Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Düşük yoğunluklu bir patlama Rus uydusunun enkazını etrafa saçıyor

Düşük yoğunluklu bir patlama Rus uydusunun enkazını etrafa saçıyor

TOKYO – Bir şirket tarafından yapılan analize göre, muhtemelen bir Rus uydusu, alçak Dünya yörüngesinde yüzlerce parça enkaz oluşturan “düşük yoğunluklu bir patlama” ile vuruldu.

ABD Uzay Komutanlığı ve özel uzay farkındalık sağlayıcıları, Rus Resurs P1 uzaktan algılama uydusunun 26 Haziran’da parçalanma kazası geçirdiğini bildirdi. Bu olay, yer sensörleri tarafından takip edilebilecek 100’den fazla parçanın oluşmasına neden oldu.

Ayrılığın nedeni belirsizliğini koruyor, ancak olayı kamuoyuna ilk bildiren LeoLabs, enkazın çarpışmadan ya da uzay aracının kendisinden kaynaklanan “düşük yoğunluklu bir patlamanın” yarattığına inanıyor. Bu patlama, 500 km’ye kadar yüksekliklerde en az 250 parça enkaz oluşturdu.

Bu sonuç, şirketin neden oluşturulduğunu daha iyi anlamak amacıyla enkaz nesnelerinin sayısına ve dağılımına bakmak için kendi araçlarını kullanarak enkaz bulutu üzerinde yaptığı analizden geldi.

LeoLabs şu sonuca vardı: “Enkaz bulutunun büyük bir kısmı henüz tam olarak analiz edilmemiş olsa da, ön değerlendirmemiz olayın en olası nedeninin düşük yoğunluklu bir patlama olduğu sonucuna varıyor.” LinkedIn’de 3 Temmuz’da yayınlanan bir açıklama yayınlandı“Bu patlama, küçük bir parçanın (şu anda sınıflandırılmamış) çarpması veya tahrik sisteminin arızalanmasına neden olan dahili yapısal bir arıza gibi harici tetikleyicilerin bir sonucu olarak meydana gelmiş olabilir.”

Bu analiz, uydunun, tıpkı Kasım 2021’deki Kosmos 1408 gibi, uydu karşıtı silahları test etmek için bir hedef olarak kullanılmış olabileceği yönündeki spekülasyonları dışlıyor. Rus veya ABD ordularından gelen açıklamalar veya hava sahası kısıtlamaları gibi başka hiçbir gösterge bulunmuyor. böyle bir testin planlandığını veya uygulandığını.

Patlama uydunun tamamen parçalanmasına neden olmuş gibi görünmüyor. Polonyalı uzay durumsal farkındalık şirketi Sybilla Technologies’in Resurs P için görsel geri bildirimi, Ana uydunun hâlâ orada olduğunu bildirinİki ila üç saniye döndürün.

READ  Apple silikon kılıfın ve saat kordonunun renklerini güncelliyor

Ayırma öncesi görüntüler, diğer uzay nesnelerini görüntülemek için ticari uyduları kullanan Avustralyalı bir şirket olan HEO tarafından çekildi. Görünüşe göre Resurs P1’deki ve sonraki iki uzay aracı olan P2 ve P3’teki güneş panelleri tam olarak açılmayı başaramadı.Bu yayılma kusurunun herhangi bir şekilde parçalanmayla ilişkili olup olmadığı açık değildir.

Parçalanma olayı olası en kötü senaryo gibi görünmese de yine de alçak Dünya yörüngesindeki diğer uydular için risk teşkil ediyor. Leo Labs, enkazın bir kısmının yükselişinin, Uluslararası Uzay İstasyonu ve Çin Tiangong Uzay İstasyonu’na ek olarak diğer birçok operasyonel uydu tarafından kullanılan yörüngelerden geçtiğini kaydetti. Bu nesnelerin, atmosferik sürtünme onların parçalanmasına neden olana kadar “haftalar, aylar” boyunca yörüngede kalmaları muhtemeldir.

Şirket, “Bu olay, uzay aracının yörüngeye oturma riskinin devam ettiğini gösteriyor” dedi. Resurs P1, 2021’de kapatıldı ve şu anda yaklaşık 355 km olan yörüngesi bozulduğundan bu yılın sonlarında geri dönecek.

LeoLabs, bunun tek proje olmadığını, çünkü “zaman içinde Resurs P1’inkine benzer bir kaderle karşılaşabilecek 2.500’den fazla sağlam terk edilmiş cihazın (yani terk edilmiş roket yapıları ve çalışmayan yükler) bulunduğunu” ekledi.