Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, yeni fotoğraflarda görülen uzay istasyonunun büyümeye hazırlandığını söylüyor – Ars Technica

Çin, yeni fotoğraflarda görülen uzay istasyonunun büyümeye hazırlandığını söylüyor – Ars Technica

Çinli astronotlar ve uzay yetkilileri Hong Kong’a bir halkla ilişkiler ziyareti gerçekleştirirken Çin Salı günü Tiangong uzay istasyonunun yeni fotoğraflarını yayınladı. Yaklaşık bir ay önce çekilen bu fotoğraflar, Tiangong kompleksini, üç mürettebatın görev yaptığı üç modülden oluşan, tamamen monte edilmiş konfigürasyonunda gösteriyor.

Ayrılan üç astronottan oluşan bir mürettebat, altı aylık bir görevin sonunda Dünya’ya gitmek üzere karakoldan ayrıldıktan kısa bir süre sonra, 30 Ekim’de alçak Dünya yörüngesindeki Tiangong istasyonunun yeni panoramik görüntülerini yakaladı. Bunlar, Çin’in geçen yıl üç ana ünitesinin montajını tamamlamasının ardından Tiangong istasyonunu gösteren ilk sahneler.

Temel Tianhe birimi kompleksin merkezinde yer almaktadır. Astronotlara yönelik mürettebat konaklama ve yaşam destek sistemleriyle Nisan 2021’de fırlatıldı. Wentian ve Mingtian adlı iki deney modülü 2022’de fırlatıldı. Çinli astronotlardan oluşan ilk ekip Haziran 2021’de istasyona ulaştı ve Tiangong’da Haziran 2022’den bu yana kalıcı olarak üç kişilik dönüşümlü mürettebat görev yapıyor.

Bu ekiplerden biri, Tiangong İstasyonundaki altı aylık görevini 30 Ekim’de tamamladı. Shenzhou 16 feribot gemisi Tiangong’dan uzaklaştı, ardından astronotlar “kontrol etmek” için kamera donanımlı uzay araçlarının pencerelerinin yakınında süzülürken, karakolun etrafında otonom bir şekilde uçtu. Çin İnsanlı Uzay Ajansı şunları söyledi: “Arka planda Dünya’nın yer aldığı uzay istasyonu montajının panoramik bir görüntüsü.”

Tiangong’daki enerji üreten güneş panelleri, Shenzhou 16 astronotlarının yakaladığı görüntülere hakim durumda. Bu güneş panelleri, bir uçtan diğer uca bir futbol sahası uzunluğunun yarısından fazlasını kapsıyor.

Çin’in Tiangong istasyonunun inşasını henüz tamamlamamış olabileceği ortaya çıktı. Geçen ay yapılan açıklamalarda yetkililer, önümüzdeki yıllarda Çin uzay istasyonunu genişletmek için üç basınçlı bölme daha ekleme planlarının ana hatlarını çizmişti.

READ  SpaceX Falcon 9 Kaliforniya'dan 21 Starlink uydusunu fırlattı - Spaceflight Now

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nden araştırmacı Zhang Qiao, “Göksel Saray” anlamına gelen Tiangong’un deneyler, teknoloji gösterileri, uzay aracı montajı ve uydu hizmetleri için bir merkez haline geleceğini söyledi. CAST, Çin’in uzay programı için roket ve uzay aracı üreten devlete ait müteahhitler ağının bir parçası.

Zhang geçen ay Uluslararası Uzay Kongresi’nde “Gelecekte altı adet 180 tonluk modülden oluşan bir parti inşa edeceğiz” dedi.

Tiangong iki kez

Mevcut konfigürasyonunda, Tiangong’un kütlesi, ziyaret eden mürettebat ve kargo araçları hariç, yaklaşık 69 metrik tondur. Bu, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avrupa, Japonya ve Kanada ortaklığıyla inşa edilen daha büyük Uluslararası Uzay İstasyonunun kütlesinin yaklaşık altıda birine eşdeğerdir. Çinli yetkililer, uzay istasyonlarının Uluslararası Uzay İstasyonundan çok daha küçük olmasına rağmen neredeyse tüm bilimsel deneyleri yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu iddia ediyor.

