Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank, Afrika Finans Kurumu'na (AFC) Afrikalı olmayan ilk hissedar olarak katıldı

Türk Eximbank, Afrika Finans Kurumu'na (AFC) Afrikalı olmayan ilk hissedar olarak katıldı

Afrika Finans Kurumu (AFC) (www.AfricaFC.orgKıtanın önde gelen altyapı çözümleri sağlayıcısı, bugün Türk Eximbank'tan Türkiye Cumhuriyeti adına özsermaye yatırımı yapacağını duyurdu. Bu, şirketin Afrikalı olmayan ilk egemen hissedarının kuruluşunda tarihi bir dönüm noktası oldu.

Türkiye'nin resmi ihracat kredi kuruluşunun hisse aboneliği, AFC'nin kıtanın büyümesinde ve refahında kilit rol oynamak isteyen Afrikalı ve küresel paydaşlar arasında bir köprü olma çalışmalarını ilerletiyor. Türk Eximbank'ın AFC'ye yaptığı yatırım, bir Afrika şirketine yaptığı ilk yatırımdır ve hükümetin Afrika Ortaklık Politikasında ana hatlarıyla belirtildiği gibi, Türkiye'nin Afrika'da dirençli ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme yönündeki stratejik vizyonuyla uyumludur ve AFC'nin bu hedefleri yerine getirme konusundaki önemini vurgulamaktadır. AFC'nin, Afrika kamu ve özel sektör sermayesinin desteğiyle kıtada sürdürülebilir ve etkili projeler yaratmaya yönelik benzersiz ve kanıtlanmış iş modeli, onu, Türkiye'nin önemli kalkınma gündemini kıtada başarılı bir şekilde genişletmek için güvenilir, uzun vadeli bir ortak haline getiriyor.

Türkiye, Afrika Birliği'nin stratejik ortağı konumunun ve pan-Afrikanizmi güçlü savunuculuğunun da gösterdiği gibi, Afrika'nın kalkınma yolculuğunda kararlı bir ortak olmuştur. Ülke, kıta çapında büyümeyi destekleyen sektörlerde kamu ve özel yatırımların teşvik edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bugün Türkiye, Afrika'nın önde gelen kalkınma ve ticaret ortaklarından biridir ve ticareti 2003'te 5,4 milyar ABD dolarından 2022'de 40,7 milyar ABD dolarına yükselmiştir.

AFC Başkanı ve CEO'su Samaila Subayu, şu yorumu yaptı: “Türk Eximbank'ı AFC'nin bölge dışı ilk egemen ortağı olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yatırım, yalnızca Afrika'nın altyapı sorunlarına çözüm bulma çabalarımızı güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin Güney-Güney işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılığının da altını çiziyor. AFC'nin çalışmalarına artan küresel ilginin bir kanıtı olarak, Afrikalı olmayan bu çapta bir kurumdan gelen bu prestijli destek, Afrika'nın kalkınmasını ilerletme konusundaki kararlılığımızı güçlendiriyor. Bu ortaklık aracılığıyla Afrika'da sanayileşmeyi, değer yakalamayı ve elde tutmayı teşvik eden altyapı oluşturmaya devam etmeyi ve aynı zamanda Afrika'nın büyüyen nüfusu için kaliteli işler yaratmayı hedefliyoruz. Birçok önemli sektörde Afrika'nın büyümesini ve refahını destekleme konusunda derin bir kararlılık gösteren bir ülke olan Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

READ  Fayetteville Belediyesi kısa süreli kiralama kurallarını değiştiriyor ve tartışılmalı

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Kune Yorum: “Afrika Finans Kurumu ile stratejik ortaklığımızı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu önemli yatırım, Türk ihracatçılarına ve inşaat şirketlerine kritik destek sağlayacak ve böylece her iki bölgede de sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik edecek önemli iş birliğini kolaylaştırma kararlılığımızı vurgulamaktadır. AFC'nin stratejik girişimlerine aktif olarak katkıda bulunmayı amaçlıyoruz ve taahhüdümüz, Türkiye ile AFC üye ülkeleri arasındaki ekonomik bağları güçlendirmeye ve coğrafi sınırlar ötesinde uyumlu, eşitlikçi ve karşılıklı ilişkileri geliştirmeye çalışırken, salt katılımın ötesine geçiyor.

