Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünyanın en güçlü okyanus akıntısı hızlanıyor ve sorunlara neden oluyor • Earth.com

Dünyanın en güçlü okyanus akıntısı hızlanıyor ve sorunlara neden oluyor • Earth.com

Antarktika Dairesel Akımı (ACC), Antarktika'yı çevreleyen ve küresel iklimi etkileyen, Dünya üzerindeki en güçlü akımdır.

Geçtiğimiz birkaç on yılda yapılan gözlemler bu olgunun hızlandığını gösteriyor. Uzmanlar bunun insan kaynaklı küresel ısınmanın bir sonucu mu yoksa doğal bir kalıp mı olduğundan emin değildi.

Ancak bilim adamları bu okyanus kuvvetinin giderek güçlendiğini keşfettiler. Bu gezegenimizin geleceği açısından ne anlama geliyor?

Okyanus derinlikleri

Uluslararası bir araştırmacı ekibi uzak, çalkantılı sulara cesur bir keşif gezisine çıktı. Amaç, ACC'nin davranışı ve Dünya'nın sıcaklığındaki değişiklikler hakkında milyonlarca yıllık kanıtları içeren tortu çekirdeklerini kurtarmaktı.

Dikkatli analizler sonucunda uzmanlar, tortu katmanlarının içerdiği sırları ortaya çıkardı.

Akıntı, iklim ve buz

Çalışma, Asya astronomi merkezinin hızı ile Dünya'nın genel sıcaklığı arasında tıpkı bir termostat gibi güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

Soğuk dönemlerde akıntı yavaşlar. Ancak geçmişte gezegen doğal olarak ısındığında akıntı buna hızlanarak karşılık verdi.

Gerçekten endişe verici olan şey, önceki ACC hızlanmalarının doğrudan Antarktika'daki önemli buz kayıplarıyla bağlantılı olmasıdır. ACC'de de benzer bir hızlanma gözlemliyoruz Şimdiinsan kaynaklı küresel ısınmadan kaynaklanıyor.

Bu, Antarktika'daki buzun muhtemelen geri çekilmeye devam edeceğini, bunun da deniz seviyelerinin yükselmesine yol açabileceğini ve hatta okyanusların atmosferden karbon emme yeteneğini etkileyebileceğini gösteriyor.

Antarktika akıntıları neden önemlidir?

Columbia Üniversitesi'nden jeokimyacı Gisela Winkler, “Bu, gezegendeki en güçlü ve en hızlı akıntı. Dünyanın iklim sistemindeki tartışmasız en önemli akıntı” dedi. Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi.

ACC, dünyanın iklim sisteminde önemli bir oyuncudur ve ısıyı ve besinleri dünya okyanusları boyunca yeniden dağıtan küresel bir taşıma bandı görevi görür.

ACC'nin özellikleri

geniş aralık: ACC, Antarktika çevresinde uzanan ve Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarını birbirine bağlayan en büyük okyanus akıntısıdır. Dünyayı tamamen çevreleyen ve herhangi bir kıtasal engelden arınmış olan tek okyanus akıntısıdır.

READ  Bilim adamları, büyük bir ölüm olayının ardındaki mikroskobik tehdidi açığa çıkarıyor

Boyut ve hız: Diğer tüm akarsulardan daha fazla su taşıyor – saniyede yaklaşık 135 milyon metreküp. Akışı rüzgar düzenlerinden, Dünyanın dönüşünden ve su yoğunluğundaki farklılıklardan etkilenir.

Derinlik ve genişlik: ACC, yüzeyden okyanus tabanına kadar uzanır, 4.000 metreye (yaklaşık 13.123 feet) kadar derinliğe ulaşır ve 2.000 kilometreye (yaklaşık 1.243 mil) kadar genişliğe ulaşır.

İdari Koordinasyon Komitesi İş İlanları

İklim düzenlemesi: ACC, küresel iklimin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Sıcak suyu ekvatordan kutuplara, soğuk suyu ise ekvatora doğru hareket ettirerek ısının gezegenin etrafında dağılmasına yardımcı olur.

Karbon tutumu: ACC'nin küresel karbon döngüsünde aktif bir rolü vardır. Atmosferden büyük miktarda karbondioksiti emerek onu yüzyıllarca depolanabileceği okyanusun derinliklerine taşıyor.

