Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları laboratuvarda yapay yaşam yaratmaya bir adım daha yaklaştı

Bilim insanları laboratuvarda yapay yaşam yaratmaya bir adım daha yaklaştı

A Tartışmalı teori Yaşamın, RNA'nın kendiliğinden çoğalmaya başlamasıyla başladığını öne sürüyor ve şimdi araştırmacılar bu sürecin bir kısmını laboratuvarda kopyaladıklarını iddia ediyorlar.

içinde İle röportajlar Washington PostBilim adamları, diğer RNA türlerinin kopyalarını yapan bir RNA molekülü yarattıklarını ve böylece uzmanlarını laboratuvarda Dünya'daki erken yaşam için gerekli koşulları yaratmaya yaklaştırdıklarını söylüyorlar.

Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü'ndeki bilim insanları, DNA veya proteinler bulunmadan önce ribonükleik asidin (RNA) “” olarak adlandırılan şeyin birincil bileşeni olarak var olduğu teorisi üzerinde çalıştı.İlkel çorba“.

Araştırmalarının bir parçası olarak, Ve Ebu Raporlara göre, diğer molekülleri tam olarak kopyalayan ve işleyen bir enzimle sonuçlanan, laboratuvarda sentezlenmiş bir RNA molekülü yarattılar. Artık enstitü, yaşamın erken evrim aşamalarını benzeri görülmemiş yöntemlerle incelemeye hazırlanıyor.

Gerald Joyce, Salk'ın başkanı ve A'nın ortak yazarı Yeni kağıt Yayınlanan araştırma hakkında Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler KitabıSöylemek Ve Ebu Araştırmacıların laboratuvarda ürettiği molekül henüz kendini kopyalamamış olsa da, yarattıkları molekül laboratuvarda yaşamın yaratılmasına yönelik büyük bir adımı temsil ediyor.

Eğer RNA yaratılırsa o zaman O Salk'ın başkanı kendisini kopyalayabildiğini ve “o zaman hayatta olabileceğini” söyledi.

Joyce, “Bu, laboratuvarda veya prensip olarak evrenin herhangi bir yerinde yaşamın nasıl ortaya çıkabileceğinin yoludur” dedi.

beğenmek Ve Ebu Darwinci evrimin gerçekleşebilmesi için RNA'nın orijinaline çok yakın kopyalar yapması gerektiğini açıklıyor. Bir şeyler ters giderse, işler eski, bozuk bir kamera gibi hızla kötüye gitmeye başlar – ya da meme dünyasında, “Aşırı korku“Sonsuz reklamların ekran görüntüsünün alınmasından kaynaklanan görüntü; sonraki her versiyon, orijinal kaynak materyalin ne olduğu ilk etapta belirsiz hale gelene kadar daha belirsiz hale geliyor.

“Hata oranı çok yüksekse sürdürülemez [genetic] “Bilgi” diye açıkladı Salik şefi. “Sadece patlıyor.”

READ  Lyrid meteor yağmuru bu hafta pembe dolunaydan hemen önce zirveye ulaşıyor

Bununla birlikte, kesin RNA transkripsiyonu da büyümeyi destekleyen mutasyon türlerini sağlamadığından işe yaramaz. Joyce ve ekibi, doğru miktarda büküm elde etmek için, molekülleri kesen ve “çekiç RNA” olarak bilinen şeyin kopyalarını yapan RNA yaptılar. Replikasyon molekülü çekiç başlı RNA üzerinde işini yaptığında her yeni nesil, örn. Ve Ebu Raporlara göre, aynı zamanda dilimleme yeteneğine de sahipti ve sonraki her nesil, yineleme konusunda da daha iyi hale geldi.

Bu yeni eşik, Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden farmasötik bilimler profesörü John Chabot'un ifadesiyle “muazzam”.

Araştırmaya dahil olmayan Chabot, gazeteye “İlk başta bunu biraz şaşırtıcı buldum” dedi. “Çok zarif.”

Heyecan verici bir araştırma; eğer Salk ya da yol arkadaşları bunu başarabilirse Yapay yaşam yaratın Laboratuvarda mutlaka yükseltilir Acil yeni etik sorular Yapay yaşam formları hakkında.

Hayat hakkında daha fazlası: Bilim insanları uzay teleskopunun Dünya'daki yaşamı tespit etme yeteneğini doğruluyor