Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dua Lipa, hit şarkı Levitating için ikinci telif hakkı davasıyla karşı karşıya | Dua Lipa

Dua Lipa Florida’daki reggae grubundan bir haftadan kısa bir süre sonra Levitating adlı şarkısıyla ilgili ikinci bir telif hakkı davasıyla karşı karşıya. Şarkıcıya dava açın iddia edilen intihal için, Reklam Panosu Raporları.

Şarkı yazarları L Russell Brown ve Sandy Linzer, ABD Billboard Hot 100’de bir kadın sanatçının şimdiye kadarki en uzun 10’uncu şarkısı olan single’ın açılış melodisinin, Wiggle ve 1979 şarkılarının melodisinin “yinelenen bir versiyonu” olduğunu iddia ediyor. Giggle All Night ve 1980 şarkıları Don Diablo.

Brown ve Linzer’in avukatları hicivli bir şikayette “Davalılar, davacıların fikri mülkiyet haklarını ileri sürdüler.” “Davacılar davayı, sanıkların kasıtlı ihlallerinden kurtulamamaları için açıyor.”

Şarkı yazarları, Lipa’nın “önceki dönemleri kasten taklit ettiğini kabul ettiğini” ve 2020 albümü Future Nostalgia’nın “retro” sesinden tarihi müzikten “ilham aldığını” söyledikleri röportajların altını çizdi.

Dua Lipa: Kaldırma – Video

Dava, Levitating’in prequel’indeki “imza melodisinin” şarkılarının benzer bir bölümünü kopyaladığını ve başarısının anahtarı olarak Levitating’in bu bölümünün TikTok’taki popülaritesini gösterdiğini iddia ediyor.

“Video yaratıcıları sıklıkla TikTok’ta zaten kısa olan ses parçalarını kestiği için, imza melodisi genellikle bu viral videoların %50’sini veya daha fazlasını içerir.”

Takıma, Warner Music Group’un ticari markası Lipa ve şarkının bir remiksinde ve diğer şarkı yazarlığı ve prodüksiyon gösterilerinde yer alan rapçi DaBaby adı verildi. Brown ve Linzer şunları iddia etti: “İlham verici bir nostalji peşinde koşan sanıklar, davacıların yeniliklerini atıfta bulunmadan kopyaladılar.”

geçen hafta, Lipa, Floridalı grup Artikal Sound System tarafından dava edildiLevitating’in 2017’deki “Live Your Life” şarkısına çok benzediğini ve “Levitating’in bağımsız olarak yaratılmasının pek olası olmadığını” iddia etti.

Lipa, iddiaların hiçbirine yanıt vermedi. Guardian, şarkıcının temsilcileriyle temasa geçti.

READ  Katy Perry, yedi sezonun ardından 'American Idol'a veda ederken gözyaşı döktü