Bu yatırım, Afrika'daki dönüştürücü altyapı projelerinin finansmanı ve geliştirilmesi için AFC'nin önde gelen mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) şirketleriyle Türkiye'deki mevcut güçlü ortaklıklarını genişletiyor. Bunlar arasında Galik Enerji tarafından Senegal'de geliştirilen 300 MW'lık kombine çevrim gaz (CCG) tesisinin geliştirilmesi ve inşası ile Hakan Matenzilik A.Ş. tarafından Ruanda'da 80 MW'lık turba yakıtlı bağımsız enerji projesi (IPP) yer alıyor. AFC yakın zamanda 35. üyeliğinden çekildi. Dünyanın önde gelen liman işletmecilerinden Türkiye'nin Yılport Holdings'in Gana'nın Takoradi Limanı'ndaki yüzde 100 hisse payı. Corporation Türkiye, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Müteahhitler Birliği ile görüşmelere devam ederek, yeni iş fırsatları yaratma ve Türkiye ile Afrika arasındaki ikili ticaret ve iş birliğini geliştirme konusundaki kararlılığını daha da teyit ediyor.

AFC, yıllar boyunca ABD, İngiltere, BAE, Avrupa, Japonya ve Güney Kore dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda başarılı bir şekilde fon toplayan, A3 (Moody's) dereceli, yatırım yapılabilir bir şirkettir. AFC, ABD Kalkınma Finans Kurumu (DFC), Almanya'nın DEG'si ve Fransa'nın Proparco'sunun son mali desteğinin de gösterdiği gibi, Afrika'nın önde gelen devletlerinden ve emeklilik fonlarından öz sermaye yatırımları ve küresel çok taraflı kurumlardan, ticari bankalardan ve diğer finans kurumlarından destek aldı. , Hollanda FMO'su, Çin Exim Bank, Hindistan Exim Bank ve büyük uluslararası ve Afrika ticari bankaları. Bu uluslararası destek, küresel yatırımcıların AFC'nin güçlü kredi profiline olan güvenini ve Afrika'yı dünya sahnesinde hak ettiği yere taşıyacak risksiz, dönüştürücü altyapı projeleri sunma becerisini gösteriyor.

READ  Türkler ve Ermeniler geleceği yaratmak için birlikte çalışmalı: Erdoğan

Africa Finance Corporation (AFC) adına APO Group tarafından dağıtılmaktadır.

Medya Soruları:
Yvande Thorpe
kişiler
Afrika Finans Kurumu
Cep : +234 1 279 9654
E-posta: [email protected]

Sumru Akdaş
kişiler
Türk Eximbank
E-posta: [email protected]

AFC hakkında:
AFC, 2007 yılında Afrika genelinde özel sektör öncülüğündeki altyapı yatırımları için bir katalizör olarak kuruldu. AFC'nin yaklaşımı, Afrika'nın altyapı geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek için uzmanlaşmış sektör uzmanlığını finansal ve teknik danışmanlık, proje yapılandırması, proje geliştirme ve risk sermayesi odağıyla birleştiriyor.

On altı yıl sonra AFC, enerji, doğal kaynaklar, ağır sanayi, ulaştırma ve temel altyapı sektörlerinde temel hizmetlerin sağlanmasında etkili olan yüksek kaliteli altyapı varlıklarına yatırım yapma ve bunları sunma konusunda Afrika'nın tercih edilen ortağı olarak bir geçmiş performansa sahip oldu. Telekomünikasyon. AFC'nin 42 üye ülkesi var ve kuruluşundan bu yana Afrika'ya 13 milyar ABD doları yatırım yaptı.

www.AfricaFC.org

Türk Eximbank Hakkında:
TürkEximbank, 1987 yılında Türkiye'nin resmi ihracat kredi kuruluşu olarak kuruldu. Türk Eximbank, dünya ve Türkiye ekonomisinin gelişen dinamikleri doğrultusunda ihracata yönelik sektörlerin finansman ihtiyaçlarını titizlikle karşılamaktadır. Türk Eximbank'ın kredi, garanti ve sigorta ürünlerini tek çatı altında birleştirme yeteneği, müşterilerine tam entegre hizmet sunabilmesine olanak sağlamaktadır. Banka, bunu yaparken yerli üreticilerden uluslararası müteahhit ve taşıyıcılara, turizm sektöründe faaliyet gösterenlerden yazılım, proje geliştirme ve danışmanlık gibi döviz kazandırıcı hizmet sağlayıcılara kadar geniş bir müşteri yelpazesine hizmet vermektedir.

Türk Eximbank, kuruluşundan bu yana ihracatçıların özel talep ve ihtiyaçlarına göre sürekli olarak yeni kredi programları sunarak yenilikçiliğe olan bağlılığını ortaya koymuştur.