Çinli havacılık mühendisleri bir makalede “Bu, Tiangong Uzay İstasyonunun uygulamaları desteklemede yüksek verimliliğe sahip olduğunu gösteriyor” diye yazdı. Bu yılın başlarında yayınlanan bir makale içinde Uzay: bilim ve teknolojiaçık erişimli bir dergi ve Science’ın kardeş yayınıdır..

Şimdi Çin, uzay istasyonunun boyutunu iki katına çıkarma planının bir parçası olarak Tiangong programına uzun vadeli bir taahhütte bulunuyor. Çinli uzay yetkilileri başlangıçta uzay istasyonunun 10 yıl boyunca faaliyet göstereceğini söylemişti. Geçen ay yetkililer bu yaşın artık 15 yıl veya daha fazlasına çıkacağını söyledi.

Bu, Tiangong Uzay İstasyonunun en azından 2030’ların ortalarına kadar, yani ISS’nin 2030’da hizmet dışı bırakılmasından birkaç yıl sonra ve ISS’nin en eski modülünün fırlatılmasından 30 yıl sonrasına kadar çalışmaya devam edeceği anlamına geliyor. NASA’nın stratejisi, alçak Dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonunun yerini alacak daha küçük bir uzay istasyonu geliştirmek için ticari endüstriyle ortaklık kurmaktır. Buradaki fikir, ticari bir uzay istasyonunu işletmenin Uluslararası Uzay İstasyonundan daha ucuz olacağı ve NASA ile diğer devlet uzay kurumlarının astronotlar ve bilimsel deneyler için özel mülkiyete ait bu siteye erişim satın alabileceğidir.

READ  Tonga yanardağının patlaması bir yüzyıldan fazla süredir en güçlüsü

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kullanımdan kaldırılmasının planlandığı tarihte ticari uzay istasyonlarının hazır olacağından emin değil. Kıdemli bir NASA yetkilisi yakın zamanda yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonunun sonu ile alçak Dünya yörüngesindeki ticari bir tesisin gelişi arasında muhtemelen bir boşluk olacağını söyledi. NASA Genel Merkezi Ticari Uzay Uçuşu Bölümü Direktörü Phil McAllister, “Şahsen ben bunun dünyanın sonu olacağını düşünmüyorum” dedi.

ABD gibi Çin de 2030 yılına kadar aya astronot gönderme planlarını sürdürüyor. ABD uzay ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonunu alçak Dünya yörüngesinde çalıştırmanın yıllık 3 milyar dolardan fazla maliyetinden kendini kurtarmak istiyor. Ay’a ve sonunda Mars’a yapılacak görevler için fon sağlamak.

Çin, iddialı bir ay keşif programı yürütürken aynı zamanda hükümete ait uzay istasyonunu alçak Dünya yörüngesinde tutmak istiyor gibi görünüyor. ABD ve Çin aya ulaşmak için yarışırken, Çin, Dünya’ya daha yakın yörüngede insan varlığının devam ettiği tek ülke olabilir.

Tiangong halihazırda astronotların istasyonun dışına çıkarak uzay yürüyüşlerine çıkmasına olanak tanıyan bir hava kilidiyle, ekipmanı dış iskelet etrafında hareket ettirmek için robotik kollarla ve insan fizyolojisi, mikro yerçekimi fiziği, astronomi, Yer bilimleri ve teknoloji gösterileri alanındaki araştırmaları desteklemek için deney raflarıyla donatılmıştır. . Ayrıca, geleneksel roket motorlarına kıyasla yakıt açısından daha verimli bir şekilde irtifasını korumak için elektrikli tahrik motorlarına da sahiptir.

