Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gökbilimciler, “korkunç” bir spagetti olayında devasa bir yıldızı parçalayan “korkunç Barbie” süper kütleli bir kara delik keşfettiler.

Gökbilimciler çok etkileyici bir şey keşfettiler Dev kara delik Bir yıldızı yutar – ve kısmen korkunç güçleri nedeniyle ona “Korkunç Barbie” lakabını takmışlardır. Bilim adamları onu, gece göğünün unutulmuş bir köşesinde gizlenmiş bulunan “en parlak, enerjik ve uzun ömürlü, uçup giden nesnelerden” biri olarak tanımladılar.

Purdue Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Bhagya Subrayan, dedi Araştırmacılar, kara deliğin “bir yıldızı yakalayıp parçaladığına” inanıyor.spagettieff. Nesne şurada belgelenmiştir: Astrofizik Dergi Mektuplarırastgele olarak ZTF20abrbeie’ye atandı ve bu da onun modern takma adının oluşturulmasına yol açtı.

“Çıkış” ölüm olayı, Purdue laboratuvarı gibi diğer teleskopik veriler arasında yıllarca tespit edilmeden kalırken yapay zeka Akıllı Geçici İzleme için Öneri Motoru (REFITT) olan motor, “korkunç” anormalliklerin tespit edilmesine yardımcı oldu.

“Korkunç Barbie”, gökbilimcilerin şimdiye kadar kaydedilen en enerjik ve en parlak geçişlerden birine verdikleri takma addır: devasa bir yıldızı parçalayan süper kütleli bir kara delik.

Getty Images aracılığıyla Mark Garlick Fotoğraf Kitaplığı / Bilimi


REFITT, araştırmacıların uzaydaki ilginç fenomenleri bulmasına yardımcı olmak için “milyonlarca uyarıyı tarar” – ancak Korkunç Barbie gibi göz önünde gizli bir şey için bilgisayarın arayacak bir “modeli” yoktur.

Araştırmacılar olayı “gülünç” olarak nitelendirdi.

Fizik ve astronomi yardımcı doçenti Danny Milisavljeviç, “Tipik bir süpernovayı alıp bin kez çarparsanız, onun ne kadar parlak olduğunu hâlâ bilemeyiz ve süpernovalar gökyüzündeki en parlak nesneler arasındadır” dedi. “Bu şimdiye kadar karşılaştığım en enerjik fenomen.”

“Süpernova araştırmacılarından” oluşan bir ekip, Barbie’nin korkutucu parlaklığının “herhangi bir gözlemlenen veya teorik süpernovayı aştığını” buldu ve onları olayı şu şekilde sınıflandırmaya sevk etti: gelgit bozukluğubir yıldızdan gelen malzemenin bir kara delik tarafından parçalandığı.

Ve tıpkı Barbie’nin yeni bir işi bitirmesi gibi, Korkunç Barbie de interneti bitirerek filmin lakabından ilham alan mem’leri ateşledi.Bir yıldız geçici olarak tanımlanır, yani yüzyıllar veya bin yıl yerine sadece saatler veya günler içinde görünebilir, kaybolabilir veya önemli ölçüde değişebilir. Geçici olayların çoğu yalnızca haftalar veya aylarca sürse de, bu 800 günden fazla sürdü ve veriler, “daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen” bir süre olan birkaç yıl daha görülebileceğini gösteriyor. Supriyan dedi.

Araştırmaya göre hedef “hala geliştirilme aşamasında” ve araştırmacılar umut ediyor sürekli izleme NASA’nın James Webb ve Hubble Uzay Teleskoplarını kullanmak, sonunda Barbie’nin ana galaksisinin yerini belirlemelerine izin verecek.

Milisavljeviç, “Bunun gibi keşifler, evrendeki gizemleri çözmeye ve harikaları keşfetmeye devam ettiğimiz gerçeğine gerçekten gözlerimizi açıyor – daha önce kimsenin görmediği şeyler” dedi.

READ  Gökbilimciler ve uzay meraklıları en sevdikleri ötegezegenlerde