Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünyanın her 27 milyon yılda bir gizemli bir ‘kalp atışı’ oluyor: ScienceAlert

Dünyanın her 27 milyon yılda bir gizemli bir ‘kalp atışı’ oluyor: ScienceAlert

Aradan geçen 260 milyon yılda dinozorlar gelip gitti, Pangea bugün gördüğümüz kıtalara ve adalara bölündü ve insanlar, yaşadığımız dünyayı hızla ve geri dönülemez biçimde değiştirdi.

Ama tüm bunlara rağmen Dünya zamanı tutuyormuş gibi görünüyordu. Antik jeolojik olaylara ilişkin araştırmalar, gezegenimizin her 27 milyon yılda bir jeolojik aktivitenin yavaş ve istikrarlı bir “kalp atışına” sahip olduğunu göstermektedir.

Volkanik aktivite, kitlesel yok oluş, levhaların yeniden düzenlenmesi ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi kümelenmiş jeolojik olayların nabzı, inanılmaz derecede yavaş, 27,5 milyon yıllık yıkıcı gelgit döngüsünden oluşuyor. Ama ne mutlu ki araştırmacılar bir sonraki “nabız”a kadar 20 milyon yıl daha kaldığına inanıyor.

“Birçok jeolog, jeolojik olayların zaman içinde rastgele gerçekleştiğine inanıyor.” New York Üniversitesi’nden yer bilimci ve çalışmanın baş yazarı Michael Rampino şunları söyledi:2021 beyanında.

“Ancak çalışmamız ortak bir döngü için istatistiksel kanıt sağlıyor ve bu jeolojik olayların rastgele olmaktan çok birbiriyle bağlantılı olduğunu öne sürüyor.”

Ekip, son 260 milyon yıldaki 89 iyi anlaşılmış jeolojik olayın yaşını analiz etti.

Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, bu zamanların bazıları zorluydu; dünyayı değiştiren bu olayların sekizden fazlası, küçük jeolojik zaman ölçeklerinde bir araya gelerek felaket niteliğindeki “nabzı” oluşturdu.

(Rampino ve diğerleri, Yer Bilimlerinin Sınırları2021)

“Bu olaylar denizde ve denizde olmayan yok oluş zamanlarını, büyük okyanus anoksik olaylarını, kıtasal bazalt taşkın patlamalarını, deniz seviyesindeki dalgalanmaları, levhalar içindeki küresel magma titreşimlerini ve deniz tabanı yayılma ve levha yeniden düzenleme oranlarındaki değişim zamanlarını içerir.” ekip makalelerinde şunu yazdı.

“Sonuçlarımız, küresel jeolojik olayların genellikle birbiriyle bağlantılı olduğunu ve yaklaşık 27,5 milyon yıllık temel bir döngüyle darbeler halinde meydana geldiğini gösteriyor.”

READ  NASA, 'itibar risklerine' rağmen UFO'lar üzerinde çalışma başlattı

Jeologlar uzun süredir jeolojik olayların olası döngüsünü inceliyorlar. 1920’li ve 1930’lu yıllara dönersek, o dönemin bilim adamları jeolojik kayıtların 30 milyon yıllık bir döngüye sahip olduğunu öne sürerken, 1980’li ve 1990’lı yıllardaki araştırmacılar kendilerine bir dizi jeolojik veri sağlamak için zamanın en iyi tarihlenen jeolojik olaylarını kullandılar. olaylar. “Darbeler” arasındaki uzunluk 26,2 ila 30,6 milyon yıl arasındadır.

Şimdi her şey yolunda görünüyor, 27,5 milyon yıl tam da beklediğimiz gibi. A Çalışma 2020 sonlarında yayınlandı Aynı yazarlar, bu 27,5 milyon yıllık dönemin aynı zamanda kitlesel yok oluşların da meydana geldiği dönem olduğunu öne sürdüler.

“Bu makale çok iyi, ama aslında bu fenomen hakkında daha iyi bir makale olduğunu düşünüyorum [a 2018 paper by] Bu araştırmaya dahil olmayan Adelaide Üniversitesi’nden tektonik jeolog Alan Collins, 2021’de ScienceAlert’e Müller ve Dutkiewicz” dedi.

Hangi 2018 makalesiSidney Üniversitesi’nden iki araştırmacı, Dünya’nın karbon döngüsünü ve levha tektoniğini inceledi ve döngünün yaklaşık 26 milyon yıl uzunluğunda olduğu sonucuna vardı.

Collins, bu son çalışmada ekibin incelediği olayların çoğunun nedensel olaylar olduğunu, yani birinin doğrudan diğerine neden olduğunu ve dolayısıyla 89 olaydan bazılarının birbiriyle bağlantılı olduğunu açıkladı: örneğin, denizlerde yok oluşa neden olan hipoksik olaylar.

Şöyle ekledi: “Bununla birlikte, bu 26-30 milyon yıllık periyodiklik gerçek gibi görünüyor ve daha uzun bir zaman periyoduna yayılıyor – ve bunun arkasında yatan nedenin ne olduğu da belli değil!”

Rampino ve ekibinin yürüttüğü başka araştırmalar da var Önerilen kuyruklu yıldız çarpmaları Sebebi bu olabilir ve hatta bir uzay araştırmacısı bunun sebebinin Dokuzuncu Gezegen olduğunu öne sürdü.

Ancak Dünya’nın gerçekten jeolojik bir “kalp atışı” varsa, bu Dünya’ya biraz daha yakın bir şeyden kaynaklanıyor olabilir.

READ  Atomik "nefes" - kuantum teknolojisi için yeni bir yapı taşı

“Bu periyodik tektonik darbeler ve iklim değişikliği, tektonik plakaların ve manto tüylerinin dinamikleriyle bağlantılı jeofizik süreçlerin sonucu olabilir veya bunun yerine, Dünya’nın güneş sistemi ve galaksideki hareketleriyle bağlantılı astronomik döngüler tarafından ritmik olabilir.” Ekip yazdı Çalışmalarında.

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Yer Bilimlerinin Sınırları.

Bu makalenin önceki bir sürümü Haziran 2021’de yayınlanmıştı.