Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail’de Şifa liderinin tutuklanması ve hasta kalmasından endişeli | İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail’de Şifa liderinin tutuklanması ve hasta kalmasından endişeli |  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

İsrail, Dünya Sağlık Örgütü’nün tesisteki düzinelerce kişinin güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirmesi nedeniyle hastane müdürünün sorgulandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, bu hafta İsrail tarafından tutuklanan Gazze Şehri’ndeki El Şifa Hastanesi müdürü Muhammed Ebu Salmiya’nın akıbetiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, kuşatma altındaki Filistin topraklarındaki en büyük hastanenin müdürünün Çarşamba günü diğer beş sağlık çalışanı ile birlikte Birleşmiş Milletler’in hastaları tahliye etme misyonuna katılırken tutuklandığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, “Filistin Kızılayı’ndan 3, Sağlık Bakanlığı’ndan 3 sağlık çalışanı tutuklandı” dedi.

Açıklamada, o tarihten bu yana altı kişiden ikisinin serbest bırakıldığı, ancak “Al-Şifa Hastanesi müdürü de dahil olmak üzere geri kalan dört sağlık personelinin sağlık durumu hakkında hiçbir bilgimiz olmadığı” ifade edildi.

BM ajansı, “gözaltında tutuldukları süre boyunca yasal ve insan haklarına tam olarak saygı gösterilmesi” çağrısında bulundu.

İsrail ordusu sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ebu Salamiya’nın soruşturulduğunu söyledi.

IDF sözcüsü Doron Spielman, “Şu anda onu, aslında bütün bir terör ağının başında bulunan bir hastanenin müdürü olduğu gerçeği konusunda sorgulamaya devam ediyoruz” dedi.

“Neler olduğunu nasıl bilmez? Hastanedeki güvenlik kameralarında rehinelerimiz var.”

Geçtiğimiz hafta hastaneye baskın düzenleyen İsrail ordusu, Hamas savaşçılarının Şifa Hastanesi altındaki tünel kompleksini komuta merkezi olarak kullandığını iddia etti; Hamas ve hastane yetkilileri ise bu iddiayı defalarca yalanladı. İsrail iddialarını destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı.

Geriye kalan hastalar için endişe

Ebu Salamiya’nın, 7 Ekim’de Hamas savaşçılarının saldırılarının ardından İsrail’in hava saldırıları ve kara saldırıları için önemli bir merkez olan El Şifa Hastanesi’ndeki koşullar hakkında açıklamalar yaptığı uluslararası medyada sık sık yer aldı.

Bir hafta önce İsrail ordusu, aralarında hasta ve yerinden edilmiş Filistinlilerin de bulunduğu 7.000 kişinin barındığı El Şifa Hastanesi’nin boşaltılmasını emretti. Ancak taşınamayan onlarca hasta, az sayıda sağlık görevlisiyle birlikte içeride kaldı.

READ  Çin: Guangzhou'da gemi köprüsü arabalarla çarpıştı ve arabalar nehre daldı

Dünya Sağlık Örgütü, bir hafta içinde üç hastane tahliyesi gerçekleştirdiğini ve bir seferde 31 çocuğu hastaneden nakletmeyi başardığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Çarşamba günü Filistin Kızılayı işbirliğiyle gerçekleştirilen üçüncü operasyonda aralarında hastalar, yakınları ve sağlık çalışanlarının da bulunduğu 151 kişi tahliye edildi.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, ateşkesin yürürlüğe girmesiyle BM teşkilatının kuzey Gazze’deki hastanelerden mümkün olan en kısa sürede daha fazla tahliye üzerinde çalıştığını belirterek, Şifa Hastanesinde kalanların güvenliğine ilişkin endişelerini dile getirdi.

DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, “Şifa Hastanesi’nde kalan tahmini 100 hasta ve sağlık çalışanının güvenliği konusunda oldukça endişeliyiz” dedi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın, İsrail’in sağlık personelini sorgu için gözaltına aldığı yönündeki raporların ardından Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliğini askıya alacağını söyleyen yorumlarına yanıt vermeyi reddetti.