Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Domino etkisi: Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı, piyasayı sahte kısıtlamalara karşı alarma geçiriyor

Domino etkisi: Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı, piyasayı sahte kısıtlamalara karşı alarma geçiriyor
  • Hindistan’ın pirinç ihracat yasağı, 10 milyon ton küresel arz açığı bırakıyor
  • Rakip pirinç tedarikçileri ihracatı 3 milyon ton artırabilir
  • Yurtiçi fiyatlar yükseldikçe diğer üreticiler ihracatı sınırlayabilir
  • Sıkı küresel arz, gıda enflasyonu korkularını artıracak

MUMBAI (Reuters) – Satıcılar Yeni Delhi’nin bıraktığı 10 milyon mt’luk açığı doldurmaya çalışırken, Hindistan’dan pirinç ihracatına getirilen yasak, küresel piyasayı rakip tedarikçilerin olası yerel kıtlıkları önlemek için benzer adımlar atmasına hazırlıyor. . Gıda enflasyonu.

Analistler, Hindistan’ın son kısıtlamalarının 2007 ve 2008’de uygulananlarla neredeyse aynı olduğunu ve diğer birçok ülkenin yerel tüketicileri korumak için ihracatı sınırlamak zorunda kalması nedeniyle bir domino etkisi yarattığını söylüyor.

Bu sefer, arz ve fiyatlar üzerindeki etki daha kapsamlı olabilir; Hindistan, 15 yıl önceki %22’lik paya kıyasla şu anda küresel pirinç ticaretinin %40’ından fazlasını oluşturuyor ve Tayland gibi pirinç ihraç eden ülkeler üzerindeki baskıyı artırıyor. Vietnam da aynı şeyi yapacak.

“Hindistan, pirinç ticaretinde artık 2007 ve 2008’de olduğundan daha önemli. O dönemde Hindistan’daki yasak, diğer ihracatçıları domino etkisi yaratacak şekilde benzer kısıtlamalar uygulamaya zorladı. Bu kez bile, piyasa güçlerine yanıt vermekten başka seçenekleri yok. ”dedi bir tahıl tüccarı. Yeni Delhi’de yaşıyor ve adının açıklanmaması koşuluyla küresel bir ticaret evine sahip.

Hindistan’ın geçen ay artan fiyatları durdurmak için yaygın olarak tüketilen basmati olmayan beyaz pirincin satışını yasaklayarak alıcıları şaşırtmasının ardından, dünyanın en çok tüketilen temel ürününün fiyatları üzerindeki etki hızlı oldu ve 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni Delhi, 2022’de zaten kırık, düşük kaliteli pirinç tedarikini kısıtlamıştı.

Analistler ve tüccarlar, sınırlı arzın pirinç fiyatlarında ve küresel gıda fiyatları enflasyonunda başka bir artış riskini riske atarak Asya ve Afrika’daki fakir tüketicileri vurduğunu söyledi. Gıda ithalatçıları, dalgalı hava koşulları ve Karadeniz sevkiyatlarındaki aksamalar nedeniyle zaten kısıtlı tedarikle mücadele ediyor.

READ  Bir Türk mahkemesi Erdoğan'ın rakibini siyasi yasakla hapis cezasına çarptırdı

Dünyanın en büyük pirinç ihracatçılarından biri olan Olam Agri Hindistan’ın kıdemli başkan yardımcısı Nitin Gupta, “Tayland, Vietnam ve diğer ihracatçı ülkeler, Hindistan’daki kıtlığın yarattığı boşluğu doldurmak amacıyla oyunlarını hızlandırmaya hazırlar” dedi. .

“Ancak, ihracat fazlası kapasitelerinde sınırlamalar var. Bu sınırlama, 2007/08’de tanık olduğumuz önemli fiyat artışlarını anımsatan diğer kaynaklardan daha yüksek fiyatların önünü açabilir.”

2008’de Hindistan, Vietnam, Bangladeş, Mısır, Brezilya ve diğer küçük üreticilerin ihracatı kısıtlamasının ardından pirinç fiyatları ton başına 1.000 doları aşan rekor bir seviyeye ulaştı.