Çin’in istasyon ve yeni bir teleskop için planları

Çin, 2025’te fırlatılmak üzere Hubble Uzay Teleskobu’na benzer büyüklükte büyük bir astronomi gözlemevi inşa ediyor. Xuntian adı verilen bu yeni teleskop, Tiangong istasyonunun yakınındaki yörüngede uçacak ve bakım ve yakıt ikmali için periyodik olarak komplekse kenetlenmesine olanak tanıyacak. . Zhang, gelecekte daha fazla uzay aracının Çin uzay istasyonuyla “muhtemelen ortak yörüngede uçacağını” söyledi.

Yakınlaştır / Xuntian Uzay Teleskobu’nun bir modeli, Pekin’deki Çin Ulusal Müzesi’nde Çin’in 30 yıllık insanlı uzay uçuşu programındaki başarıların sergilendiği sergi sırasında sergileniyor.

Getty Images aracılığıyla VCG

Daha sonra, belki de 2027 yılı civarında Çin, uzay istasyonunun çekirdek modülünün ön ucuna kurulacak bir “genişleme modülünü” fırlatmayı planlıyor. Bu genişletme modülü istasyona daha fazla bağlantı noktası getirerek, istasyonun ISS’nin kütlesinin yaklaşık üçte birine kadar genişletilmesine olanak tanıyacak. Zhang’a göre, altı modüllü son istasyon, daha fazla hacim için şişirilebilir bir yaşam alanı içerebilir ve gelecekte ayda şişirilebilecek bir yaşam alanı için bir test yatağı görevi görebilir.

READ  Webb Teleskobu'ndan gelen ilk görüntülerle gökbilimcilerin gözyaşları

Şöyle dedi: “Çin uzay istasyonu, 15 yıldan fazla bir süre boyunca yörüngede çalışacak.”

Tiangong’daki bilimsel araştırmaları denetlemeye yardımcı olan Liu Congming, uzay istasyonunda 100’den fazla araştırma projesinin başlatıldığını söyledi. Ekim ayının başlarında düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde bunların 65’inin hayata geçirildiğini, 48’inin ise halen devam ettiğini söyledi.

Çinli yetkililer Tiangong Uzay İstasyonu konusunda uluslararası işbirliği çağrısında bulundu. Liu’ya göre Çin’in Avrupa Uzay Ajansı ile 10 ortak araştırma projesi var ve diğer ülkelerin bireysel deneyler, robotik silahlar veya yaşam desteği gibi yeni teknolojiler ve hatta tüm uluslararası birimlerin Tiangong kompleksine katılması için fırsatlar var.

Uzun yürüyüş

Xuntian teleskopunun fırlatılması ve Tiangong istasyonuna üç yeni modülün potansiyel olarak eklenmesi, yerleştirme için bir üst aşamaya ihtiyaç duymaması nedeniyle fırlatma araçları arasında benzersiz bir ağır kaldırıcı olan Çin’in Uzun Yürüyüş 5B roketinin daha fazla uçuşunu gerektirecektir. Yörüngeye yük. Bu, Uzun Yürüyüş 5B’nin devasa çekirdek aşamasının da aynı yörüngeye girdiği anlamına geliyor. Tiangong istasyonunun büyük bölümlerini taşıyan önceki fırlatmalarda, Uzun Yürüyüş 5B roketinin çekirdek kısmı, atmosferik sürüklenme roketi doğal olarak Dünya’ya geri çekene kadar birkaç günden birkaç haftaya kadar yörüngede kalmıştı.

Roketin büyük kısmı yeniden giriş sırasında yandı, ancak bu itici aşama o kadar büyük ki, büyük parçalar karaya veya denize bozulmadan düştü. Bu durum, Uzun Mart 5B’den düşen metallerden kaynaklanan yaralanma, ölüm veya maddi hasar riskini öne süren NASA Yöneticisi Bill Nelson da dahil olmak üzere ABD yetkililerinin protestolarına yol açtı.

Çin, Uzun Yürüyüş 5B ana aşamasının bazı kısımlarını yeniden tasarlamadığı sürece, genişleme modülleri Tiangong istasyonuna yükselirken gökyüzünü yeniden görebiliriz.