Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Doğu Trakya N-santrali için Çin-Türk planı

Doğu Trakya N-santrali için Çin-Türk planı

Türk basınında çıkan haberlere göre, Türkiye Enerji Bakanı Albarslan Birkhtar'ın ABD ile yeni gerilimlere yol açması beklenen Çin ve Türkiye'nin Doğu Trakya Kırklareli'nde nükleer enerji santrali inşa etme konusunda anlaşmaya yakın olduğu belirtildi.

Dahası, Avrupa Parlamentosu'nun raporunun ardından, Türkiye'nin Avrupa Parlamentosu ile arasının kötüleşmesiyle, Batı ile ilişkileri daha da karmaşık hale gelebilir. Bu raporda, diğer hususların yanı sıra, Türk hükümeti rotasını ciddi biçimde değiştirmedikçe AB'ye katılım sürecinin devam edemeyeceği belirtiliyor.

Byraktor Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Çin ile müzakerelerimizde çok önemli bir aşamaya ulaştık ve bunları önümüzdeki birkaç ay içinde sonuçlandırmamız gerekiyor.” dedi.

“Çok büyük farklılıklarımız olduğunu düşünmüyorum. “Yakında Çin ile nükleer program konusunda bir anlaşmaya varabiliriz” diye ekledi.

Türkiye'den gelen raporlara göre, Çin Ulusal Enerji İdaresi ve Çin Devlet Enerji Yatırım Kurumu'ndan üst düzey yetkililerin bölgeyi incelemek üzere geçtiğimiz günlerde Doğu Trakya'da olduğu belirtiliyor.

Ancak anlaşma, Cuma günkü beş Türk şirketi ve bir Türk vatandaşının Rusya'nın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği şüphesiyle para cezasına çarptırıldığı haberinin ardından ABD-Türkiye ilişkilerini daha da test edecek.

Bu durum, Biden yönetiminin İsveç'in NATO üyeliğine Ankara tarafından engellenen nihai onayı vermesi ve Ankara'nın F-16 savaş uçağı satın alma isteğine ilişkin kararın hala beklemede olması nedeniyle Washington'la ilişkileri daha da gerginleştirdi.

Ancak Hürriyet gazetesinin haberine göre, Ankara'nın Doğu Trakya'da üçüncü nükleer santralini kurmak için Çin'le yaptığı görüşmeler ilerlerken, Rusya ile Karadeniz'deki Sinop'ta yeni bir nükleer santral kurma görüşmeleri de sürüyor. Rusya, ülkenin ilk nükleer santralini Mersin'in Akkuyu ilçesinde inşa ediyor.

Enerji Bakanı, gelecekte Türkiye'nin üç nükleer santralinden ve beşi daha küçük reaktörlerden 20 gigawatt elektrik üretebileceğini söyledi. Akuyu halihazırda Türkiye ekonomisine ve enerji sektörüne büyük katkı sağlıyor. 4,3 milyar dolarlık projenin yüzde 47'si yerli kaynaklarla karşılanıyor ve tesiste işgücünün yüzde 80'ini oluşturan binlerce Türk çalışıyor.

READ  Konuşmacılar, eğitim kurumları aracılığıyla Pak-Türk bağlarının kurulmasını teşvik ediyor