Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünya’nın iki katı büyüklüğünde, tamamen bir okyanusla kaplanmış olabilecek nadir bir gezegen bulundu.

Dünya’nın iki katı büyüklüğünde, tamamen bir okyanusla kaplanmış olabilecek nadir bir gezegen bulundu.

Yüzlerce ışıkyılı uzaklıkta nadir bir gezegen keşfedildi ve bu, evrendeki gezegen oluşumlarını anlamamızın anahtarı olabilir.

5.300’den fazla ötegezegen keşfedildi, ancak çok azı yeni kaydedilen TOI-733b’nin tanımıyla eşleşiyor.

245 ışıkyılı uzaklıkta bulunan TOI-733b, Dünya’nın neredeyse iki katı büyüklüğünde ve bizimkinden biraz daha küçük bir güneşin yörüngesinde dönüyor.

Pek çok ötegezegen olmasına rağmen, Dünya’nın yarıçapının bir ila iki katı arasında yer alan şaşırtıcı derecede küçük bir sayı vardır ve bu büyüklük onları bilim adamlarının ilgisini çeker.

abonelik Indy100’den haftalık ücretsiz yeni bültenimize

Araştırma, İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden Iskra Georgieva liderliğindeki bir gökbilimciler ekibi tarafından yürütüldü. yılında yayınlanmak üzere kabul edilmiştir. Astronomi ve astrofizik.

NASA’nın TESS teleskobu tarafından gezegende veri toplandıktan sonra ekip TOI-733b’ye odaklandı.

iStock

Bir gezegenin yoğunluğu iki şeye işaret eder – ya tamamen suyla kaplıdır ya da atmosferini tamamen kaybetmiştir.

Kanıtlar, TOI-733b’nin atmosferinin yavaş yavaş tükendiği fikrine işaret ediyor. Bunun nedeni, gezegenin yörüngesinde yalnızca 4,9 günde dolandığı yıldızına olan yakınlığıdır. Atmosfer yanarsa, bu yakında kayalık bir gezegene dönüşebileceği anlamına gelir.

Diğer bir olasılık da, gezegenin su buharı dolu bir atmosferi korurken hidrojen ve helyumu kaybetmiş olmasıdır.

“TOI-733b’nin ikincil bir atmosfere sahip olup olmadığı veya bir okyanus gezegeni olup olmadığı sorusunun cevabı, arkasında daha ağır uçucu maddelerden oluşan buharlı bir atmosfer bırakmak için H/He’sinin yüzde 10’unu kaybeden Neptün benzeri bir gezegen arasında ayrım yapmaya indirgenebilir. oluşan ve nispeten değişmeden kalan “gelişimi boyunca.”

“Bu makalenin kapsamı dışında olsa da, bu soruya bir cevap bulmak, ötegezegenleri anlamamız için geniş çıkarımlara sahip olacaktır.”

Ekip yazmaya devam etti: “Tüm açıklamalara göre, TOI-733 b ilginç bir gezegen gibi görünüyor ve ötegezegen biliminin daha büyük gizemlerini çözmenin küçük ama önemli bir parçası olma potansiyeline sahip.

READ  NASA'nın Mars gezgini, Mars'taki ilk örneği düşürdü

“Sürekli artan derinlemesine teorik analizler ve mevcut ve gelecek tesisler tarafından yüksek çözünürlüklü takip vaadi ile, gezegen oluşumu ve evrimi ile ilgili önemli sorulara cevap bulmak için doğru yolda görünüyoruz.”

Görüşlerinizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yükselmesine yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki oy simgesine tıklayın.