, yeni başlayan yayın hizmeti Disney+’ı içerikle doldurma, yaratıcı ekiplerini genişletme ve salgın sırasında sinema filmlerini doğrudan dijitale gönderme yönündeki idari kararlardan kaynaklanıyor.

Animasyon filmlerinin ne zaman ve nerede gösterime gireceği konusunda kafası karışık olan ebeveynler, salgının ardından bir dizi Disney oyununun sinemalarda gösterime girmesini kaçırıyor. Ve bu filmlerin çoğu, bunu yapanlar tarafından pek iyi karşılanmadı.

Ayrıca Disney+’ın kârlılığına odaklanan hissedarların, sıkı pazarlama bütçelerinin ve sinemaya ne zaman ve ne izleyecekleri konusunda daha seçici hale gelen izleyicilerin ek baskıları da var.

Onlarca yıldır animasyon türüne hakim olan Disney, sinemaseverlerin dikkatini çekmek için Netflix, Universal, Sony, Warner Bros ve diğerlerinin sert rekabetiyle karşı karşıya. Wish’in vizyona girmesinden sadece bir hafta önce Universal’in animasyon stüdyosu DreamWorks, popüler Trolls serisinin üçüncü filmi Trolls Band Together’ı piyasaya sürdü.

“Trolls Band Together”, beş günlük Şükran Günü döneminde bilet satışlarından 25,6 milyon dolar kazandı; bu, “Wish”ten yalnızca birkaç milyon daha az. Gişe analistleri “Trollerin” “Wish”in bilet satışlarını tükettiğine inanıyor.

Dergarabedian, “Pazara halihazırda tanıdık bir ‘Trolls’ filmiyle girmek, şirketin son sürümü için mükemmel olmayan bir sonucun reçetesiydi” dedi.

Ancak “Arzu”nun hikayesi henüz bitmedi. Disney, yurt içi açılışında yalnızca 29,6 milyon dolar hasılat elde eden ancak sinemalardan ayrılmadan önce dünya çapında yaklaşık 480 milyon dolar hasılat elde eden “Elemental” gibi filmlerin sinemalarda gösterime girmesiyle başarılı oldu.

Aynı şekilde “Encanto” da 2021’deki beş günlük Şükran Günü döneminde 40,3 milyon dolar kazandı. Pandemi döneminde dünya çapında 250 milyon doların altında bir gelir elde etse de Disney+’ta yeni bir hayat buldu. Film kısa sürede hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisi haline geldi ve yetişkinler “Bruno Hakkında Konuşmuyoruz” gibi akılda kalıcı şarkılara yöneldi.

READ  HBO, Gillian Flynn'in Dark Places romanını sınırlı seri olarak geliştiriyor

Dergarabedian, “Neyse ki Wish’in Aralık ayında bir aile sinema bileti var ve tabii ki Disney+’ta da servetini artıracak bir geleceği var” dedi.

Açıklama: Comcast, NBCUniversal ve CNBC’nin ana şirketidir. NBCUniversal “Trolls Band Together”ın dağıtımını yaptı.