Besin dağılımı: ACC, suyu farklı derinliklerden hareket ettirerek (tabandaki su yüzeye yükselerek), besinleri derinliklerden yüzeye getirerek Antarktika çevresindeki ve ötesindeki deniz ekosistemlerini destekler.

ACC'nin önemi

Biyoçeşitliliği destekleyin: ACC'nin yüzeye çıkardığı besinler, Antarktika besin ağının temelini oluşturan fitoplanktonun çoğalmasını destekler ve krillerden balinalara kadar çeşitli deniz yaşamını sürdürür.

Küresel okyanus dolaşımı üzerindeki etki: ACC, Dünya'nın iklim sisteminin kritik bir bileşeni olan küresel taşıma bandını hareket ettiren Kuzey Atlantik'teki derin su kütlelerinin oluşumu da dahil olmak üzere küresel okyanus dolaşım modellerini etkiler.

İklim değişikliği endeksi: ACC'nin hızındaki veya düzenindeki değişiklikler, küresel iklim sistemindeki değişiklikleri gösterebilir. Artan batı rüzgarları nedeniyle hızlanması endişe verici çünkü deniz seviyesinin yükselmesi ve küresel sıcaklık düzenleri üzerinde etkileri olabilir.

Okyanusun Antarktika akıntısı üzerindeki etkisi

ACC hızlanması olayları doğrudan nasıl etkiler? İşte nasıl:

Antarktika'daki buz tabakaları eriyor

Güney Okyanusu üzerindeki rüzgarların gücü son birkaç on yılda yaklaşık %40 oranında artarak Asya Okyanus Merkezini itti ve sıcak suyu Antarktika'nın yüzen buz raflarına doğru çekti.

READ  Silika buzu, sıcak ötegezegen Jüpiter'in ateşli atmosferini kaplıyor

Bu raflar dev buzulları tutan dev tıkaçlar gibi davranıyor. Sıcak su onları aşağıdan aşındırarak erimelerine neden olur.

Winkler, “Bir buz küpünü havada bırakırsanız erimesi biraz zaman alır. Eğer onu ılık suyla temas ettirirseniz hızla kaybolur” diye açıklıyor.

Doğrulanmamış karbon sünger

Antarktika'yı çevreleyen okyanuslar, Dünya'nın karbon döngüsünün hayati bir bileşenidir. İnsanların atmosfere yaydığı karbondioksitin büyük bir kısmını (yaklaşık %40) emerler ve bir “karbon süngeri” görevi görürler.

Bu süreç, küresel ısınmayı azaltmak için çok önemlidir, çünkü karbondioksiti atmosferden uzaklaştırır, burada ısıyı hapsedebilir ve küresel ısınmaya katkıda bulunabilir.

Antarktika akıntısının geleceği

Araştırmacılar, “Bu sonuçlar, küresel ısınma devam ettikçe artan ACC akışını destekleyen jeolojik kanıtlar sağlıyor” dedi.

İnsanlar atmosfere sera gazları pompalamaya devam ettikçe ACC'nin de aynı tempoyu sürdüreceği neredeyse kesin. Bu muhtemelen Antarktika çevresinde daha yüksek sıcaklıklara yol açacak ve Batı Antarktika buz tabakasını daha da istikrarsızlaştıracak.

Büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında bulunan bu devasa buz rezervuarı, küresel deniz seviyelerini önemli ölçüde yükseltme potansiyeline sahip.

Antarktika Akıntısına dikkat etmenin zamanı geldi

ACC, artan sıcaklıklar veya eriyen Arktik buzulları kadar ilgi görmüyor ama belki de görmesi gerekiyor. Bu büyük akıntının gezegenimizin iklim sistemiyle karmaşık bir ilişkisi var ve bu sistemdeki değişikliklerin dünya çapında dalgalanma etkileri olacak.

Bu karmaşık kuvvetleri anlamak, sera gazı emisyonlarını azaltmanın yanı sıra, hızlanan ACC'nin, yükselen deniz seviyelerinin ve aşırı hava koşullarının dünyamızı yeniden şekillendirebileceği bir geleceğe hazırlanmak için çok önemlidir.

Çalışma dergide yayınlandı doğa.

—–

Okuduklarımı beğendin mi? İlgi çekici makaleler, özel içerik ve en son güncellemeleri almak için bültenimize abone olun.

Eric Ralls ve Earth.com tarafından sunulan ücretsiz bir uygulama olan EarthSnap'te bizi ziyaret edin.

READ  Brezilya'da bir titanozor yuvalama noktası bulundu

—–