Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

''Dünya'nın iki katı büyüklüğünde''

''Dünya'nın iki katı büyüklüğünde''

Büyük Kırmızı Nokta, Voyager uzay aracı tarafından en son ölçüldüğünden beri küçülüyor

NASA rutin olarak evrenimizin çarpıcı görüntülerini çekerek uzay meraklılarını hayrete düşürüyor. NASA'nın Instagram hesabı, gezegenimizi, galaksilerimizi ve diğer gök cisimlerini gösteren eğitici videoları ve muhteşem fotoğrafları izlemeyi sevenler için bir hazinedir.

Yakın zamanda uzay organizasyonu, Juno uzay aracı tarafından çekilen Jüpiter'in Büyük Kırmızı Noktasının çarpıcı bir görüntüsünü paylaştı. Görüntü, devasa gezegeni keşfeden Juno uzay sondası tarafından yaklaşık 13.917 kilometre mesafeden çekildi. Büyük Kırmızı Nokta, Dünya'nın iki katı büyüklüğünde ve 350 yıldan fazla süredir ortalıkta dolaşan bir fırtınadır.

NASA görüntüsü merkezde kahverengi, turuncu ve kırmızı sarmal parçalarla çevrelenmiş Büyük Kırmızı Noktayı gösteriyor. Jüpiter'in ufku görüntünün üst kısmında bej, kahverengi ve mavi tonlarıyla kontrast oluşturarak görünüyor.

Buradaki resme bakın:

NASA'ya göre, Jüpiter'in atmosferindeki yüksek basınç bölgesi, 350 yılı aşkın bir süredir antisiklonik bir fırtına üretiyor ve bu da gaz devi gezegenin en bilinen özelliğini oluşturuyor.

Ancak yeni görüntü, Büyük Kırmızı Leke'nin Voyager uzay aracı tarafından en son 1979'da ölçüldüğünden bu yana küçüldüğünü ve son kırk yılda yüksekliğinin sekizde bir oranında, genişliğinin ise en az üçte bir oranında azaldığını ortaya koyuyor.

Büyük Kırmızı Nokta hala Dünya'nın yaklaşık iki katı kadar büyük ve Juno'nun son araştırmaları fırtınanın gezegenin bulutlarının yaklaşık 200 mil (300 km) altına battığını gösteriyor. NASA, Jüpiter'de fırtınaları zayıflatacak sağlam bir zemin bulunmadığından, Büyük Kırmızı Noktadaki rüzgarların yaklaşık 400 mil (643 km / saat) hızlarda zirveye çıktığını ekledi.

2011 yılında fırlatılan basketbol sahası büyüklüğündeki Juno uzay aracı, Jüpiter'i ziyaret eden sekizinci uzay aracıdır. 4 Temmuz 2016'da Jüpiter'in yörüngesine girdi. Devasa gezegeni belgelemeye yönelik genişletilmiş görevi şu anda üçüncü yılında.

READ  Meclis tasarısı, ExoMars'ta işbirliğini engelleyerek Mars örnek iadesini tamamen finanse edecek