Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrailli bir doktor, serbest bırakılan rehinelerin zihinsel ve fiziksel iyileşmelerini anlatıyor

İsrailli bir doktor, serbest bırakılan rehinelerin zihinsel ve fiziksel iyileşmelerini anlatıyor

Nick Shiffrin:

Serbest bırakılan rehineler çok büyük psikolojik ve bazıları için fiziksel travmayla karşı karşıya.

Bugün erken saatlerde, artık yeniden özgür olan rehinelerle tanışan ekibin bir parçası olan, Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu’nun tıbbi ve dirençlilik ekibinin başkanı Profesör Hagai Levin ile konuştum.

Profesör, size sorarak başlayayım, nasıllar?

Hagai Levin, Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu: Bugün serbest bırakılan bazı rehinelerden iki kadının buraya geldiğini biliyoruz. Bazıları aileleriyle görüştü.

Bir aileden büyükannemin telefonda iyi konuştuğunu biliyorum. Yürürken çekilmiş bazı fotoğraflarını gördük, bu da cesaret verici. Ancak iyileşme süreci uzun olacaktır. Yalnızca psikolojik ve fiziksel desteğe ihtiyaç duymakla kalmayacak, aynı zamanda herhangi bir spesifik tıbbi sorunu dışlamak için muayene edilmeleri de gerekecektir.

Bazılarının tıbbi dosyalarını bildiğimi biliyoruz. Düzgün tedavi edilmemiş olabilecek ciddi kronik hastalıklardan muzdarip olduklarını biliyorum. Dolayısıyla hâlâ incelenmeleri gerekiyor ve buna paralel olarak 200’den fazla masum insan hâlâ Hamas’ın elinde tutuluyor ve iyileşmek için gerekli tıbbi ve psikolojik bakımı alamıyor.

Bu gece, hepsinin bu hafta serbest bırakılacağını veya en azından Kızıl Haç’ın onları ziyaret edip tedavi edeceğini umuyoruz.

READ  COVID, Çin'de zirveye ulaşır ve iki veya üç ay sürer ve bir dahaki sefere kırsal bölgeleri vurur