Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Starbase genişlemeye devam ederken SpaceX bir sonraki Starship test uçuşuna yaklaşıyor

Starbase genişlemeye devam ederken SpaceX bir sonraki Starship test uçuşuna yaklaşıyor

WASHINGTON — SpaceX bir sonraki Starship test uçuşuna hazırlanırken şirket aynı zamanda bu araçları inşa etmek ve fırlatmak için Teksas’taki tesislerini de genişletiyor.

SpaceX, dördüncü entegre test uçuşunu gerçekleştirecek, araca yakıt dolduracak ve eğitim geri sayımına girecek araç için 20 Mayıs’ta test tatbikatını tamamladı. Bu prova, SpaceX’in fırlatma girişiminden önceki son kilometre taşlarından biriydi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, “Starship 4’ün uçuşu yaklaşık iki hafta içinde gerçekleşecek” dedi. Sosyal medyada ortaya çıktı Testten sonra. “Birincil amaç maksimum ısı geri dönüşünü elde etmektir.” Uzay aracının üst kısmı veya gemisi, 14 Mart’taki bir önceki test uçuşunda yeniden giriş sırasında parçalandı.

SpaceX’in ayrıca Federal Havacılık İdaresi’nden güncellenmiş bir fırlatma lisansına ihtiyacı olacak. 39 yaşındasen Nisan Uzay Sempozyumunda, FAA’nın ticari uzay taşımacılığından sorumlu yönetici yardımcısı Kelvin Coleman, lisans değişikliğinin Mayıs ayında tamamlanmasının mümkün olduğunu söyledi ancak ay sonuna kadar hazır olacağını teyit etmekten kaçındı.

Başka bir SpaceX yetkilisi yakın zamanda FAA’nın güncellenmiş lisansı yayınlamasının ardından Starship’in fırlatılmaya hazır olmasını beklediğini söyledi. Starbase genel müdürü ve NASA’nın insanlı uzay uçuşu programlarından sorumlu eski yönetici yardımcısı Kathy Lueders, “Hala FAA ile lisanslama üzerinde çalışıyoruz” dedi. 14 Mayıs’ta Harlingen, Teksas’taki etkinlikte“T’lerin son dakika geçişlerinden ve i’lerin noktalanmasından geçtiklerini” söylüyorlar.

Mayıs sonu Haziran başında ruhsatı almayı umuyoruz” dedi. “Bu lisansı aldığımız ilk gün uçmaya başlayacağız.”

Yerel bir ekonomik gruba yapılan sunumun büyük bir kısmı şirketin, SpaceX’in Yıldız Gemileri ve Süper Ağır Güçlendiriciler ürettiği Starbase’i geliştirmesine odaklandı. Lueders, Rio Grande Nehri’nin Meksika Körfezi ile buluştuğu yerin yakınındaki iki şeritli otoyolun sonunda yer alan tesiste SpaceX çalışanları ve yüklenicileri de dahil olmak üzere 3.000’den fazla kişinin her gün çalıştığını söyledi.

READ  Elektrikli yılan balıklarının garip genetik etkisini ortaya çıkarmak

Tesisleri donatmak için bu alana milyarlarca dolar yatırım yaptık” dedi. “4. Otoyolun sonuna inşaat yapmak kolay değil.” Sunumundan bir slaytta, SpaceX’in, tesisin 2014 yılındaki sembolik inşasından bu yana Starbase altyapısına 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı ve şu anda Starbase ve Teksas’ta bulunan diğer tesislere yılda 1,1 milyar dolar harcadığı belirtildi. Şirketin faaliyetlerine ilişkin 2021 Ekonomik Etki Raporu’na yönelik bir güncellemenin önümüzdeki birkaç hafta içinde hazır olması gerektiğini söyledi.

Öncelik, Starfactory adı verilen, 1 milyon metrekarelik alanı kaplayacak ve uzay aracı bileşenlerini inşa etmek için kullanılan çadırların yerini alacak büyük bir üretim tesisi inşa etmek. “Bir yıl önce Elon, ‘Biliyorsunuz, bu çadırlardan kurtulmamız gerekiyor ve burası artık kalıcı bir alan olacak’ demişti” diye anımsıyor “Yani daha sonra bir GigaStarship fabrikası inşa edeceğiz.” Şirketin bu fabrikayı yıl sonuna kadar tamamlamayı planladığını söyledi.

SpaceX’in Starbase’in mühendislik iş gücünü pekiştirmek için bir ofis binasının yanı sıra ikinci bir yüksek bina inşa ettiğini söyledi. Şirket ayrıca Starship için mevcut olanın yakınında ikinci bir yörünge fırlatma rampası inşa ediyor.

Teksas’taki altyapının yanı sıra SpaceX, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Kompleksi 39A’da bir Starship fırlatma kompleksi üzerinde çalışıyor. Federal Havacılık İdaresi 10 Mayıs’ta, buradaki yükseltilmiş Starship altyapısına yönelik bir çevresel etki beyanı üzerinde çalışmaya başladığını duyururken, Hava Kuvvetleri Bakanlığı’nın paralel bir çalışması da yakındaki Cape Canaveral Uzayı’ndaki iki bölgedeki potansiyel uzay aracı fırlatma tesislerini inceliyor. İstasyon.

Musk, 2022’deki bir etkinlikte Starbase’in, Florida’nın operasyonel lansmanlara ev sahipliği yaptığı Starship çalışmaları için bir “ileri Ar-Ge sitesi” haline geleceğini öne sürdü, ancak Lueders, hem Teksas hem de Florida’nın Starship görevlerini destekleme fırsatları olacağını söyledi.

READ  Yeniden sınıflandırılan galaksi artık doğrudan Dünya'yı işaret eden süper kütleli bir kara delik.

Özellikle NASA’nın İnsan İniş Sistemi programı için uzay aracını fırlatırken, “Manifestomuzu karşılayabilmek için iki fırlatma alanına ihtiyacımız var” dedi. “Bir iniş, 15 taşıyıcının fırlatılmasını gerektirecek ve bunun belirli bir süre içinde yapılması gerekiyor.” 15 taşıyıcı lansmanına ilişkin bu tahmin, Ocak ayında sağlanan “10” fırlatma tahmini de dahil olmak üzere diğer şirket yetkililerinin daha önce belirttiklerinden daha yüksek.

“Bu bizim omurga alanımız olacak, ancak aynı zamanda Florida üssüne de ihtiyacımız olacak, böylece görevlerin sayısını ve sırasını yerine getirebiliriz” diye bitirdi.

Aynı zamanda çalışanların yaşam kalitesinden siteye giden tek yoldaki trafiğin iyileştirilmesine kadar Starbase’in diğer yönleri ve bunun toplum üzerindeki etkisi üzerinde çalıştığını söyledi. Starbase yolundaki trafik ışıklarının zamanlaması ve Brownsville’in doğu yakasında otel ve restoran gelişiminin teşvik edilmesi gibi konularda yerel ve eyalet yetkilileriyle görüşmeler devam ederken, “Bu bizim için artık kritik bir aşama” dedi. Yıldız Üssü’ne en yakın kısım.

Bunlar aynı zamanda Starbase için daha sonraki altyapı iyileştirmeleriyle ilgili tartışmalardı, dedi ki, “böylece Interstate 4’ün sonunda uzun vadede iş yapabileceğimiz bir yerimiz olsun.”