Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dünya’ya doğru yönlendirilen çoklu güneş patlamaları, jeomanyetik fırtınaların gözlemlenmesine yol açıyor

Dünya’ya doğru yönlendirilen çoklu güneş patlamaları, jeomanyetik fırtınaların gözlemlenmesine yol açıyor

Uzay hava durumu tahmincileri, güçlü bir M sınıfı güneş patlamasının Salı günü yüksek frekanslı bir radyo kesintisini tetiklediğini ve Güneş’ten gelen çok sayıda patlamanın bu haftanın sonlarında jeomanyetik fırtınaların gözlemlenmesine yol açtığını söylüyor.

Muhteşem video: Aurora Borealis “Karpuz” Alaska üzerinde dans ediyor

Salı günü NOAA Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi M9.8 güneş patlamasının yüksek frekanslı radyo karartma olayı yarattığını ve ilgili parlamanın NOAA’nın GOES-19 uydusu tarafından kaydedildiğini söyledi. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, parlama devam ederken Güney Pasifik Okyanusu’nun doğu kısmında yüksek frekanslı radyo bozulması mümkündü.

SWPC, son dönemdeki faaliyetler nedeniyle daha fazla M sınıfı işaret fişeği ve NOAA ölçeğindeki en güçlü X sınıfı işaret fişeği olasılığının hafif de olsa mümkün olduğunu söyledi.

Güneş patlamaları güçlerine göre sınıflandırılır Beş kategori Harflerle tanımlanır. M ve X fenerleri en güçlü olanlardır. NASA’ya göre, X sınıfı bir parlama en büyük patlamadır ve bir milyar atom bombasına eşdeğer enerji üretebilir.

Tweet alınırken bir hata oluştu. Silinmiş olabilir.

SWPC, bununla ilişkili daha fazla güneş patlamasının Dünya’ya bağlı olduğunu söyledi.

Pazar günü en az üç kütlesel koronal püskürme veya CME meydana geldi ve Güneş’ten Dünya’ya plazma bulutları gönderildi. Bir koronal püskürmenin Dünya atmosferine ulaşması bir ila üç gün sürebilir. Birden fazla güneş patlaması meydana geldiğinde, bir olay diğerini geride bırakabilir ve bu da ardışık güneş fırtınalarına neden olabilir.

Tahminciler, güneş parçacıklarının ilk etkilerinin Çarşamba akşamı erken saatlerde “olası bir yıldırım çarpması” veya “Dünyaya yakın” olarak gelmesini ve bir sonraki güneş rüzgarı turunun Perşembe gününe kadar “en azından yıldırım çarpmasıyla” gelmesini bekliyor.

READ  14.300 yıllık ağaç halkaları modern insanlar için felaket uyarısı mı veriyor?

NOAA, güneş fırtınaları için G1’den G5’e kadar 5 puanlık bir derecelendirme ölçeğine sahiptir. Modeller, ek CME’lerin gelmesiyle Perşembe günü G1 (küçük) seviyelerinin ve Cuma günü G2 (orta) seviyelerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Kuzey ışıkları hakkında bilmeniz gereken 7 şey

NOAA uzay hava durumu tahmincileri, uzay havasını meydana geldiğinde tespit etmek ve tahmin etmek için uydulardaki güneş gözlem cihazlarını kullanarak sürekli olarak Güneş’i izler. Bir güneş patlamasından sonra bilgisayar modelleri, parçacıkların Dünya atmosferine ne zaman ulaşmasının beklendiğini belirlemeye yardımcı olur.

Güneş fırtınasının etkileri nelerdir?

Çoğu için jeomanyetik fırtınanın hiçbir etkisi olmayacak. Güçlü bir fırtına (G3), uydu navigasyonunda ve düşük frekanslı radyo navigasyonunda aralıklı kesintilere neden olabilir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), uzay aracı operatörlerinin ve güç tedarikçilerinin sistemlerini potansiyel etkilere hazırlamasına yardımcı olmak için uzay hava durumu tahminleri yayınlar.

Halk için bir güneş fırtınası aslında heyecan verici olabilir çünkü yüklü parçacıklar Dünya’nın atmosferiyle çarpışarak kuzey ışıkları olarak da bilinen aurora borealis’i yaratır. Bu dans eden ışıklar en çok kutupların çevresinde görülür, ancak güçlü bir güneş fırtınası ile daha düşük enlemlerde de görünebilirler.

Nuh Aurora kontrol paneli Çarşamba gecesinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde zayıf kutup ışıklarının görünme potansiyelini gösteriyor.

Kasım ayındaki son güneş fırtınaları, Carolinas’a kadar güneyde kuzey ışıklarının canlı görüntülerini yarattı.

Bu nedenle daha fazla jeomanyetik fırtına ve buna bağlı aurora aktivitesi meydana gelir. Güneşin aktivitesi artıyor 11 yıllık bir güneş döngüsü sırasında güneş maksimumuna yaklaşırken. Şunun için en son SWPC Tahmini: Güneş döngüsü 25 Ocak ve Ekim 2024’e kadar solar maksimuma geçiş yapılacak.

READ  CAPSTONE Ay için Dünya'nın yörüngesini terk ediyor