Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Eutelsat misyonu, SpaceX için mümkün olan ilk üçlü Falcon 9 fırlatma gününü işaret ediyor – Spaceflight Now

Eutelsat misyonu, SpaceX için mümkün olan ilk üçlü Falcon 9 fırlatma gününü işaret ediyor – Spaceflight Now
Eutelsat 36D uydusunu taşıyan Falcon 9 roketi, 30 Mart 2024'te NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan havalanıyor. Resim: Adam Bernstein/Spaceflight Now

SpaceX, Cumartesi akşamı beş saatten kısa sürede üç fırlatma potansiyeli ile iddialı bir fırlatma temposuna ulaşmayı hedefliyor. İlk iki Falcon 9 roketinin Florida'nın Uzay Sahili'nden ayrılması planlanıyor ve son görev Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılacak.

Gemide ilk sırada, NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan saat 17.52'de (EDT) (2152 UTC) kalkan Eutelsat 36D misyonu vardı.

Bu görevi destekleyen Falcon 9'un ilk aşama güçlendiricisi, kuyruk numarası B1076, 12. kez SpaceX filosuna fırlatıldı. Daha önce Ticari İkmal Hizmetleri Dragon 26th (CRS-26)'nın Uluslararası Uzay İstasyonuna uçuşu, Intelsat IS-40e ve Ovzon-3 gibi görevleri desteklemişti.

Kalkıştan yaklaşık 8,5 dakika sonra, SpaceX'in “sadece talimatları okuyun” drone'u B1076 Atlantik Okyanusu'na indi. Bu, JRTI'ye yapılan 76. iniş ve bugüne kadarki 289. güçlendirici inişti.

Tamamen elektrikli Eutelsat 36D uydusu, Fransa'nın Toulouse kentinden Florida'ya taşınmaya hazır. Resim: Airbus

Bu görevin yükü, uydu üreticisi Airbus'a göre 4 x 5 m x 4 m veya küçük bir kamyon boyutunda olan Eutelsat 36D uydusudur. Sabit iletişim uydusu, Airbus'ın A330-200 platformunu temel alan yeni BelugaXL uçağıyla 11 Mart Pazartesi günü Florida'ya ulaştı.

Uydu, Airbus Eutelsat tarafından üretilen 22. sabit uydudur. 70 fiziksel Ku-bant alıcı-vericisine sahiptir ve Airbus'un Eurostar Neo uydu veriyolunu temel almaktadır. Eutelsat, 36 derece doğu konumundaki Eutelsat 36B uydusunun yerini alacağını söyledi.

Uydu, Afrika ve Avrasya bölgelerinde “1.100'den fazla TV kanalını milyonlarca eve ulaştırmanın” yanı sıra, Airbus Defence and Space tarafından karasal iletişimi desteklemek üzere en son Ultra Yüksek Frekans (UHF) yükünü taşımak üzere de seçildi. . Eutelsat yaptığı açıklamada “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi” dedi.

Eutelsat 36D uydusunun 36 derece doğu yörüngesindeki görünümü. Grafik: Eutelsat

Eutelsat 36D görevini başlatma girişiminin ardından SpaceX, iki Starlink uydu görevini de başlatmayı umuyor. Bunlardan ilki olan Starlink 6-45'in, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40'tan (SLC-40) saat 21.02'de EDT'de (0102 UTC) havalanması planlanıyor.

READ  Satürn'ün çarpıcı halkaları 2025'te 'kaybolacak'. Bunun sorumlusu optik illüzyon

Falcon 9'un gecedeki üçüncü uçuşu Doğu Uzay Fırlatma Kompleksi 4'ten (SLC-4E) 19:30 PST'de (22:30 EDT (0230 UTC)) başlayacak. Bu görevin başlangıçta Perşembe gecesi başlaması planlanmıştı, ancak daha sonra gerçekleştirilecekti. Büyük bir fırtına sistemi Güney Kaliforniya'yı vurduğundan ve bölgenin Pazar gününe kadar temizlenmesi beklenmediğinden Cuma gününe ve ardından Cumartesi gününe ertelendi; dolayısıyla bu görevde daha fazla gecikme yaşanması muhtemel.

Eutelsat 36D uydusunu taşıyan Falcon 9 roketi, NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki basın alanında Amerikan bayrağı altında gökyüzüne yükselirken görüldü. Resim: Michael Caine/Şimdiki Uzay Uçuşu