Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünyanın geleceği yaşanmaz bir cehennem dünyasıdır

Dünyanın geleceği yaşanmaz bir cehennem dünyasıdır

Dünya Gezegeni 4,5 milyar yıldır öyle ya da böyle var ve bu süre zarfında çok değişti. Erimiş, çalkalanan bir magma topu olarak başlayan şey, sonunda azaldı ve birkaç küçük tektonik plaka oluştu; Yaklaşık birkaç milyar yıl sonra gezegen, çeşitli süper kıta oluşumlarıyla donatıldı ve yaşamla dolup taştı.

Ancak kozmik açıdan bakıldığında Dünya hala genç. Potansiyel ömrünün ancak üçte birinden fazlasını tamamladık ve daha yapılacak pek çok değişiklik var.

Ne yazık ki bunlardan kurtulmamız pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan ve önümüzdeki 250 milyon yılın iklimini modellemek için süper bilgisayarların kullanıldığı bir araştırmaya göre, geleceğin dünyası bir kez daha tek bir süper kıtanın hakimiyetinde olacak ve hiçbir memeli için neredeyse yaşanmaz hale gelecek.

Bristol Üniversitesi Cabot Çevre Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi ve çalışmanın baş yazarı Alexander Farnsworth, “Uzak geleceğe ilişkin görünüm çok kasvetli görünüyor” dedi. ifade.

“Karbondioksit seviyeleri mevcut seviyelerin iki katı olabilir” diye açıkladı. “Güneş’in ayrıca yaklaşık %2,5 ek radyasyon yaymasının beklenmesi ve süper kıtanın öncelikle sıcak, nemli tropikal bölgelerde bulunması nedeniyle, gezegenin büyük bir kısmında 40 ila 70 santigrat derece sıcaklıklar yaşanabilir.” [104 to 158 °F]”.

Farnsworth, eski süper kıta Pangea’ya atıfta bulunarak Pangea Ultima olarak bilinen yeni süper kıtanın “üçlü bir felaket” yaratacağını söyledi: Dünya yalnızca karbondioksitte yaklaşık yüzde 50’lik bir artışla karşı karşıya kalmayacak.2 atmosferde mevcut seviyelerin üzerinde; Güneş şu anda olduğundan daha sıcak olmakla kalmayacak, aynı zamanda Yaşlandıkça bu tüm yıldızların başına gelirYerçekimi ile çekirdekte meydana gelen füzyon arasındaki itme ve çekme gelişimi nedeniyle – ancak süper kıtanın büyüklüğü onu neredeyse tamamen yaşanmaz hale getirecektir. bu yüzden Kıta etkisi – Kıyı bölgelerinin iç bölgelere göre daha serin ve nemli olması ve yaz ve kış sıcaklıklarının örneğin Lawrence, Kansas’ta Baltimore’a göre daha aşırı olmasının nedeni.

READ  Taş Devri insanları bir zamanlar lav tüpü mağaralarına sığınmıştı

Farnsworth, “Sonuç, memeliler için yiyecek ve su kaynaklarından yoksun, çoğunlukla düşmanca bir ortamdır” dedi. “40 ila 50 santigrat derece arasındaki yaygın sıcaklıklar ve hatta aşırı günlük sıcaklıklar, yüksek nem seviyeleriyle birleşince, sonuçta kaderimizi belirleyecek. İnsanlar – diğer birçok türle birlikte – bu ısıdan ter yoluyla kurtulamamaları nedeniyle ölecekler. , vücutlarını soğutuyorlar.

Ve önemli nokta şu: Bu en iyi senaryodur. “Biz inanıyoruz ki CO2 Çalışmanın hesaplamalarını yöneten Leeds Üniversitesi’nde Dünya sistemi evrimi profesörü Benjamin Mills, “Yoğunluk bugün milyonda 400 parçadan (ppm) gelecekte milyonlarca yılda 600 ppm’nin üzerine çıkabilir” diye açıkladı. “Elbette bu, insanların fosil yakıtları yakmayı bırakacağını varsayıyor, aksi takdirde bu rakamları çok daha erken görürdük.”

Bu nedenle, çalışma Dünya’nın milyonlarca yıl sonrasının önsezili bir resmini çizerken, yazarlar bizi ufukta beliren sorunları unutmamamız konusunda uyarıyor. Bristol Üniversitesi’nde iklim değişikliği ve sağlık alanında araştırma görevlisi olan Eunice Lu, “İnsanların sera gazı emisyonlarının bir sonucu olan, karşı karşıya olduğumuz mevcut iklim krizini gözden kaçırmamamız son derece önemli” diye uyardı. -araştırmanın yazarı. kağıt.

“Halihazırda insan sağlığına zarar veren aşırı sıcaklardan dolayı sıkıntı çekiyoruz” dedi. “Bu nedenle net sıfır emisyona mümkün olan en kısa sürede ulaşmak çok önemli.”

Çalışma dergide yayınlandı Doğal yer bilimleri.