Reuters grafikleri

Sınırlı fazlalık

Uluslararası ticaret evlerine sahip üç tüccar Reuters’e, pirinç ihracatçılarının bu sefer sınırlı bir fazla olan iç talebi karşılamak amacıyla ihracatlarını yılda 3 milyon mt’dan fazla artıramayacaklarını söyledi.

Sırasıyla dünyanın en büyük ikinci, üçüncü ve dördüncü ihracatçıları olan Tayland, Vietnam ve Pakistan, Hindistan yasağının ardından mahsullerine olan talebin artması nedeniyle satışları artırmaya istekli olduklarını söylediler.

Hem Tayland hem de Vietnam, yerli tüketicilerin artan ihracattan zarar görmemesini sağlayacaklarını onayladılar.

Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Nguyen Hong Dien geçen hafta “Pirinç ihraç eden bir ülkenin kısıtlı arz ve yüksek iç fiyatlar ile karşı karşıya kalması kabul edilemez.” dedi.

Pakistan Pirinç İhracatçıları Birliği’nden (REAP) bir yetkiliye göre, geçen yılki yıkıcı sellerden kurtulan Pakistan, bu yılki 3,6 milyon tondan 4,5 ila 5,0 milyon tonluk ihracat yapabilir.

Ancak yetkili, ülkenin çift haneli enflasyon ortamında sınırsız ihracata izin vermesinin olası olmadığını söyledi.

Basmati dışı pirinci ithal eden başlıca ülkeler arasında Filipinler, Çin, Senegal, Nijerya, Güney Afrika, Malezya, Fildişi Sahili ve Bangladeş bulunmaktadır.

zincirleme tepki

Hindistan’ın yasağından bu yana küresel fiyatlar yaklaşık %20 arttı. IBC’deki tüccarlara göre, %15’lik bir artış daha Tayland ve Vietnam’dan kısıtlamalar getirebilir.

READ  D-Day Hero genç adamı uyardı

Yeni Delhi merkezli bir tüccar, “Soru, ihracatı sınırlayıp sınırlamayacakları değil, ne kadar kısıtlayacakları ve bu tür önlemleri ne zaman alacakları” dedi.

Bu hafta Tayland ve Vietnam’daki pirinç fiyatları, alıcıların Hindistan’ın ihracatındaki düşüşü telafi etmek için sevkiyatları karşılama çabasıyla 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Reuters grafikleri

El Nino korkutuyor

Pirinç, 3 milyardan fazla insanın temel gıda maddesi ve yoğun su tüketen mahsullerin yaklaşık %90’ı, kuru El Nino havasının başlamasının başlıca üretici ülkelerdeki verimi tehdit ettiği Asya’da yetiştiriliyor.

Haziran ve Temmuz aylarında normalin altında yağan yağmurların ardından Tayland, çiftçilere ikinci pirinç mahsulünün ekildiği alanı azaltmalarını tavsiye etti.

Hindistan’da, muson yağmurlarının düzensiz dağılımı, bazı doğu eyaletlerinde ekime başlamak için yeterli yağış olmamasına rağmen, kuzeydeki bazı pirinç yetiştirilen eyaletlerde sellere yol açtı.

Hindistan Pirinç İhracatçıları Birliği başkanı PV Krishna Rao, normal üretim için iyi muson yağmurlarının gerekli olduğunu ve bunun da Yeni Delhi’nin ihracat yasağını geri almasına izin vereceğini söyledi.

Rao, küresel pirinç pazarında dengeyi yalnızca Hindistan tedarikinin sağlayabileceğini söyledi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) analisti Peter Klopp, “Hindistan’daki kısıtlamaların ne kadar süreyle yürürlükte kalacağını görmemiz gerekecek. Yasak ne kadar uzun sürerse, diğer ihracatçıların açığı kapatması o kadar zor olacak” dedi. ) Londrada.

Rajendra Jadhav’ın bildirdiği; Naveen Thukral tarafından Singapur’da ek düzenleme ve raporlama; Hanoi’den Khanh Phu, Bangkok’tan Banarat Thipjumbanat ve Chayote Setbunsareng tarafından ek raporlar; Shri Navaratnam tarafından düzenlendi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.